Leto ešte nekončí, máme pre vás tipy na príjemné kúpanie v jazerách

Avatar

Stihli ste sa už tento rok niekde okúpať? Pravdepodobne áno a vaša odpoveď by bola, že ste navštívili niektoré zo známych kúpalísk či akvaparkov. Úplne iný rozmer však dávajú kúpaniu jazerá a vodné nádrže. Pokiaľ vám ešte ostáva pár voľných dní, neváhajte a vyskúšajte tento druh vodného relaxu. Inšpirovať sa môžete aj jazerami, ktoré sme  pre vás vybrali a pred kúpacou sezónou obstáli tiež z hľadiska hygieny.

Počúvadlianske jazero – Banská Štiavnica

Rokmi obľubované jazero kedysi slúžilo ako vodná nádrž na banské účely. Dnes ponúka návštevníkom možnosť príjemného osvieženia v letných horúčavách. So svojou maximálnou hĺbkou 11m a rozlohou 12 ha patrí medzi najväčšie a najchladnejšie jazerá v Štiavnických vrchoch. Keď sa presýtite kúpania, môžete stráviť príjemné chvíle pri člnkovaní, jazde na vodných bicykloch alebo spoznávaním okolia.

TIP: Vydajte sa objavovať krásy Sitna alebo navštívte zvieratká vo výbehoch len pár metrov od jazera.

Nitrianske rudno

Na okraji rovnomennej obce sa rozprestiera vodná nádrž vybudovaná v rokoch 1951 – 1958. Pokojná vodná hladina je cieľom domácich aj zvedavcov z celého Slovenska, ktorí si sem prídu poleňošiť. Na výber máte jachting, kúpanie, rybolov alebo len nerušené posedenie a pozorovanie prírody na brehoch nádrže. Výhodou tohto miesta je dobrá dostupnosť reštaurácií či autokempingu.

TIP: Prostredie nádrže je domovom lastúrnika korýtka rybničného, ako aj vtáctva – kačiek, potápiek, volaviek, bocianov.

Krpáčovo

Pokiaľ sa ešte chystáte využiť posledné voľné dni plné slnečných lúčov v Nízkych Tatrách, zastavte sa pri vodnej nádrži Krpáčovo. Pokojné miesto situované v dostatočnej vzdialenosti od početných ubytovacích zariadení vám učaruje svojou krásou. Komu je po chuti, môže si v neďalekej požičovni prenajať vodný bicykel alebo loďku. Odpočinok vo vodnej nádrži si najlepšie užijete po výlete do blízkeho okolia.

Veľká Domaša

Vodná nádrž Domaša na rieke Ondava sa už roky teší záujmu turistov. Obrovské vodné dielo bolo postavené koncom 60. rokov minulého storočia. Vďaka priaznivým klimatickým podmienkam a kráse Ondavskej vrchoviny je miesto dokonalé na rekreáciu. Na atraktivite jej pridáva tiež množstvo kultúrnych akcií, ktoré sa tu pravidelne organizujú.

Tip: Na brehoch Domaše sa nachádza päť stredísk: Valkov-Tišava, Dobrá, Poľana, Holčíkovce, Nová Keľča.

Čierna Voda

V okrese Galanta nájdete ďalšie unikátne miesto určené na oddych a zábavu zároveň. Bývalé bagrovisko Čierna Voda je synonymom vodných radovánok pre ľudí zo širokého okolia. Pri prechádzke štrkovými plážami a čľapkaní sa v priezračnej vode nadobudnete pocit, že ste sa ocitli na vytúženej dovolenke. Areál so svojou ponukou športov (volejbal, petang, kajaky, detské ihrisko) splní predstavy aj tých najnáročnejších návštevníkov.

TIP: Vstup do areálu Čiernej Vody je spoplatnený.

Skôr akosi zaplávate v jazere, nezabudnite na nasledujúce rady:

  • Do vody vstupujte opatrne – Kúpanie vám neutečie. Do každého jazera by ste mali vstupovať s maximálnou opatrnosťou a svoje telo zoznamovať so sviežou vodou postupne.
  • Vyhýbajte sa hĺbkam – Pokiaľ neviete dobre plávať, držte sa radšej pri brehoch jazera, kde má vodná hladina najmenšiu hĺbku. Nepreceňujte zbytočne svoje sily a neriskujte, keď nemusíte.
  • Nepodceňte hygienu – Po výdantom kúpaní sa v ktorejkoľvek z našich nádrží sa doma osprchujte. Aj keď kvalita vodných plôch musí každoročne spĺňať prísne hygienické kritériá, sprcha po návšteve jazera sa len odporúča.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Počúvadlianske jazero je najväčšie a najchladnejšie v Štiavnických vrchoch.
  • Vodnú nádrž Nitrianske rudno majú v obľube rybári. Vyskytuje sa tu kapor, šťuka a sumec.
  • Vodné dielo Veľká Domaša je klenotom Ondavskej vrchoviny.
  • Areál Čiernej Vody pri Galante je zaujímavý pre návštevníkov vďaka kúpaniu a množstve atrakcií.

 

Titulná foto: Krpáčovo, polianka.sk

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

mapa-cesta-snp-turisticka-magistrala