Objavte Haluzickú tiesňavu – slovenský prales

Dedinka Haluzice pri Novom Meste nad Váhom je známa najmä vďaka románskemu kostolíku z 11. storočia. Okrem miestnych len málokto vie, že sa v nej nachádza aj kus divokej prírody pripomínajúcej prales. A že sa veru oplatí navštíviť.

Skrytá prírodná pamiatka

Stretnúť sa môžete aj s pomenovaniami Prierva, Haluzický výmoľ či Sprašová súteska. Už v prvom momente pohľad na kaňon prekypujúci zeleňou nadchne nejedného milovníka panenskej prírody. Prístup k nemu je takmer nenápadný a o to viac vás pohľad na roklinu prekvapí. Ak prichádzate autom, zaparkujte na parkovisku pri malom obecnom úrade a prakticky zopár metrov za ním sa na rázcestí nachádza zostup do nečakane pôsobivej prírodnej krásy. Husté porasty stromov, prevísajúce konáre obrastené zeleňou, potôčik s malými vodopádmi a skaly.

Haluzická tiesňava bola za prírodnú pamiatku vyhlásená v roku 1963. V súčasnosti sa rozprestiera na ploche s dĺžkou 1 km, šírkou 200 m a hĺbkou 50 m. Vznikla eróznou činnosťou Haluzického potokavyhlbovaním do málo odolných dolomitov a neskôr do ešte menej odolnejších hlinitých bridlíc tvoriacich flyšové pásmo Bielych Karpát. Zaujímavé je, že práca potoka sa ešte neskončila a roklina sa neustále zväčšuje, a to unikátnou rýchlosťou. Preto, ak ste v nej už niekedy v minulosti boli, je možné, že dnes je opäť o niečo väčšia.

TIP: Spravte si v rokline piknik – pri vstupe je malé posedenie s pekným výhľadom. Nezabudnite si so sebou vziať aj vrecko na odpad.

Do rokliny zostúpite po vybudovaných schodíkoch a vydať sa môžete upraveným náučným chodníkom. Atmosféra malého tropického pralesa sa nedá poprieť nielen vďaka bujnej vegetácii, ale aj vďaka vlhkému vzduchu. Popri chodníku sa nachádza niekoľko náučných tabúľ, ktoré popisujú vznik rokliny, jej flóru a faunu, ale aj zaujímavosti z histórie a o aktivitách miestnych, ktorí sa tento slovenský prírodný div rozhodli sprístupniť svetu. Vďaka upravenému chodníčku, ktorý cez tiesňavu vedie, sa na výlet nemusíte báť vziať aj najmenšie deti.

TIP: Na prechádzku Haluzickou tiesňavou vám vystačí bežná obuv, špeciálne turistické topánky nie sú potrebné.

Kraj plný histórie

Ak sa už Haluzice rozhodnete navštíviť, určite neobíďte mystický románsky kostolík nachádzajúci sa neďaleko tiesňavy na kopci. Ostalo z neho zachované len torzo, no aj napriek tomu je naň pekný pohľad a je vyhľadávaným miestom pre viacerých turistov a fotografov. Obzvlášť mysticky pôsobí za hmlistého počasia. Opevnenie, ktorým bol kostolík obohnaný, sa sčasti zrútilo aj kvôli činnosti potoka v Haluzickej tiesňave. Z kopca oceníte výhľad na povodie Váhu a Beckovský hrad, ktorý si môžete tiež v rámci návštevy regiónu pozrieť. Je ľahko prístupný, čiastočne zrekonštruovaný a so stálou historickou expozíciou.

Torzo Haluzického kostolíka

TIP: Beckovský hrad sa oplatí navštíviť počas známych hradných Beckovských slávností, ktoré sa konajú každý rok v júli.

Zaujímavé sú aj okolité dediny, napríklad Zemianske Podhradie s evanjelickým kostolom s elipsovitým pôdorysom. Patrí medzi ojedinelé svojho druhu v Európe. Nachádza sa tu aj kaštieľ, ktorý patril rodine životnej lásky Ľudovíta Štúra – Adely Ostrolúckej a kúsok za dedinou je jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk Slovenska – hradisko z neskorej doby bronzovej. Výlet po okolí je vďaka členitým cestičkám a kopcom vhodný aj pre všetkých zdatných cyklistov.

Pohľad na Beckovský hrad

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Haluzická tiesňava sa neustále zväčšuje – je pekným príkladom aktivity podzemnej vody.
  • K tiesňave je veľmi ľahký prístup. Výlet je vhodný aj pre rodiny s malými deťmi a prechádzku so psami.
  • Pri návšteve tiesňavy neobíďte románsky kostolík z 11. storočia.
  • Trenčiansky región je plný histórie – v bezprostrednom okolí tiesňavy môžete navštíviť historicky významné obce Zemianske Podhradie či Beckov.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Letný splav LatoriceInfografika vodné bohatstvo Slovenska