Návštevou tejto obce si môžete odškrtnúť hneď niekoľko zastávok na mape vodného bohatstva

Autor: Redakcia

V údolí sútoku potokov Krupinica a Litava leží obec Plášťovce, o ktorej, sme už na našom portáli písali – počas tuhej zimy sa tu totiž kreuje malé ľadové kráľovstvo, ktoré je síce ukryté pod skalnatými prevismi hore strmým kopcom, ale vyšlapať si ho, proste stojí za to. Milovníci slovenského vodného bohatstva a vodných zákutí, však môžu do tejto obce zamieriť aj kedykoľvek počas celého roka. Prečo? Dôvody sú (minimálne) dva – vodná nádrž Plášťovce, medzi miestnymi známa ako „Tarič“, a prírodný osviežujúci prameň vyvierajúci nad mystickou jaskyňou „Babba“.

jazero-taric

Hor sa na bicykel. Cieľová destinácia: vodná nádrž „Tarič“

Plášťovce ležia neďaleko kúpeľného mesta Dudince, takže ak budete niekedy v týchto končinách, 14 kilometrov je ideálna vzdialenosť na nedeľnú cykloturistiku. K Tariču, ako nazývajú domáci vodnú nádrž ležiacu v obklopení flóry a fauny Krupinskej planiny, vedie poľná prašná cestička. Ľudia z obce spomínajú, že na mieste, kde sa dnes (na ploche 4 Ha) nádrž rozlieha, bol kedysi len malý potôčik, ku ktorému chodili dedinčania pásť húsky.

jazero-taric

TIP: Nad cestou z Plášťoviec smerom k vodnej nádrži je hore v pieskovcovom brale umelo vytvorená jaskyňa – domáci ju nazývajú „čiernou dierou“ a je opradená poverami o skrývaní sa ľudí pred nájazdmi Turkov. A.. ak ste fanúšikom geocachingu, práve tam, neďaleko vchodu do nej, je zašitá malá „keška“.

jazero-taric

Nie je to tak dávno, čo bol Tarič obľúbenou letnou destináciou mladých, no dnes je predovšetkým útočiskom rybárov – po brehoch jazera sú situované provizórne drevené prístrešky so stolmi, lavičkami a inými vychytávkami, ktoré rybári pri (ne)trpezlivom love na kaprov využívajú. Ak tam však práve rybári nie sú, mini altánky môžu využiť turisti, ktorí si tu spravia zastávku na piknik či opekačku pri potulkách Hontom.

jazero-taric

Minula sa vám voda? Žiadny problém – napite sa zo sviežeho prírodného prameňa

Keď vám pri túlaní sa „plášťovským revírom“ vysmädne, žiadny problém – pod bralom s tajomnou „čiernou dierou“ vedie popri pivniciach cestička, ktorá vás zavedie k výveru čistej sviežej vodičky. Po pravej ruke budete mať polia a vinice, a po ľavej malú kaplnku, ktorú obyvatelia postavili v roku 2007 (tú kaplnku, ktorá je záchytným bodov v zime, pri hľadaní jaskyne „Babba“ s ľadopádom).

kaplnka-babba-tarič

TIP: Na mieste jaskyne Babba bolo kedysi more, dôkazom čoho sú viditeľne pozorovateľné vrstvy hornín na stenách, ktoré sa vytvárali, kým bola jaskyňa pod hladinou mora.

pramen-taric

No a presne nad touto jaskyňou pramení voda, v ktorej už v pradávnych dobách kúpavali (aj) novorodencov, aby boli zdraví. Či už si dáte vodu do dlaní a ošpliechate si tvár alebo si ju napustíte do fľašky či do hrnčeka, ktorý tam čaká na každého pocestného, jedno je isté – zas-raz si uvedomíte tú nevyčísliteľnú cenu prírodného bohatstva, ktoré nám Matka Zem dáva úplne zadarmo. Táto prírodná vodička (okrem toho všetkého) vyteká do malého provizórneho jazierka, ktoré je celé obrastené machom a obložené kameňom – proste krása.

pramen-taric

(Foto: Dominika Szabóová)

TIP: Keď už budete na potulkách za vodnými zákutiami a prírodnými prameňmi v tejto oblasti, hneď vo vedľajšej dedine, v obci Horné Túrovce, môžete ochutnať silno železitý prameň „Kyslá“, nazývaný maďarským ekvivalentom „Savanyú víz“. Ako tam trafíte? V Stredných Túrovciach pri drevenej zvonici prejdete cez most, za ním hneď zabočíte doprava, pôjdete stále popri potoku, až vás to zavedie k ohrade s kravami. Odtiaľ choďte intuitívne stále ďalej a po asi 3 minútach budete mať po pravej ruke, dole briežkom k potoku, „túrovskú kyselku“ v celej svojej sile.

pramen-taric-pitny-pramen-baba

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Jaskyňa Babba je mystickým miestom, kde v minulosti uctievali Pramatku.
  • Potok Krupinica, ktorý obcou preteká, je najväčším sútokom rieky Ipeľ.
  • Plášťovce sa nachádzajú na území európskeho ekologického významu (potok Litava a Brezová stráň) Natura 2000 a sú súčasťou prírodnej rezervácie Šípka (vyskytuje sa tu mnoho chránených zvierat a rastlín európskeho významu).

Foto: Veronika Szabóová

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

vodne-zvyky-na-velku-noc