Veľká Vodárenská – najstarší tajch s tyrkysovou vodou uprostred lesa

Autor: Redakcia

Medzi asociácie, ktoré sa nám spájajú s historickým mestom Banská Štiavnica, určite patria bane, štôlne, povesť o jašteričkách, romantická architektúra, dom Sládkovičovej milovanej Maríny a samozrejme umelé vodné nádrže – tajchy.

tajch-velka-vodarenska

Najstarší tajch – ten je len jeden

Banská Štiavnica patrí bez pochyby medzi najkrajšie slovenské mestá. Niet divu, že v roku 1993 bola zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Nie je totiž bohatá len na kultúru, no disponuje aj nádhernou faunou a flórou, ktorej neoddeliteľnou súčasťou sú tajchy. V malebnej hornatej krajine Štiavnických vrchov je ukrytých až 24 umelých vodných nádrží (v minulosti až 60), no len jedna sa môže pýšiť titulom „najstaršia“. Reč je o Veľkom Vodárenskom tajchu, skrátene nazývanom Veľká Vodárenská – prvá zmienka pochádza už z roku 1500. Voda z nádrže slúžila na 2 hlavné účely, a to pre potreby štôlne Schmidtenrinn a ako rezervoár vody v prípade požiarov, ktoré neboli v stredoveku ničím neobvyklým.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BiSVBVBFUjX/“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Ak ste fanúšikom vodnej turistiky, určite pokračujte od Veľkej Vodárenskej ešte smerom vyššie. Približne o 150 metrov natrafíte na tajch Malá Vodárenská a o kúsok ďalej na druhý najvyššie položený tajch, Červená studňa.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BabN3btBQyy/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Veľká Vodárenská – tajch neobvyklej farby

Ak sa k tajchu Veľká Vodárenská vyberiete, okúzli vás hneď niekoľko vecí. Tento, síce neveľký, ale o to čarovnejší, tajch leží priamo nad historickým centrom, v obklopení majestátnych ihličnanov, v kôrach ktorých je zapísaných už mnoho príbehov. Voda v tajchu je priezračne čistá a sfarbená do tyrkysovomodra. Stále nie je jednoznačné, čo za touto oku lahodiacou farbou vody v tajchu stojí. Hovorí sa o obsahu síranov medi vo vode, ktoré sa z okolitých starých banských háld uvoľňujú, no ak by tomu tak bolo, voda by bola jedovatá a život v nej by bol vylúčený. Keď sa ale zadívate, a nemusíte ani nijak detailne, uvidíte veľké kusy rýb. Najpravdepodobnejšou teóriou, je preto prítomnosť jemne rozptýlených ílovitých čiastočiek, ktorým môžeme vďačiť za tú úžasnú farbu. Skrátka, fotky o tomto tajchu nemusíte upravovať žiadnymi špeciálnymi efektmi a filtrami.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BksNsIajipy/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Otužilci a nudisti – toto je niečo pre vás

Správny čas na návštevu Veľkej Vodárenskej je vlastne vždy. V teplých mesiacoch využívajú studenú vodu najmä domáci na schladenie sa, zadná časť je dokonca (ne)oficiálne vyhradená nudistom. Takže, ak holdujete tomuto voľnému neviazanému štýlu, tu sa budete cítiť skutočne príjemne a prirodzene, proste v harmónii s prírodou a bez pohoršujúcich výrazov druhých. Tu sa s tým proste už ráta. V chladnejších dňoch, akými sú už i tieto, nemusí slúžiť len na kochanie sa počas jesennej prechádzky. Je to miesto ako stvorené pre otužilcov – stojatá voda, kamenné dno, maximálna hĺbka 5 metrov. Proste raj každého ľadového medveďa.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BjX29rTnMhq/“ hidecaption=“false“ width=“612″]
TIP: Ak ste sa k tajchu Veľká vodárenská vybrali so svojou drahou polovičkou, svoj výlet môžete obohatiť návštevou Banky lásky, ktorá je vytvorená z veršov Sládkovičovej Maríny, najdlhšej ľúbostnej básne na svete. Nachádza sa v 500-ročnej bani na zlato, v podzemí domu, kde Marína Pischlová prežila väčšinu svojho života.
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BWAg0trFNA3/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Ak ste toto miesto doteraz nenavštívili, odporúčame vám to čo najskôr napraviť. Ako k nemu trafíte? Veľmi jednoducho – z Námestia sv. Trojice kráčajte stále smerom hore hore, vyšľapete si strmý kopec a po asi 15 minútach uvidíte po Vašej ľavej strane prístrešok s lavičkami, zábranu pred autami a keď spravíte ešte pár krôčikov, naskytne sa Vám pohľad na nádherný tyrkysovomodrý tajch, tajch Veľká Vodárenská.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Jediný tajch, ktorého hrádza sa pretrhla, a to rovno 2x. V roku 1633 dokonca voda, ktorá vletela do historického centra, usmrtila až 5 ľudí.
  • Dôležitým uzlom systému trás Bajkom k tajchom je žltá trasa Vodárenská spojka s dĺžkou 2,1 km a stúpaním 212 m.
  • V zime sa mení Veľká Vodárenská na čarovné klzisko.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku