Šikovné rady ako spraviť krásne fotografie vody

Autor: Redakcia

Ste fotografický nadšenec alebo začínate objavovať rôzne zákutia fotografie? Patríte navyše k tým, ktorí obdivujú úžasné fotografie vodopádov, jazier, horských plies alebo iných prírodných scén, v ktorých hrá hlavnú úlohu voda vo všetkých svojich podobách? Alebo už máte s fotografovaním vody svoje skúsenosti, no k tomu aby ste boli s výslednou fotografiou spokojní vám niečo chýba? V prípade, že po prečítaní odpoviete kladne aspoň na jednu z položených otázok ste na správnom mieste, my totiž pre vás máme niekoľko typov, ktoré posunú vaše fotografie vpred.

Povedzme, že akýmsi nepísaným pravidlom pre pokročilejšie fotografovanie, je takmer dokonalá znalosť aspoň základných funkcií vášho fotoaparátu. Povedzme teda, že takéto znalosti už máte a pokračujme priamo k našim typom.

Kreatívne využitie rýchlosti uzávierky

V závislosti od výsledku, aký si predstavujete, je možné využiť nastavenie rýchlosti uzávierky, ktoré je dnes dostupné nielen na profi a polo-profi fotoaparátoch, ale nájdete ho aj v kompaktoch, point-and-shoot fotoaparátoch ba dokonca aj v niektorých smartfónoch.

Veľmi zjednodušene sa jedná o čas, počas ktorého je uzávierka vášho snímača odhalená, a teda o dĺžku snímania danej scény uvedenú v sekundách. Štandardný časový rozsah sa pohybuje od 30 sekúnd až po jednu štvor-tisícinu sekundy. Princíp tohto nastavenia spočíva v tom, že ak chcete rieku, vodopád alebo inak sa pohybujúcu vodu „zamraziť“ v čase použijete veľmi krátky čas, tzv. „krátku expozíciu“.

Naopak, v prípade, že uzávierku otvoríte na niekoľko sekúnd bude v princípe rozmazané všetko, čo sa na scéne za tento čas pohlo, a naopak ostré všetko, čo ostalo nehybné. Tomuto nastaveniu sa inak hovorí aj „dlhá expozícia“.

kratka-expozicia-fotografia-voda

Krátka expozícia (Foto: Christian Holberg)

dlha-expozicia-fotografia-voda

Dlhá expozícia (Foto: Christian Holberg)

Použitie statívu (trojnožky)

K uspokojivým výsledkom fotografovania s použitím dlhej expozície však budete určite potrebovať statív, aby ste tak eliminovali pohyb fotoaparátu vo vašich rukách a tak si zaručili dokonale ostré fotografie. Ak chcete túto techniku doviesť až k dokonalosti, určite zvážte aj kúpu diaľkovej spúšte k vášmu fotoaparátu, výsledky vašej práce budú tak oveľa čistejšie a profesionálnejšie.

stativ-fotenie-vody

Nebojte sa filtrov

Ak však chcete vašu fotografiu posunúť ešte ďalej a priblížiť sa tak profesionálnemu výsledku, možno by sa vo vašej foto brašne mali objaviť tiež filtre objektívov. Pri fotografovaní vody zvážte hlavne polarizačný filter a ND (neutral density) filter.

Úlohou polarizačného filtra vo fotografovaní vody je potlačenie odrazu od hladiny, čím môžete zdôrazniť čistotu vody, hĺbku daného jazera alebo upozorniť na čokoľvek, čo sa môže nachádzať pod hladinou. Ak sa ale pre zmenu rozhodnete kreatívne využiť odraz od hladiny, odporúčame fotografovať skoro ráno alebo neskoro večer, keď hladina jazier býva relatívne pokojná a mení sa tak na akési prírodné zrkadlo – samozrejme, že v tomto prípade bez filtra.

polarizacny-filter-porovnanie-fotografovanie-vody

Porovnanie – na ľavo fotené s polarizačným filtrom, na pravo bez jeho použitia.

ND filter objektívu slúži jednoducho na potlačenie prebytku svetla, ktoré pri použití dlhého expozičného času preniká k vášmu snímaču a má zväčša za výsledok preexponované zábery a tzv. „prepaly“, čo sú v skratke miesta vo vašej fotografii, ktoré sú žiarivo biele, nech už pri úprave v PC urobíte čokoľvek, ostávajú bez detailu a nie sú teda nijako zaujímavé. Pri ND filtroch platí jednoduché pravidlo, čím vyššie číslo ND filtra, tým viac svetla daný filter zablokuje, a tak aj pri veľmi dlhej expozícii neprichádzate o dôležité detaily scény, ktorú ste sa rozhodli fotografovať.

Trpezlivosť ruže prináša

Snáď ako pri všetkom, aj pri fotografii platí, že trpezlivosť je dobrá vlastnosť, a tak ani po prvých pár nezdaroch nezúfajte a pokúste sa k danej scéne pristúpiť z iného uhlu, použite filter, skúste použiť iné nastavenie, navštíviť dané miesto v inom čase alebo popustite uzdu svojej fantázii a skúste všetko naraz. Výsledky sa určite dostavia, veľa šťastia.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku