Stand up paddle board – zábava na letné dni

Autor: Redakcia

Krásne letné počasie poskytuje naozaj veľké množstvo športových aktivít – niekedy ani neviete, z čoho si vybrať. Keďže leto na Slovensku netrvá veľmi dlho, pekné počasie často chceme využiť naozaj naplno a vybrať si na voľné chvíle jeden z dostupných vodných športov. Dnes vám na inšpiráciu prinášame šport, ktorý na prvý pohľad pôsobí nudne, ale v skutočnosti je veľmi zábavný – paddleboarding 🙂

Zábava pre malých aj väčších

Ak ste ho neskúsili, je najvyšší čas! V prípade, že máte niekde v okolí priehradu či jazero, naozaj nie je na čo čakať. Tento šport si nevyžaduje žiadne investície, prehnanú výbavu ani veľký svalový tonus. Paddle board je vodný šport – je to vlastne pádlovanie na vodnej hladine, avšak v stoji.

Stačí vám dobrá nálada, vodná plocha a požičovňa, ktorých je na Slovensku neúrekom.

Čo je to vlastne stand up paddle board?

Stand up paddle board znamená pádlovanie v stoji. Športovec pri ňom jazdí na doske, ktorá je podobná surfovému longboardu a pohybuje sa po vode pádlovaním.

Výbava

Vybavenie na paddleboarding sa líši podľa účelu používania – pre začiatočníka a, paradoxne, aj pre extrémneho jazdca na divokej vode je najlepšou voľbou nafukovací alebo polyetylénový board/doska a vario pádlo, pri ktorom sa dá nastaviť ideálna dĺžka žrde.

Takáto výbava je prakticky nezničiteľná. Rýchlostné plaváky určené výhradne pre profesionálov sú dlhšie. Do vĺn sú, naopak, vhodnejšie kratšie dosky.

Paddleboarding na Slovensku

Senecké jazerá, Zlaté piesky, Liptovská Mara, Veľký Draždiak – paddle boardy sú dostupné naozaj takmer všade. Ceny sa hýbu cca od 4 € do 15 € na hodinu (napríklad v Rakúsku), no predtým, ako si vyberiete miesto, pozrite si jeho webovú stránku – na väčšine z nich sú zverejnené ceny, niekde aj otváracie hodiny. Niekoľko ponúk (kupónov na paddle board) nájdete aj na zľavomatoch. Ceny sa pohybujú v najnižších sumách od 4 €/hod.

História paddleboardingu

História tohto športu siaha až do roku 1960. Surferi z Havaja pádlovali na svojich longboardoch s fotoaparátmi na miesta, na ktorých sa turisti učili surfovať. A surferi ich škodoradostne fotografovali pri ich snahe.

Hlavným rozdielom medzi historickým a novodobým paddleboardingom je, že jazdci už nevyhľadávajú len vlny, ale jazdia aj na riekach a jazerách.

RADY A TIPY na prvú hodinu 🙂

 1. Prvýkrát sa vyberte vo dvojici alebo ako partia – bude to väčšia zábava.
 2. Ak ste menšieho vzrastu, určite si vezmite dlhšie pádlo, pretože s krátkym to je oveľa náročnejšie.
 3. Ak idete v páre, neodporúčam jeden paddle board, na ktorom stoja dvaja ľudia – je to ťažšie, keďže druhá, sediaca, osoba narušuje stabilitu.
 4. Choďte v plavkách. Ak sa okúpete, nevadí. Oblečenie je pre skúsenejších.
 5. Ak budete prechádzať pri ľuďoch na paddle boarde, sadnite si. Postavte sa až niekde v pokoji – tak sa manévruje s paddle boardom jednoduchšie.
 6. Ak sa bojíte ihneď postaviť na nohy, pokojne si najprv kľaknite na kolená. Keď na nich získate istotu, pôjde vám to aj na nohách super 🙂
 7. V stoji držte kolená vystreté – je to stabilnejšie.
 8. Nebojte sa, je to zábava a určite vám to pôjde 🙂
TIP: Na paddle board si sadnite ešte vtedy, keď ho púšťate na vodu. Potom je to oveľa zložitejšie.

Prečo paddleboarding áno?

1. Trénujete svoje svaly a formujete si postavu

Paddle board patrí k aeróbnym športom, po ktorých budete mať svalovicu, ani neviete ako. Snažíte sa dopádlovať na ostrovček a nespadnúť a ani si pri tom nevšimnete, že trénujete viac ako v posilňovni.

Čo posilňujete:

 • veľkú skupinu lýtkových svalov
 • šikmé a zadné brušné svaly
 • svaly na rukách + chrbát

2. Je to zábava

Zacvičíte si, pobavíte sa, vytrénujete svoju rovnováhu a na slniečku vás krásne opáli. Je to zábava, pretože aj keď to vyzerá len ako státie na doske, v skutočnosti to nie je úplne jednoduché a dodá vám to istú dávku adrenalínu 🙂

Zhrnutie na záver

 • Potrebujete pekné počasie, plavky a požičovňu paddle boardov.
 • Ceny sa hýbu od 4 € do 15 € za hodinu.
 • Zoberte si so sebou kamarátov či partnerov.
 • Zábava sa môže začať 🙂

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku