S olympioničkou Jankou Dukátovou aj o miestach, ktoré si na Slovensku zamilovala

„Ako malá som celé leto trávila pri jazere v Senci. Z vody som vyšla von iba vtedy, keď sa išlo jesť.“ Hoci nevyrastala vo vodáckej rodine, kajak a kanoe ju chytili za srdce už v mladom veku. Keďže zbožňuje adrenalín, okrem divokej vody si jeho hladinu udržiava aj inými športmi. Ktoré to sú a ktoré slovenské miesta spojené s vodou má najradšej, vám prezradí úspešná slovenská kajakárka Janka Dukátová.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bbm194OAok4/?taken-by=janadukatova“ hidecaption=“false“ width=“612″]
 1. Janka, ste nesporne vodný živel. Športovú kariéru ste začínali ako rýchlostná kajakárka a neskôr ste skočili na vlny divokých vôd na kanoe. Aby sme išli po poriadku, prezradíte nám, pri akej príležitosti ste chytili veslo kajaku do ruky po prvýkrát, kto vám ho do ruky vložil a prečo ste sa rozhodli vymeniť kajak za kanoe?

V rodine sme nemali vodácke korene, ale cez kamarátov som sa jedného dňa dostala do Karloveskej lodenice, kde som si vyskúšala kajak a úplne ma to očarilo. Mala som vtedy 11 rokov. Plaviť sa kľukatými ramenami Dunaja bolo rozprávkové. Keďže som ale adrenalínový typ, čoskoro som zistila, že divoká voda je ešte zaujímavejšia. Mojou hlavnou kategóriou vždy bol a aj je kajak, ale v rokoch 2009 a 2010 som intenzívne trénovala aj na kanoe. Veľmi ma to bavilo a podarilo sa mi zvíťaziť na majstrovstvách sveta aj v tejto kategórii.

 1. Máte na Slovensku dostatok možností na tréning?

Na jednej strane máme ako šport na Slovensku dobré podmienky vďaka tomu, že máme dve umelé trate s divokou vodou (v Bratislave a v Liptovskom Mikuláši). Na druhej strane ide ale aj náš šport veľmi dopredu, stavajú sa nové typy kanálov s divokou vodou a oba naše sú už v dnešných podmienkach zastarané. Keby sme mohli mať jednu trať modernizovanú s použitím takých istých vodných prekážok, aké bývajú na olympiáde, bolo by to pre nás veľkým plusom.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BbcLe6QgV9O/?taken-by=janadukatova“ hidecaption=“false“ width=“612″]
 1. Čo pre vás znamená voda?

Nie som vodné znamenie, ale vodu od detstva milujem. Možno aj preto, že som ako malá celé leto trávila pri jazere v Senci. Z vody som vyšla von iba vtedy, keď sa išlo jesť. Voda je niečo, čo mi prináša zábavu aj relax. Žiaden západ slnka nie je krajší ako ten pri vode, či už je to rieka, jazero alebo more.

 1. Aký je váš vzťah k turistike?

Turistika je niečo, čo si nechávam na neskôr, keď skončím s aktívnou športovou kariérou. Zatiaľ trávim veľmi veľa času na cestách. Voľný čas po tréningu využívam na regeneráciu a taký pasívnejší oddych.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BeBTcKuAi8g/?taken-by=janadukatova“ hidecaption=“false“ width=“612″]
 1. Čomu sa venuje vodný živel v zime?

 Na kajaku zvyknem jazdiť aj počas zimných mesiacov, ale iba na pokojnej vode na Dunaji a v jeho ramenách. Popritom robím kondičný tréning, každú zimu vybehneme trénovať aj na bežky, a keď je príležitosť, veľmi rada si zajazdím aj na snowboarde.

 1. Máte v obľube aj iný vodný šport okrem kajaku? Na ktorých slovenských miestach sa mu rada venujete?

Veľmi rada po sezóne jazdím na windsurfe, ale keďže to je už väčšinou október, tak som nútená vyraziť niekam mimo Slovenska. Veľmi sa mi páčil aj wakeboarding – ten som si pred pár rokmi obľúbila u nás na Zlatých pieskoch.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BZ6rsQngAGc/?taken-by=janadukatova“ hidecaption=“false“ width=“612″]
 1. Je niečo, čo sa vám okamžite vybaví v súvislosti s vodou v slovenskej prírode?

Keď som bola mladšia a cestovali sme na preteky po celom Slovensku, postupne som spoznávala, koľko veľa riek máme. Asi najkrajšou pre mňa bola rieka Belá, ku ktorej sme chodili každý rok. Dnes už, samozrejme, trénujem iba na umelých tratiach, na ktorých sa potom súťaží, ale žiacke preteky sa stále organizujú aj v pekných prírodných podmienkach.

 1. To najlepšie na koniec: Slovensko nedávno potešila správa, že sa vám čoskoro rozrastie rodinka – čakáte bábätko. Potešilo by vás, keby sa jedného dňa vydalo po vašich stopách, teda by brázdilo vody na kanoe? Alebo by ste, naopak, privítali oživenie koníčkov rodiny a nejaký nový šport?

 Kanoistika je krásna v tom, že môžete stráviť veľa času v úžasnom prostredí, a to bolo práve to, čo mňa v detstve očarilo. Bolo to dobrodružné a na vode som cítila slobodu. Ťažko predpovedať, či to tak bude vnímať jedného dňa aj naše dieťa, ale je takmer isté, že v takomto prostredí bude s nami vyrastať.

Janka je aktívna aj na svojich profiloch na sociálnych sieťach. Vrelo odporúčame sledovať jej vlog na YouTube, prostredníctvom ktorého môžete nahliadnuť do jej života počas pretekov i tréningov v zahraničí. Vtipné spracovanie videí vám určite spríjemní deň 😊

(Foto: Ondrej Pycha – Red Bull Media House)

 

Titulná fotka: Predrag Vuckovič – Red Bull Media House

Jana Dukátová

 • Narodila sa 13. júna 1983 v Bratislave.
 • Jej domovským tréningovým centrom je Čunovo.
 • Vyštudovala Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.
 • Na konte má mnoho víťazstiev – seriál svetového pohára 2009, 2010, 2011, 2013, je trojnásobná majsterka Európy do 23 rokov a tiež akademická majsterka sveta.
 • Na OH v Londýne v roku 2013 skončila na 6. mieste, na OH v Rio de Janeiro v roku 2016 na 4. mieste.
 • V súčasnosti je najúspešnejšou vodnou slalomárkou Slovenska.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku