Oravská priehrada ako ju nepoznáte. Čo skrýva pod hladinou?

Pod jej hladinou leží rodisko Andreja Bernoláka a historické centrum Námestova. Reč je o Oravskej priehrade, vodnom diele, ktoré patrí medzi najväčšie vodné dominanty Slovenska.

Oravská priehrada je umelo vybudované vodné dielo na severe Slovenska, ktoré vzniklo na sútoku riek Biela a Čierna Orava. So svojimi viac ako 375 miliónmi kubických metrov vody je najväčšou (objemom vody) priehradou na Slovensku.

Z histórie Oravskej priehrady

Výstavba priehrady sa začala ešte v roku 1941 (presne 24. júla) a do prevádzky ju spustili v roku 1954. S jej výstavbou sa spája aj zatopenie piatich oravských dediniek (Slanica, Ústie, Osada, Hámre, Ľavkovo ), dolnej časti obce Bobrov a časti Námestova. Práve po napustení vodného diela zmizlo pod jeho hladinou aj historické centrum tohto oravského mesta. Na internete nájdeme niekoľko spomienok pôvodných obyvateľov obcí, ktorí sa rozpamätávajú na to, ako sa zo svojich domovov sťahovali takpovediac na poslednú chvíľu (aby ich odtrhli od spomienok a puta k rodisku, zrovnali so zemou cintorín). Niektorí údajne čakali, kým im voda nezaplaví záhradky, a po niektorých museli dokonca prísť loďkou (pani Anna vraj stihla v drevenej chalúpke ešte porodiť dcérku Magdalénu). Posledným vysťahovaným bol Slaničan, ktorého z rodnej obce spolu s manželkou a ôsmimi deťmi odviezla loď až v roku 1954.

Zaujímavosť: Oravská priehrada bola v roku 1990 vypustená kvôli kompletnej revízii tohto vodného diela (1. apríla až 30. septembra). V tomto období mali pôvodní obyvatelia zatopených obcí možnosť navštíviť toto miesto znova. Údajne sa ich zišlo až 3500. Namiesto dedín sa tu však nachádzalo len niekoľko obvodových múrov, pivníc a studní.

Zdroj: http://namestovo.info

Slanický ostrov a jeho tajomstvá

Azda najznámejšou zatopenou obcou je Slanica, kde sa v roku 1762 narodil prvý kodifikátor slovenského jazyka – Anton Bernolák. Jeho rodný dom by ste už pod hladinou hľadali márne, čo však vidieť môžete, je jeho socha, ktorá stála v záhradke tohto (domnelého) domu. Sochu totiž premiestnili na kopec, ku kaplnke, ktorý dnes poznáme pod názvom Slanický ostrov. V minulosti bol najvyšším kopcom v obci, dnes je to ostrov, ktorý sa stal dominantou Oravskej priehrady.

Slanický ostrov je nazývaný aj Ostrovom umenia a od roku 1973 je chránenou prírodnou pamiatkou. Na zeleňou zarastenom ostrove nájdete Kostol povýšenia Svätého. Kríža. Stavba pôvodne slúžila ako kaplnka,ktorá bola postavená v rokoch 1766 – 1769, neskôr (1843) bol kostol rozšírený. Vedľa kostola nájdete cintorín, ktorý však v skutočnosti cintorínom nikdy nebol. Umiestnené sú tu len náhrobné kamene. Ten pôvodný bol na mieste, kde je v súčasnosti lapidárium (zbierka kamenných starožitností).

slanicky-ostrov-oravska-priehrada

TIP: Na toto krásne miesto sa dostanete v období od 1. mája do 30. septembra loďou. Plavba na ostrov trvá približne 90 minút vrátane prestávky na Slanickom ostrove. Aktuálne a presné informácie o plavbe loďou nájdete na internete.

Čo robiť na Oravskej priehrade

Okrem návštevy Slanického ostrova, priehrada ponúka veľa turistických a športových aktivít. Na jej brehoch nájdete množstvo miest vyhradených na kúpanie. Vyskúšať si tu môžete aj jachting, windsurfing alebo menej náročné vodné bicyklovanie.

Vypúšťanie Oravskej priehrady v roku 2017 po výdatných dažďoch:

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku