Slovenské BIO kúpaliská – príroda namiesto chémie

Nevieme si bez nich predstaviť leto, sú synonymom relaxu a v našich zemepisných šírkach nám aspoň sčasti nahrádzajú more. Áno, reč je o kúpaliskách. Bazény a typické bufety s langošmi, hranolčekmi alebo zmrzlinou každoročne prilákajú tisícky návštevníkov. Vedeli ste však, že na Slovensku máme niekoľko skutočne výnimočných kúpalísk? Nesú označenie „BIO“ a ja vám v nasledujúcich riadkoch prezradím, čím sú výnimočné a kde ich nájdete.

Príroda namiesto chémie

Niektoré kúpaliská si povedali, že chlór k čisteniu vody nepotrebujú. Chémiu preto nahradili iba prírodnými procesmi. Akými? O čistenie vody, a teda o jej vhodnosť na kúpanie sa v BIO bazénoch starajú vodné rastliny, zooplanktón a prospešné baktérie. Tie spoločne vytvárajú akýsi prírodný filter, ktorého výsledkom je voda čistá ako v najčistejšom horskom jazere. O dodatočné čistenie sa potom starajú ďalšie mechanické filtre, čerpadlá, štrk a malé kamienky.

Každá rastlina má v bazéne svoju funkciu. Najčastejšie využívanými rastlinami sú lekná, plávajúce, rákosovité a močiarne rastliny. Okrem dokonalej čistiacej funkcie spĺňajú aj estetickú funkciu. Na BIO kúpalisku sa skutočne budete cítiť ako v prírodnom jazere. Nebojte sa, rastliny sú vysadené v osobitnej časti bazéna. Plávanie v hustom rastlinnom poraste vám teda nehrozí.

Máme ich viac, ako si myslíte

Že ste o takýchto kúpaliskách nikdy nepočuli? Tak to budete prekvapení, že ich máme na Slovensku hneď niekoľko! Nachádzajú sa po celej krajine, takže to svoje obľúbené si nájde každý. Poďme sa pozrieť na najznámejšie BIO kúpaliská Slovenska.

Sninské rybníky

Začneme ďaleko na východe – v meste Snina. Od júna do septembra si tu môžete užiť BIO kúpalisko Sninské rybníky. Kúpalisko je známe nielen medzi miestnymi. Tunajší BIO bazén je rozdelený na kúpaciu časť a filtračnú časť s rastlinami. Zabavia sa aj deti, bazén sa totiž začína na hĺbke pol metra pokračuje až do 3,5 metra pre plavcov. Samozrejmosťou sú ihriská a bufety.

Čo ponúka okolie:

  • Turistika vo Vihorlatských vrchoch vás nesklame. Skúste zdolať Sninský kameň, vrch Vihorlat alebo navštíviť jazero Morské oko;
  • Drevených gréckokatolíckych kostolíkov i protestantských artikulárnych je na východe Slovenska naozaj mnoho. Nájdete ich napríklad v dedinkách Kalná Roztoka alebo Jalová. Pripomínam, že artikulárne kostoly sú postavené bez jediného klinca a hrdia sa zápisom v zozname UNESCO.

Borovica – Kamenný Mlyn

Na svoje si prídu aj obyvatelia opačného konca Slovenska. Na Záhorí, medzi Malackami a Stupavou, nájdete BIO kúpalisko Borovica – Kamenný Mlyn. Medzi borovicami typickými pre túto oblasť si užijete až 80 metrov dlhý bazén. Samozrejme, nachádza sa tu aj čistiaca časť bazéna. V nej okrem vodných rastlín žijú jesetery, žaby, mloky alebo vodné slimáky, ktoré sa s rastlinami starajú o dokonalo vyvážený vodný ekosystém. Zaujímavosťou je, že bazén môže byť otvorený maximálne 10 hodín denne. Zvyšných 14 hodín potrebujú rastliny na regeneráciu. Súčasťou areálu je aj malý detský bazén, ihriská, bufety alebo ležadlá poskytované zadarmo.

Čo ponúka okolie:

  • Výnimočným miestom je „slovenská Sahara“ známa ako Šranecké piesky. Vyberte sa sem a budete sa cítiť ako uprostred vyprahnutej púšte;
  • Históriu môžete spoznávať na Plaveckom hrade. Pri zrúcanine z 13. storočia nájdete aj malú Plaveckú jaskyňu

Levočská dolina

Aj región Spiš má svoje BIO kúpalisko. Hľadajte ho v rezorte Levočská dolina, len 6 kilometrov od mesta Levoča. V areáli kúpaliska sú až tri bazény, no n.a kúpanie je vhodný len jeden z nich. Jeden bazén s rastlinami, štrkom a kamienkami je určený na čistenie vody, ďalší poteší rybárov. Je totiž rybolovný s výskytom pstruha dúhového. Na rybárčenie tu dokonca ani nepotrebujete rybársky preukaz. Kúpací bazén je rozdelený na tri časti, pričom najmenšia hĺbka vody je vhodná aj pre deti.

Čo ponúka okolie:

  • Ani netreba spomínať, že najväčším lákadlom je historické centrum mesta Levoča. Známy oltár Majstra Pavla jednoducho musíte vidieť!
  • Ďalšou známou pamiatkou v okolí je obrovský Spišský hrad – jeden z najväčších hradov v Európe.

Kúpalisko Krtko

Je jasné, že ani najteplejší juh Slovenska by sa nezaobišiel bez BIO kúpaliska. Kúpalisko Krtko dostalo názov po meste, v ktorom sa nachádza – po Veľkom Krtíši. O filtráciu sa stará bazén s rozmermi 60 x 30 metrov plný vodných rastlín a drobných kamienkov. Plavecký bazén bol vybudovaný tak, aby pripomínal prírodné jazero. Jeho rozloha 2400 m2 je viac ako dostatočná, na svoje si určite prídu dospelí aj deti. Zaujímavosťou kúpaliska sú malé žabky kvákajúce najmä v noci. Sú súčasťou bazéna na filtráciu vody a na ich prítomnosť si jednoducho budete musieť zvyknúť 😊

Čo ponúka okolie:

  • Najznámejšou pamiatkou tohto regiónu sú zrúcaniny hradu Modrý Kameň. V jeho areáli sa nachádza aj zaujímavé múzeum hračiek;
  • Pustý kostol Veľká Čalomija patrí medzi najstaršie sakrálne stavby na našom území, no v súčasnosti je zrekonštruovaný do naozaj krásnej podoby. Toto miesto je zároveň významným archeologickým náleziskom.

Oslovilo vás niektoré z našich BIO kúpalísk? Ako vidíte, ide to aj bez chlóru a inej chémie. Dokážete spojiť fantastický pocit z kúpania sa v prírode so službami a dostupnosťou klasického kúpaliska. A možno už iné kúpalisko ani nenavštívite 😊

Na záver

  • Na Slovensku máme niekoľko BIO kúpalísk, ktoré sa od klasických odlišujú technikou čistenia vody.
  • BIO kúpalisko používa na čistenie a filtráciu vody len vodné rastliny, prospešné baktérie, mechanické filtre, čerpadlá, štrk a piesok. Je teda úplne bez chémie.
  • Naše najznámejšie BIO kúpaliská sú: Sninské rybníky, Krtko, Borovica-Kamenný Mlyn a kúpalisko v Levočskej doline.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments
  • rado
    Odpovedať

    Myslím, že žiadny z menovaných kostolíkov na východe Slovenska nie je artikulárny, práve naopak – sú to pravoslávne cerkvy.
    https://sk.wikipedia.org/wiki/Artikul%C3%A1rny_kostol

    • Jarka Knapcová
      Odpovedať

      Ďakujeme za upozornenie, Rado – máte pravdu, došlo k chybnému prepisu textu a veta už bola upravená. Ďakujeme 🙂 za tím Naša voda, Jarka.

Diskusia k článku