Kmeťov vodopád – slovenský rekordér

V Guinessovej knihe by ste ho márne hľadali, keďže Slovensko neoplýva ani najvyššími vodopádmi sveta, ani Európy. Zato ich však máme veľké množstvo – viac ako 200. A to, že nie sú najväčšie ani najvyššie neznamená, že sú menej pôvabné. Kmeťov vodopád je vysoký niečo cez 80 metrov, pričom v niektorých knižkách môžete nájsť informáciu o 90-ich metroch. Sama som ho nemerala, no videla na vlastné oči a musím uznať, že sa je na čo pozerať.

Pohľad na Kmeťov vodopád

Len pre zaujímavosť a porovnanie, najvyšším vodopádom sveta je Angelov vodopád vo Venezuele, ktorý je dlhý až neuveriteľných 979 metrov.

Na hlavných turistických cestách ho nenájdete

Hoci je Kmeťov vodopád najvyšším na našom území, mnohým turistom je neznámy, pretože neleží na hlavných turistických trasách. Padá z doliny Nefcerka pod vrchom Kriváň do Kôprovej doliny spolu s ďalšími dvoma vodopádmi. Zaujímavosťou o doline Nefcerka je, že ide o najprísnejšie stráženú prírodnú rezerváciu na Slovensku, a to vďaka jej unikátnej prírode v rámci celej Európy. Oficiálne nemá žiaden turistický vstup. Je pravdepodobné, že sa v nej nachádzajú doposiaľ neobjavené druhy flóry i fauny, ktoré sa nikde inde na svete nenachádzajú.

Na fotkách začiatok cesty v osade Podbanské a asfaltová cesta vedúca do Kôprovej doliny

Do Kôprovej doliny, v ktorej sa vodopád nachádza, sa môžete dostať dvoma spôsobmi – z Troch studničiek alebo z tatranskej osady Podbanské. Z Troch studničiek sa do doliny dostanete po zelenej a modrej turistickej značke, z Podbanského po žltej a zelenej.

TIP:  Spravte si cyklovýlet z Podbanského do Kôprovej doliny – vedie do nej príjemná asfaltová cesta s krásnym výhľadom na Kriváň.

Prístup k vodopádu sa nachádza asi 300 metrov od asfaltovej cesty vedúcej z Podbanského. Vinie sa vpravo popri Nefcerskom potoku. K vodopádu sa pešo dostanete najrýchlejšie z Troch studničiek, avšak pre cyklistov bude pohodlnejšia asfaltová cesta z osady Podbanské.

Popri asfaltovej ceste tečie priezračne čistý horský potok Belá

Neprístupný krásavec

Majte na pamäti, že priamy prístup k vodopádu je zakázaný. Obhliadnuť si ho však môžete z vyhliadkovej plošiny na ľavom brehu Nefcerského potoka. Kvôli jeho kaskádovitej stavbe si ho nemôžete pozrieť poriadne celý z miesta pod vodopádom.

TIP: Blízko pod vodopádom je lavička, kde si môžete odpočinúť a vypočuť príjemný šum padajúcej vody. Pre dobrý výhľad na celý vodopád však navštívte vyššie spomenutú vyhliadkovú plošinu.

Na výlet môžete pokojne vziať aj svojich štvornohých miláčikov (Foto: Katarína Schmesterová)

Ak ho chcete vidieť v plnej kráse, odporúčam navštíviť ho na jar, kedy je prítok vody najsilnejší a šírka toku nad vodopádom dosahuje až 1,5 metra. Čo zaujímavé ešte o vodopáde prezradiť? Azda to, že je pomenovaný po národovcovi, ktorého poznáme najmä z hodín dejepisu a biológie – Andrejovi Kmeťovi.

Čo vidieť v okolí

Spomínaná Kôprová dolina neponúka ani zďaleka len jednu prírodnú krásu. Je široká viac ako 11 kilometrov a je rozvrstvená na viacero bočných dolín. V minulosti sa v nej nachádzali bane, v ktorých sa kopalo zlato.

Nádherný výhľad na Nižné Temnosmrečianske pleso (Foto: Martin Viglaský)

Vystúpiť z nej môžete na vrchol Vysokých Tatier, Kôprovský štít. Vydať sa z nej môžete tiež do malebnej Temnosmrečianskej doliny, kde po ceste uvidíte mohutný Vajanského vodopád a po prechode dolinou Nižné Temnosmrečianske pleso – 3. najväčšie pleso Vysokých Tatier. Pokračovať môžete cez Kobyliu dolinu s Kobylím plesom do Tichej doliny. Jedna dolina, toľko možností. Už len naplánovať výlet, však? 😊

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Kmeťov vodopád padá z divokej a neprebádanej doliny Nefcerka do Kôprovej doliny.
  • Najkratšia prístupová cesta k nemu je z Troch studničiek. Najlepšia cesta pre cyklistov je z osady Podbanské.
  • Vodopád je najlepšie pozorovať z vyhliadkovej plošiny na brehu potoka.
  • Oplatí sa ho navštíviť na jar.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku