Tip na splav: Z potôčika v Slanských vrchoch až do delty Dunaja v Rumunsku

Všetky nápady, myšlienky a bláznovstvá sa najprv rodia niekde v snoch a predstavách. Tie sny pretrvávajú a snívate i počas dňa. Na jeden môj myslím čoraz viac. Určujem si svoje ciele, ktoré sú vždy spojené s vlastnou vôľou vydržať nebyť v komfortnej zóne. Podelím sa s vami o môj plán na neobyčajnú cestu – splaviť Malý potok až do delty Dunaja. A možno na podobný výlet inšpirujem aj vás.

Pohľad na Slanské vrchy

Začiatok cesty: potok Trnávka v Slanských vrchoch

Viem, svet je už dosť preskúmaný. Ale ešte stále existujú tajomné cesty, po ktorých sa môžeme vydať. Mojím domovom je kraj pod Karpatmi. Myšlienka celý ho prebádať sa mi zrodila ako chlapcovi, ktorý hodiny sedel nad starými československými mapami. Prstom som chodil po mape a hľadal, kde rieky vyvierajú a kde ústia. Východoslovenská nížina má hustú riečnu sieť a mnoho jej malých i veľkých riek je splavných na kanoe. Rozhodol som sa, že ich prejdem všetky.

Papraď na potoku Trnávka

Myšlienka začať od Malého potoka v Slanských vrchoch nie je celkom neuskutočniteľná. Samozrejme, potok sa začína malým prúdom, ktorý tečie niekoľko kilometrov z hôr. S nafukovacím kanoe, ktoré sa dá uložiť do prepravného vaku a poniesť na chrbte, nie je problém prejsť niekoľko kilometrov. Potok Trnávka vyviera v Slanských vrchoch pod vrchom Bogota a ďalej pokračuje cez mestečko Sečovce, odkiaľ sa už dá relatívne dobre splavovať. Tiahne sa cez agrárnu krajinu, v minulosti hospodársky využívanú.

Rieka Ondava

Kedysi kľukato meandrovala cez lužné lesy tejto krajiny, ale tak, ako väčšina riek, jej brehy boli upravené a lužné lesy vyrúbané. Fragmentom zostal lesík Bisce pri dedinke Milhostov, ktorý je prírodnou rezerváciou. Splav ďalej pokračuje od Sečoviec niekoľko kilometrov až po obec Hraň – tu sa rieka Trnávka vlieva do Ondavy. Pokračovať je možné po Ondave. Ôsma najdlhšia rieka Slovenska by nás po niekoľkých kilometroch priviedla k sútoku s Latoricou.

Sútok Ondavy s Latoricou

Prekročenie hraníc na najnižšie položenom mieste Slovenska

Pri obci Zemplín tieto dve rieky vytváraju rieku Bodrog. Je to jediná splaviteľná rieka pre väčšie lode na východnom Slovensku. Rieky Východoslovenskej nížiny majú charakter riek dažďového pralesa. Husté lužné lesy tu kedysi tvorili rozsiahle komplexy, ktoré boli ešte donedávna domovom losa mokraďového. Rieky ako Uh, Ondava, Topľa a Latorica sa vlievali do jedného riečneho komplexu a tvorili obrovské mokrade až po Tisu.

Rieka Bodrog

Miesto, v ktorom Bodrog opúšťa slovenské hranice, je najnižšie položeným miestom na Slovensku, má 94,3 m n.m. Po prekročení hraníc bude nasledovať cesta dlhá zhruba 50 km po prúde rieky Bodrog do prekrásneho maďarského mesta Tokaj, centra vinárstva. Na tomto slávnom mieste sa Bodrog vlieva do Tisy. Malé vinohradnícke mesto na mňa urobilo veľký dojem už pred pár rokmi, keď sme sa vydali na bicykloch do maďarského národného parku Hortobágy. V centre sa nachádzajú malé historické meštianske domčeky vdychujúce tomuto malému mestečku na brehu Tisy historický charakter.

Splav naprieč celým Maďarskom až do Rumunska

Rieka Tisa

Teraz sa začína skutočne zaujímavá časť splavu. Tisa tečie cez celé Maďarsko zo severu na juh. Päť kilometrová časť Tisy preteká i pozdĺž hranice medzi Slovenskom a Maďarskom. Je to druhá najvodnatejšia rieka na našom území, široká 110 metrov. Plavba po Tise z Tokaja po Novi Sad v Srbsku je dlhá asi 500 km. Na rieke je vybudovaná obrovská priehrada pri meste Kisköre s názvom Tisa. Je obľúbenou rekreačnou destináciou. Hranice Maďarska Tisa opúšťa za mestom Szeged. Vteká do Srbska, kde sa pri Novom Sade po približne 100 kilometroch vlieva do Dunaja. A tu je náš míľnik.

Dunaj preteká cez Belehrad a ďalej cez prírodné skvosty – katarakty (nízke stupňovité vodopády). Toto považujem za najzaujímavejšiu časť Dunaja – z jednej strany Karpaty, z druhej balkánske hory. Dunaj sa tiahne po hranici s Rumunskom a Bulharskom a malá časť hraničí s Ukrajinou.

Západne za rumunským mestom Tulcea vytvára svoju deltu a vlieva sa do Čierneho mora. Tu by bol cieľ. Delta Dunaja je zložitý vodný ekosystém s rozlohou väčšou ako desatina Slovenska. Žije v nej viac ako 5500 druhov živočíchov a rastlín a 319 druhov vtákov. Jedným z najvzácnejších je pelikán biely, ktorý sa stal symbolom delty. Delta Dunaja je zaradená do Ramsarskej konvencie a zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Čo si treba na dobrodružstvo pripraviť?

Cesta k delte Dunaja je určite veľkým dobrodružstvom vyžadujúcim si svoj čas, financie a energiu. S vhodným gumovým kanoe, ktoré sa dá poskladať a nosiť na chrbte, sa výprava určite dá zvládnuť. Cestu nevieme nikdy presne predpovedať a počítať treba so všetkým – nepriateľom je najmä neovplyvniteľné počasie. S dobrou výbavou sa však dá zvládnuť aj najväčšia dažďová prehánka i búrka. Splaviť stovky kilometrov cez niekoľko štátov je skutočne namáhavé a vyžaduje si to podrobné plánovanie a dobrú fyzickú kondíciu.

Každý potok sa niekam vlieva, každá rieka sa vlieva do inej rieky alebo sa končí v mori. Všade sa dá nájsť cesta, ktorá sa niekde končí a neznáme cesty sú plné dobrodružstva. Moja cesta by sa začala v malom slovenskom pohorí Karpát, v Slanských vrchoch, a pri priaznivých podmienkach by ma doviedla k prírodnému zázraku menom delta Dunaja. Je medzi vami dobrodruh, ktorý by sa do toho pustil tiež? 😊

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska

Zaujímavosti o vodných krásach Slovenska, tipy na výlety či šikovné rady ohľadom miest na oddych a občerstvenie - to a ešte omnoho viac vám prináša prvý e-book venovaný slovenskej vode, z dielne redakcie portálu Naša voda 🙂
Momentík..

Ďakujeme! E-book sme vám úspešne zaslali na zadanú adresu.

Showing 3 comments
 • Julo Chudik
  Odpovedať

  Ahoj Lukáš, je tomu skoro dva roky , čo si tento dokument uverejnil.
  podarilo sa niečo zorganizovať?
  Julochudik@gmail.com

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Ahoj Julo, ďakujem za komentár 🙂 Zatiaľ som nepodnikol túto cestu. Ale raz sa na ňu určite vyberiem. Určite o tom potom vznikne článok. Lukáš

 • Tomáš Křenek
  Odpovedať

  Ahoj Luky, práve som dočítal tvoj článok…Tiež mám podobné plány, no nemám na splav s kým vyraziť, všetci najradšej doma na riti sedia, prípadne k moru idú……Ak by si chcel môžeme to dať spolu…Veľmi ma inšpirovali chalani s tohto videa https://www.youtube.com/watch?v=8HRPZIDGboI . No ja by som šiel radšej od sútoku Latorice a Ondavy po celej Tise až po vtok do Dunaja…Ak by bola ešte chuť a sila, tak snáď aj po český Banát ako stojí priehrada Železné vráta…Odtiaľ by nás vyzdvihol kamarát s Košíc na aute domov…Kľudne sa mi ozvi na číslo 0949534177…Som aj na FB pod menom Tomáš Křenek mám na sebe maskáče som odfotený s manželkou…Šťastie praje dobrodruhom…

Diskusia k článku