Králický vodopád – prírodná veľkoleposť len na skok z Banskej Bystrice

Redakcia
Autor: Redakcia

Prírodná veľkoleposť – asi najlepšie slovné spojenie na označenie scenérie, ktorú matka príroda vytvorila v predhorí Kremnických vrchov medzi obcami Králiky a Tajov.

Vstúpte do rozprávky

Či ste z okolia Banskej Bystrice, alebo pochádzate z opačného konca republiky, navštíviť chránenú oblasť, Králickú tiesňavu, na konci ktorej vaše uši pohladí šum vodopádu, rozhodne stojí za to. Ide približne o 2 km dlhú roklinu, ktorú v skalách Kremnických vrchov vyformoval Farebný potok. Keď vstúpite na cestičku skrze tiesňavu, ocitnete sa v úplne inom svete, budete mať pocit, že ste našli portál do rozprávkovej krajinky. Skrátka, ten pohľad na všetko okolo je dych berúci.

Celá tiesňava je totiž lemovaná mohutnými skalami, ktoré sú elegantne obrastené zeleným machom, všetko dýcha, vypínajú sa na nich listnaté stromy, ktoré takto na jeseň hýria teplými farbami, a keď sa ešte aj spoja s predierajúcimi sa lúčmi slnka, je to jedna báseň. Toto všetko dopĺňa zurčanie potôčika, v protiprúde ktorého kráčate, až sa po asi 30 minútach prechádzky dostanete k vytúženému cieľu – ku Králickému vodopádu.

TIP: Ak už budete v končinách Králického vodopádu, neobíďte susednú obec Tajov. Otvorené sú pre vás dvere v rodnom dome slovenského spisovateľa Jozefa Gregora Tajovského alebo si to môžete namieriť k Tajovskej kope – 18 metrov vysokej svahovej travertínovej kope s kaskádovitým vodopádom a kvapľovými útvarmi vytvorenými stekajúcou vápenatou vodou.

Raj pre všetky vaše zmysly

Hoci Králický vodopád nepatrí medzi najväčšie vodopády na Slovensku, i tak je nádherný a za videnie stojí kedykoľvek počas roka. Mohutná voda padá zo skalných brál z výšky 7 metrov do provizórneho jazierka, ktoré je od zvyšku koryta Farebného potoka vizuálne oddelené masívnejšími kameňmi. Ak milujete ten pocit, keď sa voda z hlbín zeme dotýka vašej pokožky, odhoďte zábrany, ale hlavne topánky, šaty a všetko, čo vám bráni v čistom kontakte s pulzujúcou prírodou, a vychutnávajte si tú nepopierateľnú silu vody. Ak ste však skôr typ, ktorý si krásu vychutnáva inými zmyslami než hmatom, môžete si posedieť v neďalekom altánku a jednoducho sa kochať energiou ako vodopádu, tak i okolitej scenérie.

Len pár krokov vás delí od iného sveta

Trafiť ku Králickému vodopádu nie je vôbec náročné a prechádzka je ako stvorená pre rodiny, pokojne aj s malými deťmi. Ak prichádzate autom, medzi dedinkami Tajov a Králiky, po pravej strane, pred veľmi nepríjemnou, ostrou a kopcovitou zákrutou, je menšie parkovisko s informačnými tabuľami a šípkami, ktoré vás do tiesňavy hravo nasmerujú. Prejdete na druhú stranu cesty, potom pár krôčikov doprava a už ste ponorení do tajov tiesňavy. Čaká na vás rozmanitý terén – rovina, miestami stúpania (prevýšenie cca 70 metrov), priechody drevenými mostíkmi cez Farebný potok, následne prudké klesania, najmä tesne pred príchodom k vodopádu. A to všetko v obklopení majestátnej prírody.

TIP: Na potulkách katastrami obce Králiky a Tajov objavíte i 2 jaskyne – Jazierkovú s dĺžkou 10 m v nadmorskej výške 590 m a Puklinovú s dĺžkou 5 m. Obe sa nachádzajú v pohorí Starohorské vrchy v Kordíckej brázde.

Bohužiaľ, niektorí ľudia nechápu a nevážia si hodnotu tohto prírodného bohatstva, a preto vás môže nemilo prekvapiť nielen drobný odpad, ale aj pneumatiky či stavebný materiál, ktorý tu po sebe nechávajú, ba dokonca ho sem zámerne vyvážajú. Ak máte voľnú ruku, tašku a hlavne ochotu pomôcť prírode, odbremeňte ju od produktov nás ľudí. Odpad predsa v tomto čarovnom (chránenom) lone prírody nemá žiadne miesto.

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Králický vodopád má prezývku Farebný vodopád.
  • Na jar, keď sa topí sneh, sa náučný chodník pozdĺž kaňonom uzatvára, pretože Farebný potok je až päťnásobne väčší ako cez letnú sezónu.
  • Nadšenci cykloturistiky môžu využiť asi 120 km cyklotrás v Kremnických vrchoch a adrenalínoví horolezci zas môžu bosými nohami ponorenými do vody zlaniť Králický vodopád.

 

Titulná fotka: Lucia Blašková

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

pramen-lukavicatajch-velka-vodarenska