Adrenalínové vodné dobrodružstvá pre odvážnych

Autor: Redakcia

Pulzujúci tep, zrýchlený dych, triaška rúk…Cítite to? Tak „chutia” chvíle, kedy život naozaj stojí za to. Zabudnúť na všetky obavy, prekonať vlastný strach a opustiť svoju komfortnú zónu. Zabudnúť na všetko, čo vám hovorí rozum a urobiť niečo naozaj šialené. Ak aj vy patríte k adrenalínovým nadšencom, ktorí potrebujú dávku tohto hormónu ku každodennému životu, pokračujte v čítaní.

Prečo milujeme adrenalín?

Hormón adrenalín nás má chrániť. Jeho úlohou v našom tele je zvyšovať ostražitosť – pripravuje ľudský organizmus na zvýšenú aktivitu. Zatiaľ, čo v minulosti nás pripravoval na útok či útek, dnes sa ho snažíme vyvolať veľakrát dobrovoľne, a to pri rôznych aktivitách a športoch.

Vodné športy sú v tomto prípade samostatnou kategóriou. Napriek tomu, že väčšinu adrenalínových športov obľubujú len naozajstní odvážlivci, nebezpečné dobrodružstvá vo vode veľakrát vyskúšajú mnohí z nás na dovolenkových pobytoch pri mori či v miestnych jazerách a riekach neďaleko nášho bydliska. Rozvíjajúci sa cestovný ruch na Slovensku má priamy vplyv aj na paletu vodných športov – obľúbené turistické oblasti našej krásnej malej krajiny poskytujú čoraz väčšie možnosti. Tak, čo poviete, nahovoríme vás na drobnú dávku adrenalínu?

Adrenalínové športy na Slovensku

Splavovanie

Splavy sa tešia v súčasnosti veľkej obľube. Možno práve vďaka tomu, že patria k športom, ktoré nevyžadujú prehnanú fyzickú zdatnosť, avšak len v prípade, ak sa bavíme o splavoch určených pre neskúsenú verejnosť. Na Slovensku je k dispozícii niekoľko čarovných miest na splavovanie. My sa dnes však spoločne pozrieme aj na tie, kde noha či pádlo amatéra nemá čo robiť.

Náročnosť športu: stredná až vysoká

Miesta na Slovensku, kde môžete tento šport vykonávať ako amatér: Splavy sú dostupné na riekach Orava, Dunajec, Malý Dunaj a Hron.

Splavy určené profesionálom:

Laborec

Medzi obľúbené splavovacie rieky na východe Slovenska patrí napríklad Laborec. Tento krásny až 70 km dlhý úsek splavíte približne za 4 dni. Trasa sa začína v Strážskom a končí sa až v Strede nad Bodrogom.

Belá

Každý skúsený slovenský vodák pozná rieku Belá, ktorá patrí k najkrajším a najakčnejším riekam vhodným na splav na území Slovenska. Belá sa splavuje už z Podbanského – od Kokavského mosta až do mesta Liptovský Hrádok. Najnebezpečnejší úsek je jej horný, teda sútok Tichého a Kôprového potoka v Tatrách. Tento úsek Belej splavujú len skúsení „vodáci“, pretože tok rieky je tu silný a vyžaduje si skúsenosti a dobrú fyzickú kondíciu. Veď posúďte sami a pozrite si akčné video partie kamarátov, ktorí sa na splav vydali a svojimi zábermi sa o svoje adrenalínové dobrodružstvo podelili na YouTube.

Ročné obdobie: Predovšetkým jar (v horách sa topí ľad a vodné hladiny sú vyššie) a počas letných mesiacov.

Na čo si treba dať pozor: Vyberte si vhodný druh vodného toku (pokojné vody sú vhodnejšie ako divoké rieky) a dobré počasie – ideálne je slnečné.

Výbava: Okrem výstroja poskytnutého prevádzkovateľom služby (vesta, prilba, pádlo, čln) potrebujete: pevnú obuv, ktorú si môžete namočiť (ideálne gumenno-textilné sandále), nohavice (dámy uprednostnia obtiahnuté legíny, prípadne akékoľvek športové nohavice, ktoré sa môžu namočiť), tričko s krátkym rukávom.

Vodné lyže – waterskiing

Vodné lyžovanie – silový šport, ktorý musíte vyskúšať! Pre koho je vhodný? Pre rekreačných a pravidelných športovcov, prípadne amatérov, ktorí majú k dispozícii dostatočný svalový tonus a kus odvahy. Týmto vás určite nechceme vystrašiť, avšak je dôležité podotknúť, že vodné lyžovanie je náročnejším adrenalínovým dobrodružstvom. Vodní lyžiari plánujúci súťažnú kariéru v tomto športe na sebe pracujú už od útleho veku.

História waterskiingu na Slovensku sa začala písať okolo 50-tych rokov na Dunaji. Úctyhodných 45 rokov existuje aj Slovenský zväz vodného lyžovania, ktorý má v súčasnosti takmer 300 členov a 60 aktívnych pretekárov.

Náročnosť športu: stredná až vysoká

Miesta na Slovensku, kde môžete šport vykonávať: areál Nad jazerom v Košiciach, v Ratnovskej zátoke pri Piešťanoch, na Zlatých pieskoch a Divokej vode v Bratislave.

Ročné obdobie: Leto.

Na čo si treba dať pozor: Pre úplných amatérov môže byť waterskiing nebezpečný, nie každá vodná plocha dovoľuje ťahanie za vodným člnom.

Výbava: Kompletný výstroj vám dodá poskytovateľ služby – pozostáva z vodných lyží, prilby, rukavíc a neoprénového obleku.

Druhy vodného lyžovania: Lyžiar je ťahaný za vlekom alebo za motorovým člnom. Vodné lyžovanie pozostáva z viacerých druhov lyžovania a lyží:

Barefoot – lyžovanie na vlastných nohách (dosahujú sa tam vyššie rýchlosti a od jazdca sa vyžadujú väčšie skúsenosti).

Skočky – duolyže vhodné len pre profesionálov. Ako je už z názvu jasné, používajú sa pri skákaní na mostíku.

Slalomová lyža – monolyža určená na slalom.

Triková lyža – lyža v tvare piškóty určená na triky a figurálnu trikovú jazdu.

TIP: Obdoba vodného lyžovania je wakeboarding, teda „vodný snowboard“, kedy miesto na lyžiach jazdíte len na jednej doske. Viac o ňom si môžete prečítať v článku, ktorý sme mu špeciálne venovali.

Flyboard

Flyboard (alebo lietanie nad vodou) patrí k novým typom vodnej zábavy. Jeho pôvod nájdeme vo Francúzsku, odkiaľ dorazil aj k nám. Pre tých, ktorí nevedia, čo si pod týmto pojmom predstaviť, ide o vodnými tryskami poháňaný lietajúci board dovoľujúci pohyby do troch smerov. Flyboard funguje na princípe cirkulácie vody – jej tlak vás dokáže dostať až do výšky 9 metrov!

Náročnosť športu: stredná až vysoká

Miesta na Slovensku, kde môžete šport vykonávať: Wakelake Bratislava, Divoká voda v Bratislave a Liptovská Mara v Liptovskom Trnovci.

Ročné obdobie: Koniec jari, ideálne leto.

Na čo si treba dať pozor: Flyboarding vyžaduje inštruktáž – bez nej vás na tieto „lietajúce trysky” nepustia. Neskúšajte ho, samozrejme, ani keď máte strach z výšok.

Výbava: Na tento adrenalínový šport potrebujete plavky, dobrú náladu a výstroj od poskytovateľa služby: vestu, prilbu a samotný board poháňaný tryskami.

Vodné športy na Slovensku prechádzajú naozajstnou revolúciou – počas posledných rokov do repertoárov miestnych vodných nádrží a riek pribudlo niekoľko nových aktivít, ktoré lákajú amatérov aj profesionálov. Pri výbere dbajte vždy na niekoľko faktorov: počasie, vašu fyzickú zdatnosť a v neposlednom rade aj finančnú náročnosť vybraného športu. Prajeme vám veľa zábavy a veríme, že prelom leta a jesene bude pre vás ešte dostatočne adrenalínový. Život si predsa treba spestriť a okoreniť! Ak sa však na spomínané adrenalínové lahôdky necítite a chceli by ste skúsiť niečo oveľa jednoduchšie, no zábavné, odporúčame vám vyskúšať si paddleboard.

 

Zhrnutie na záver

  • Amatéri a príležitostní adrenalínoví nadšenci ocenia pri výkone týchto športov slnečné počasie.
  • Nezabudnite si zobrať plavky a uterák, vodné športy sú predsa o vode 🙂
  • Odvaha a chuť spoznávať je tu vždy na prvom mieste.
  • Nechajte si poradiť od odborníkov, školenie je dôležité.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku