Nie až tak známy, no o to príťažlivejší – taký je lom Devičie

Autor: Redakcia

Na južnom úpätí Štiavnických vrchov, v okrese Krupina, približne 30 km do Zvolena  leží malá dedinka s niečo vyše tristo obyvateľmi – Devičie. Najzaujímavejšie miesta, či akési dominanty, možno zhrnúť  v jednej vete – evanjelický kostol z roku 1785, dve vyše 200 ročné lipy, rybník, motorest s mini farmou a jamový lom (berte nás s rezervou, je toho samozrejme viac) – ktorý je situovaný v nádhernom prostredí stvorenom na božský oddych v lone čistej prírody, sviežeho letného vánku a osviežujúcej prírodnej vody.

lom-devicie

So vznikom lomu Devičie sa spája takáto kuriózna historka

Kedysi sa medzi Devičím a Hontianskymi Nemcami nachádzal kameňolom na ťažbu olivinického čadiču, dnes je už lom zatopený a využíva sa predovšetkým v letných mesiacoch na rekreačné účely, ale i na tréningy profesionálnych potápačov. Medzi domácimi sa traduje pútavý príbeh o vzniku lomu- jeden večer, robotníci klasicky odišli po šichte domov, techniku nechali tam a keď sa ráno vrátili, lom bol už zatopený, pod vodou zostal dokonca aj bager, ktorý sa údajne do dnes nachádza na samom dne devičského lomu.

lom-devicie

TIP: Scéna z jakubiskovej Perinbaby, kedy macocha s dcérou padnú do jazera a zubátá si už nad nimi brúsi kosu, doplnená o legendárnu hlášku: „Čia je to smola, čia, čia?“… „Vaša, vaša.“, bola natočená práve v lome Devičie. Zaujímavosťou z natáčania je, že na záber, kedy sa Dora s macochou potopia pod hladinu, museli prísť na pomoc potápači, ktorí herečky schmatli za sukne a stiahli pod vodu, keďže ony sa k tomu kvôli strachu z hĺbky nevedeli odhodlať.

Svieža a čistá voda v lome – domovom rakov

Vodná plocha sa rozlieha uprostred nádhernej prírodnej scenérie, v obklopení vysokých tmavých čiernosivých skalnatých stien a zelenej vegetácie, dobrý kus od hlavnej cesty (minulý rok majitelia lomu, keďže ide o súkromný pozemok, opravili rozbitú cestu, ktorá k nemu vedie). Voda v lome je osviežujúco chladná (v horúcich dňoch 25°C), preto je v letných mesiacoch toto miesto s obľubou navštevované. Čo je však dôležité, je čistá, nezapácha rybinou a neprekvapte sa, ak stretnete raka – symbol čistých vôd.

lom-devicie-volejbal

TIP: V priestoroch lomu sa každoročne organizuje beach-volejbalový turnaj „LOM CUP“ a celú sezónu sa tu konajú party pod holým nebom.

Pri vhupnutí do osviežujúcej vody pozor na klzké kamene a nevyspytateľnú hĺbku

Vstup do vody nie je úplne bezproblémový – hoci nie je voda hneď hlboká, v  úsekoch pri krajoch je plytká, no veľké kamene, ktoré provizórne dláždia vstup do vody, sú šmykľavé, preto opatrne. Obzvlášť pozor na deti, keďže je dno rázovité, takže na jednom mieste môžu dočiahnuť na spodok a o krok ďalej už nie. Hladina vody nepokrýva celé dno lomu – nezatopená časť dna slúži klasicky ako pláž na rozloženie diek a vegetvýrazné miesto tu má priestranné beach-volejbalové ihrisko, drevený výčap s teraskou a umelecky vyrezávanými lavičkami a útulný zrub, ktorý si dokonca môžete aj prenajať.

lom-devicie-jazero

TIP: Poprechádzajte sa po zákutiach lomu, vyštverajte sa na skaly a zažijete čarovné výhľady (a môžete si spraviť aj nádherné originálne fotky na isntagram).
[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlOQKhVBM0Z/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Do lomu sa platí vstupné (2 €/ osoba, 1 €/ auto).
  • Vo vody je zakázané vstupovať so psom.
  • V dedinke sa popri hlavnej ceste (oproti motorestu) nachádza pôvabný priestranný rybník.
  • Kedysi sa na zadnej kamennej stene lomu vynímala obrovská kresba koňa (možno aj kvôli tomu, že sem v minulosti nosili dedinčania kúpavať kone), keď sa dobre zadívate, pomedzi zelený obrastený porast ešte identifikujete jeho jemné črty.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

vodna-nadrz-dubnik