Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wh021200/www_root/wp-includes/post-template.php on line 284

Kde sa v lete okúpať #3: Východné Slovensko

Autor: Redakcia

Tretia a zároveň posledná časť nášho seriálu sa venuje prírodným i umelým kúpaliskám na východnom Slovensku. Napriek tomu, že táto časť Slovenska je všeobecne považovaná za chladnejšiu, navštíviť môžete viacero jazier vhodných na kúpanie. A to nemusíte byť mimoriadne otužilý človek. Poďme sa na ne pozrieť.

Jazerá a priehrady

Vodná nádrž pod Bukovcom

Pri obci Bukovec a približne 5 km od Košíc je situovaná Vodná nádrž pod Bukovcom. Je súčasťou Slovenského rudohoria Volovských vrchov. Pôvodne bola havarijnou zásobárňou pitnej vody pre U.S. Steel Košice, dnes je rekreačnou oblasťou s veľmi čistou vodou, čo dokazuje aj výskyt rakov. Dno nádrže tvorí bahno a v priemere je hlboká 9 metrov. Neďaleko (pri obci Hýľov) sa nachádza Bukovecká umelá nádrž, ktorá zásobuje pitnou vodou Košice a okolie. Tá je pre verejnosť neprístupná.

Nádrž a jej okolie ponúka množstvo aktivít: kúpanie, plavbu loďkou, opaľovanie (aj nudapláž), windsurfing, golf. V blízkych lesoch je možnosť turistiky a cykloturistiky. Rybári si môžu uloviť kapra, šťuku, pstruha, zubáča či ostrieža.

Ružínska priehrada

Priehrada Ružín na Hornáde pri Margecanoch sa delí na Ružín I.Ružín II. Ružín II. je vyrovnávacou nádržou k Ružínu I., ktorý je prečerpávacou vodnou elektrárňou a zároveň je v ňom povolené kúpanie. Je zdrojom úžitkovej vody pre energetiku a priemysel, chráni pred veľkou vodou a slúži na rekreáciu. Ružínska priehrada je dlhá 11 km a vedie cez ňu Ružínsky železničný viadukt. Kvôli budovaniu priehrady boli okolité obce čiastočne alebo úplne zatopené.

Pojhľad na Ružínsku priehradu (Autor: Norbert Soltés, keturist.sk)

Rekreačné oblasti ponúkajú turistom kúpaliská, športové areály, vodné bicykle či člny. Rybári v Ružíne nájdu plotice, zubáče, ostrieže, pstruhy a sumce. Turisti ocenia výstup na Koňovú, RužínskuDrienkovú skalu, vrch Sivec či Holicu pripomínajúcu klobúk Napoleona Bonaparteho. Romantické duše ocenia plavbu člnom na Ostrov lásky alebo Malý ostrov.

Veľká Domaša

Patrí medzi najteplejšie priehrady a vďaka svojej farbe má prezývku zelená perla východu. Sfarbenia sa však báť nemusíte, voda v nej je čistá a bezpečná na kúpanie. Vodná nádrž Domaša je postavená na rieke Ondava a nachádza sa v okrese Vranov nad Topľou. Je rozsiahla – na jej brehoch sa nachádza päť rekreačných stredísk, ktoré môžete navštíviť: Valkov-Tíšava, DobráPoľanyHolčíkovce Nová Keľča.

Pohľad na Domašu z hora pripomína prímorské letovisko

Veľká Domaša má široké rekreačné využitie – okrem plávania si užijete viaceré vodné športy, plážový volejbal či rybačku. Obľúbená je aj pre nočný život, keďže sa pri nej v letných mesiacoch pravidelne organizujú diskotéky aj iné kultúrne podujatia. Známou akciou je Miss Domaša.

Pri Veľkej Domaši sa oplatí stráviť aspoň predĺžený víkend s rodinou či priateľmi. Ubytovanie je dostupné vo viacerých ubytovacích zariadeniach, chatách, hoteloch či kempoch.

TIP: Aj na Domaši sa môžete rozmaznať wellnessom – ponúka ho Hotel Zelená lagúna**** v rekreačnej oblasti Domaša-Dobrá.

Zemplínska šírava

Vodná nádrž Zemplínska šírava je podľa plochy hladiny najväčšou na Slovensku, podľa objemu vody druhou najväčšou. Má rozlohu 33 km2, maximálnu hĺbku 14,7 m a maximálnu dĺžku 11 km. Nachádza sa pri Michalovciach vo Vihorlatských vrchoch v povodí rieky Bodrog. Zavlažuje Východoslovenskú nížinu, slúži ako zásobáreň vody pre priemysel a ochrana pred povodňami. Zemplínsku šíravu zásobuje vodou Laborec a jeho prítoky. Východná časť nádrže je chránená, a to kvôli vodnému vtáctvu, ktoré skúmajú ornitológovia.

Šírava pôvodne nemala byť rekreačným strediskom – mala iba chrániť pred záplavami a zavlažovať pôdy. Prilákala však toľko rekreantov, že dnes na jej brehoch sídli 7 rekreačných stredísk. Takisto pred jej výstavbou neexistovala na jej mieste žiadna obec. Nemecká firma si tam vytvorila provizórne letisko, ktoré bolo využité počas druhej svetovej vojny pri útoku na Poľsko.

Dnes je vodná nádrž využívaná na vodné športy, vyhliadkové jazdy loďou, plávanie, rybolov a jej okolie na cykloturistiku. Horskú turistiku ponúka Sninský kameň a Vihorlatské vrchy, konkrétne Vihorlat, z ktorého sa Zemplínska šírava ukazuje v celej svojej kráse. Vinianske jazero, hrad, Morské oko a Thermalpark Šírava by taktiež nemali turistom uniknúť.

Kúpele a aquaparky

Aquacity Poprad

O aquaparku v Poprade už počul snáď každý. Právom. Je obľúbený nielen vďaka atraktívnej polohe pod Vysokými Tatrami, ale aj službám, ktoré ponúka. Stretnúť sa môžete s výhodnými cenovými balíčkami a pravidelnými akciami a zľavami, ktoré ho robia prístupnejším.

Zaplávate si vo vonkajších i vnútorných bazénoch s termálnou vodou, odreagujete sa na toboganoch a iných vodných atrakciách. V aquaparku nechýba ani vybavený wellness s rôznymi procedúrami. Je teda jasné, že na svoje si prídu všetky vekové kategórie.

Riverside Aquacity Poprad

TIP: Ak chcete byť priamo v centre diania, ubytujte sa v hoteli Riverside*** nachádzajúcom sa priamo v areáli aquaparku. K ubytovaniu dostanete zvýhodnené balíčky na vstup do wellnessu.

Kúpele Vyšné Ružbachy

História kúpeľov siaha už do roku 1549. Odvtedy prešli viacerými vylepšeniami a dnes si v nich viete vychutnať liečebný relax a vodnú zábavu. Vonkajšie i vnútorné bazény, liečivá voda a vodné atrakcie sú tu za dostupné ceny. Ak by vám nestačila voda, v rámci služieb kúpeľov môžete vyskúšať jazdu na koni ako liečebnú hipoterapiu či zaplatiť si rekreačné hodiny jazdenia v jazdiarni i v prírode.

TIP: Najlepšie služby a výhodné cenové balíčky získate zakúpením pobytu v kúpeľnom hoteli Grand Hotel Strand****.

 Kúpele Červený Kláštor – Smerdžonka

O týchto kúpeľoch ste možno ešte nepočuli, ale pozornosť si určite zaslúžia. V kúpeľoch sa používa liečivá minerálna voda Smerdžonka. Okrem relaxačných liečebných procedúr sa v okolí kúpeľov môžete venovať aj iným vodným radovánkam, napríklad splavu na pltiach na rieke Dunajec či športovej plavbe v bazéne s protiprúdom. Pri dlhšom pobyte zábavu vo voľnom čase spríjemní aj volejbalové, futbalové či bedmintonové ihrisko, altánky na opekanie, vonkajšia posilňovňa s cvičebnými strojmi a mnohé iné atrakcie. Ak zatúžite po prírode, Národný park Pieniny je na prechádzky a turistiku ako stvorený.

TIP: Ubytovať sa môžete v hoteli Dom zdravia*** priamo v areáli kúpeľov. Je postavený v klasickom štýle vysokohorského domu, takže zážitok z krásneho okolia a kúpeľov bude skutočne autentický.

Kúpanie na Slovensku

Prostredníctvom tohto seriálu sme vám priniesli zopár tipov na kúpanie sa na západnom, strednom i východnom Slovensku. Určite sme nespomenuli všetky slovenské kúpaliská, ale snažili sme sa pre vás zhrnúť tie najlepšie tipy, na ktorých sme sa zhodli v redakcii. Tešiť sa však môžete na pokračovanie seriálu v budúcnosti, kedy sa pozrieme i na ďalšie. Téme kúpania sa v prírodných jazerách sme venovali infografiku. Špeciálne na BIO kúpaliská sme sa zamerali v tomto článku. Ktoré konkrétne jazerá, kúpaliská, kúpele či aquaparky by ste odporučili vy? Dajte nám o nich vedieť.

TIP: Zasúťažte si o zážitkové a relaxačné pobyty pre dvoch v hoteloch Zelená lagúna**** Domaša, Riverside**** AquaCity Poprad, Grand Hotel Strand**** Vyšné Ružbachy a Dom zdravia*** v súťaži s Našou vodou. Viac info nájdete tu.

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Na Ružínskej priehrade si môžete vychutnať romantickú plavbu na Ostrov lásky. A nemusí to byť také klišé, ako to na prvý pohľad znie 😊
  • Milovníci párty a nočného života pri vode si na svoje prídu na Veľkej Domaši.
  • Aquapark AquaCity Poprad je ideálne skombinovať s horskou turistikou vo Vysokých Tatrách.
  • Aj turistiku v krásnom prostredí Pienin môžete zavŕšiť relaxom v kúpeľoch Červený Kláštor-Smerdžonka.

 

Zdroj informácií: www.keturist.sk

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska

Zaujímavosti o vodných krásach Slovenska, tipy na výlety či šikovné rady ohľadom miest na oddych a občerstvenie - to a ešte omnoho viac vám prináša prvý e-book venovaný slovenskej vode, z dielne redakcie portálu Naša voda 🙂
Momentík..

Ďakujeme! E-book sme vám úspešne zaslali na zadanú adresu.

 

Diskusia k článku