Pitný režim netreba podceňovať. Jeho nedodržiavanie môže mať neblahé následky na naše zdravie. Ohrozenou skupinou sú najmä malé deti, pri ktorých treba dbať na pravidelný prísun tekutín. Viete však ako na to?
Príjem vody v útlom veku závisí od rozličných faktorov – funkcie obličiek, zloženia stravy, veku, hmotnosti dieťaťa a fyzickej aktivity. Vo všeobecnosti sa hovorí o 100-150 ml na kilogram váhy dieťaťa. Pri novorodencoch je to v praxi približne 400-500 ml za deň. Dojčené dieťa získa určené množstvo tekutín z materského mlieka. V období vysokých horúčav je vhodné podávať deťom doplnok vo forme čajov alebo vody pre dojčatá.
Kým deti vo vekovom rozmedzí 6 mesiacov až 1 rok by mali podľa odborníkov prijať asi 900-1200 ml vody za deň, u batoliat vo veku od jedného do dvoch rokov by nemal prísun klesnúť pod hranicu 1000 ml. S pribúdajúcimi rokmi sa potreba vody z hľadiska hmotnosti o niečo znižuje. Pre porovnanie, dospelému človeku stačí v priemere vypiť 30 ml tekutín na kilogram.
Keď dieťa nechce piť
Aby ste dodržali odporúčaný prísun vody u detí, vyskúšajte nenásilné metódy motivácie k pitiu. Vy najlepšie poznáte vaše dieťa. Ak viete, že má rado sloníkov, kúpte mu farebnú slamku s motívom tohto zvieratka alebo pekný pohárik, ktorý si obľúbi. V obchodoch zoženiete prakticky čokoľvek. Slamka so zvieratkom sa stane jeho verným spoločníkom a verte, že sŕkanie vody mu prinesie radosť. Motivovať dieťa môžete aj rôznymi hrami. Zahrajte sa napríklad na smädných sloníkov, ktorí našli jazero a potrebujú sa napiť.
V horúcich letných dňoch sa aj dospelému človeku žiada zmena stravovacích návykov. Namiesto údenej klobásy dostáva prednosť polievka či jednoduchý šalát. Práve redšia polievka je vhodná voľba ako do dieťaťa dostať tekutiny. Zvlášť svojim ratolestiam ulahodíte, keď uvaríte napríklad písmenkovú.
Vysoký obsah vody majú aj niektoré druhy ovocia a zeleniny ako červený melón alebo paradajky a uhorky. Ich konzumáciou osviežite telo, dodáte mu energiu a ako bonus vás zasýtia. Pokiaľ máte v domácnosti odšťavovač alebo mixér, pohrajte sa s prípravou nápojov plných vitamínov – smoothies. Nebojte sa experimentovať kombinovaním ovocia a zeleniny.
Týmto nápojom sa vyhnite
Nie všetky tekutiny, ktoré sú na pultoch obchodov, sú vhodné pre detský organizmus. Vyvarujte sa najmä príliš sladkým malinovkám. Deti si na ne rýchlo zvyknú a vy budete mať problém odučiť ich od nich. Ich pitím môže byť dieťa zároveň náchylnejšie k vzniku zubného kazu a obezity. Ak to nie je nevyhnutné, nepridávajte do čaju cukor ani med. Rovnako buďte opatrní pri výbere minerálnych vôd a siahnite radšej po dojčenskej.
TIP: Mlieko sa nepovažuje za súčasť pitného režimu, ale za potravinu. Nenahrádza vodu či minerálne vody, jeho spracovanie v tele si vyžaduje náročnejší proces. Preto deťom nedávajte mlieko ako súčasť pitného režimu.
Učte piť dieťa priebežne
Buďte ostražití. Deťom v letných mesiacoch neraz hrozí dehydratácia. Nečakajte, kým samo povie, že je smädné. Mnohé deti v zápale hry ignorujú svoje potreby, a preto sa stane, že sa nevypýtajú včas na záchod alebo ohlásia smäd vtedy, keď je už neskoro. Zvýšenú pozornosť venujte práve príznakom dehydratácie organizmu, akými sú únava, bolesť hlavy, zmeny viditeľné na pokožke a jazyku alebo tmavožltý moč.
Tak, ako potrebuje dospelá osoba vypiť denne 2-2,5 l vody, aj dieťa musí počas dňa prijať určité množstvo tekutín. Dopĺňajte ich postupne počas celého dňa, nie nárazovo. Nezabúdajte, že aj keď si s potomkom začnete stavať lego, môžete si k hre nakrájať melón a po kúskoch z neho ujedať. Poďakuje sa vám organizmus vášho dieťaťa, ale aj ten váš, a to vďaka psychickej pohode zo zdravých ratolestí.
Čo je dobré si zapamätať
- Nečakajte, kým deti ohlásia smäd, priebežne im ponúkajte piť.
- Servírujte deťom počas dňa ovocie a zeleninu s vysokým obsahom vody.
- Vymyslite hry pre deti, ktorých súčasťou bude pitie vody.
- Deťom podávajte čo najmenej sladených nápojov.