Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wh021200/www_root/wp-includes/post-template.php on line 284

Kde sa v lete okúpať #1: Západné Slovensko

Autor: Redakcia

Mnohí z nás naň čakajú celý rok. Leto. Na chvíľu sa mihne a hneď je preč. Preto si ho treba užiť naplno a so všetkými radovánkami, ktoré so sebou prináša. Už ste sa boli tento rok niekde kúpať? Prinášame vám nový seriál, ktorý odhalí najlepšie prírodné kúpaliská podľa jednotlivých častí Slovenska. Dnes sa pozrieme na to západné.

Stav na západnom Slovensku

Západné Slovensko je plné prírodných jazier, priehrad i štrkovísk. Nie všetky sú však vhodné na kúpanie. Vždy je dobré sledovať aktuálne informácie na stránke Úradu verejného zdravotníctva SR. Máme pre vás tipy na tie, v ktorých si budete môcť s čistým svedomím omočiť aj viac, ako len nôžky. Pozrite si aj našu aktuálnu infografiku mapujúcu slovenské kúpaliská a ich súčasný stav. A ak už sa aj niekam vydáte, najmä na víkend pri vode s partiou priateľov, nezabudnite myslieť hlavne na svoju bezpečnosť :).

Dubník

V blízkosti mesta Stará Turá sa nachádzajú dve vodné nádrže – Dubník I. (nazývaný aj Nový) a Dubník II. (Starý), ktorý leží o čosi nižšie. Starý Dubník bol kedysi významným rekreačným centrom a obľúbenou destináciou mnohých turistov. Aj dnes ponúka viacero voľnočasových aktivít. Nachádza sa tu kempové mestečko, požičovňa lodiek, vodných bicyklov i tenisové kurty. Voda je podľa hygienických výskumov vyhovujúca. Poteší aj pokojná atmosféra, keďže v súčasnosti nenavštevujú jazero húfy turistov.

Okolo jazera vedie cestička, po ktorej sa môžete prejsť s deťmi i domácimi miláčikmi, ale aj zabehať si.

Duchonka

Vodná nádrž leží neďaleko mesta Prašice pri Topoľčanoch v pohorí Považský Inovec, ktoré má prostredie ako stvorené na krásne vychádzky po turistických cestičkách. Veľmi obľúbená je v tejto oblasti aj cykloturistika. Okolo vodnej nádrže je možné vykonávať široké spektrum rôznych športových aktivít. V areáli sa nachádzajú tenisové kurty, volejbalové ihrisko, minigolf alebo stolný tenis. Dobrodružnejšie povahy majú šancu vyskúšať vodné športy ako surfovanie alebo vodné bicyklovanie. Rybári si tu takisto prídu na svoje.

Duchonka je známa aj pestrým nočným životom. V jej areáli sa organizujú obľúbené hudobné festivaly či iné eventy. Medzi najznámejšie patrí festival elektronickej hudby Trident Festival či zraz veteránov.

Zelená voda

Nachádza sa pri Novom Meste nad Váhom a známa je najmä vďaka letným hudobným festivalom. V minulosti sa tu konal Topfest, ktorý sa v súčasnosti presunul na letisko pri Piešťanoch. Ostal tu však Jazz Fest a ten neustále rastie na popularite.

Kvalita vody je vyhovujúca, hoci mnohých ľudí môžu odradiť vodné rastliny na brehoch neplatených pláží. Na platenej pláži je voda od rastlín vyčistená.

Zelená voda je obklopená listnatými stromami vytvárajúcimi príjemné prostredie. Okrem kúpania si môžete zapožičať vodné bicykle či doniesť vlastné člny a člnkovať sa, vodná plocha je veľká. Na plážach sa nachádza viacero bufetov s občerstvením, tobogán a v lete sa tu pravidelne konajú tanečné diskotéky.

Zlaté piesky

Obľúbené bratislavské jazero Zlaté piesky je skvelým centrom letného života. Okrem kúpania sa pri ňom môžete športovo vyžívať do sýtosti: areál Wakelake disponuje vlekom pre vodné lyžovanie a wakeboarding, na Zlatých pieskoch sa dá člnkovať a windsurfovať. Jazero je čisté, bez vodných rastlín a kvalita vody je UVZ označená ako dobrá.

Podobne ako Duchonka, aj Zlaté piesky sú známe svojím párty charakterom. Ponúkajú kempy, ubytovacie zariadenia a navštíviť môžete veľké množstvo akcií –  tanečné diskotéky sú takmer na dennom poriadku. Medzi najznámejšie festivaly patrí Hip Hop ŽijeUprising Reggae Festival.

Štrkovisko Ivánka pri Dunaji

Ako vyplýva z názvu, jazero sa nachádza pri obci Ivanka pri Dunaji neďaleko Bratislavy. Ako jedno z mála jazier na západnom Slovensku bolo štrkovisko označené UVZ za jazero s výbornou kvalitou vody.

Na brehu štrkovej pláže je k dispozícii len jeden bufet, takže ak sa chcete vyhnúť dlhému čakaniu v prípade pretlaku turistov, zbaľte si so sebou vlastné jedlo. Zahrať si viete plážový volejbal a odporúčame vám vybrať sa sem na bicykli. Nič nepadne po cykloturistike lepšie tak, ako svieža voda.

Vodná nádrž Sĺňava

Vodná nádrž v Piešťanoch postavená na Váhu je obľúbeným rekreačným miestom. Vedie okolo nej 12-kilometrový okruh vhodný na korčuľovanie, bicyklovanie či behanie. Po športovej aktivite sa viete schladiť vo vode, ktorej kvalitu však Ústav verejného zdravotníctva nekontroluje.

Piešťany sú známym kúpeľným mestom. Ak budete mať záujem vychutnať si liečebné a wellness procedúry, navštíviť môžete viaceré zariadenia. Medzi najznámejšie patrí liečebný kúpeľný hotel Spa Hotel Grand Splendid*** umiestnený v peknom prostredí Kúpeľného ostrova. Užiť si môžete napríklad 69-stupňovú termálnu vodu či sírne bahno.

Interiér hotela Spa Hotel Grand Splendid v Piešťanoch.

Patince

Pri kúpeľoch ešte chvíľu zostaneme. Trochou wellness luxusu vás rozmazná i obľúbený Wellness Hotel Patince****, ktorý je ideálny ako pre dvojice, tak aj pre celú rodinu, a to vďaka bazénom, liečebným kúpeľom i saunám.

TIP: Zasúťažte si s nami o pobyty v Spa Hoteli Grand Splendid*** a Wellness Hoteli Patince****. Máme pre vás pripravené pobytové balíčky pre 2 osoby na 2 noci. Viac info nájdete tu.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Kvalitu vody v prírodných kúpaliskách sleduje Úrad verejného zdravotníctva SR.
  • Stav vody sa môže v priebehu roka meniť, vzorky sú odoberané jednorazovo.
  • Na Dubníku zažijete pokojnú atmosféru.
  • Duchonka, Zlaté piesky a Zelená voda pravidelne organizujú väčšie i menšie hudobné festivaly a rôzne kultúrne podujatia.
  • Publikovali sme pre vás infografiku mapujúcu aktuálny stav prírodných kúpalísk.
  • Wellness v hoteli je zaručený relax 😊

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska

Zaujímavosti o vodných krásach Slovenska, tipy na výlety či šikovné rady ohľadom miest na oddych a občerstvenie - to a ešte omnoho viac vám prináša prvý e-book venovaný slovenskej vode, z dielne redakcie portálu Naša voda 🙂
Momentík..

Ďakujeme! E-book sme vám úspešne zaslali na zadanú adresu.

Diskusia k článku