10 originálnych využití plastových fliaš, ktoré vás prekvapia

Autor: Redakcia

Mnohí z vás isto nakupujú balenú minerálku či ochutené nápoje v plastových fľašiach. Chválime všetkých, ktorí prázdne fľaše po dopití tekutiny vyhadzujú do recyklačného odpadu určeného pre plasty. Ak vám však aj to príde málo a chceli by ste z použitých fliaš vyťažiť viac, máte šikovné ruky a voľný čas, čo tak vyrobiť si z nich niečo užitočné alebo dekoračné? Možností je neúrekom. My sme si pre vás pripravili zopár zaujímavých tipov.

1. Vertikálna záhrada

Plast je odolný. Ak ho vyhodíte v prírode, rozloží sa až o nehorázne dlhých 100 rokov. Preto to nerobte. Radšej vďaka plastovej fľaši pomôžte prírode rozvíjať sa. Vravíte si, že takáto slovná kombinácia nejde dokopy? Ide, ale len v niektorých prípadoch – napríklad vytvorením takejto krásnej vertikálnej záhrady, ktorá je ideálna pre každého milovníka rastlín, ktorý nemá veľa úžitkovej plochy vo svojej záhrade.

2. Rozprašovač vody do záhrady

Záhradke a trávniku prospejete pravidelným zavlažovaním, najmä v období sucha. Nemusíte však kupovať špeciálne drahé rozprašovače. Na hadicu si môžete bez problémov vyrobiť svoj vlastný – z použitej PET fľaše od minerálky.

3. Kŕmidlo pre vtáčiky

Myslite aj na operených obyvateľov záhrady. Kŕmidlo pre vtáky vyrobené z plastovej fľaše môže vyzerať pekne, a to vďaka hre farieb vtáčieho zobu vo vnútri, ale aj vďaka bidielkam vyrobeným napríklad z ceruziek či drevených varešiek.

Vtáčiky takto podomácky vyrobené kŕmidlo ocenia najmä v zime, kedy je pre nich prístup k potrave náročnejší. Môžete ho pokojne zavesiť aj do voľnej prírody v parku, či v lese.

(Foto: Dominika Danadová)

4. Dekoračný plot

Aj vrchnáky majú svoje miesto v skrášľovaní okolia – vytvoriť si z nich môžete farebnú mozaiku. Ide možno o prácnu činnosť, ale výsledok určite stojí za to. Veď posúďte sami. Ako podklad môže poslúžiť polystyrénová či iná doska, do ktorej sa dajú jednoducho zapichnúť klince či malé skrutky.

5. Stojan na šperky

Nápad na originálny darček. Pretože ako povedal Jiří Kodet v kultovom filme Pelíšky: „Největší radost udělá takový dárek, který člověk vyrobí sám pro toho druhého…z lásky.“

6. Luster

Výroba takéhoto svietidla je možno trošku väčšia výzva a je určená pre tých šikovnejších. Zaberie síce viac času a úsilia, ale obdiv návštevníkov vášho domova bude zaručený.

7. Pomôcka na maľovanie

Potešia sa z nej najmä deti. Vďaka členitému tvaru spodku plastovej fľaše môžu vytvoriť napríklad lupene kvetov rôznych farieb. Čo tak vytvoriť si podomácky vyrobenú tapetu s rozkvitnutými čerešňovými kvetmi ako v Japonsku?

8. Karnevalová maska

Využite svoju fantáziu a pripravte pre deti zaujímavé kostýmy na karneval alebo len tak na hranie. Pre inšpiráciu pridávame kostým jet-packu. Vy možno neviete, o čo ide, ale vaša ratolesť ho bude určite poznať. Najmä, ak si niekedy zahrala počítačovú hru GTA.

9. Miska na pochutiny

Je hotová za 5 minút. Stačí, ak odstrihnete spodok fľaše a pre zarovnanie a vyhladenie odstrihnutých hrán použijete žehličku. Ak vám len toto príde málo, ozdobte si misku napríklad obmotaním s farebnými bavlnkami alebo drôtikmi.

10. Kvetináč do detskej izby

Vyrobte si šablónu zvieratka, podľa ktorej odstrihnite fľašu. Tvar môžete natrieť s farbou. Takto vytvorená nádobka môže poslúžiť nielen ako kvetináč, ale napríklad aj ako stojan na ceruzky a školské pomôcky.

Keby vám tieto tipy na užitočnú recykláciu plastových fliaš nestačili, nestrachujte sa, je ich omnoho viac. Ďalšie sme zhrnuli do tohto obrázka. Ak sa pre výtvor niektorého z týchto predmetov rozhodnete, budeme radi, ak sa pochválite svojou realizáciou a pošlete nám fotku. Držíme palce 😊

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku