Poznáte Jazierka lásky pri Štrbskom plese a ich tajomstvo ukryté pod hladinou?

Avatar

Miesto naplnené pokojom – bude prvé, čo vám napadne, keď zavítate k tatranským Jazierkam lásky. Neveľké jazierka opradené legendami si podmanili množstvo turistov z celého sveta. Napriek tomu, že kúpanie v nich je prísne zakázané, aj tichým pozorovaním vám odhalia svoju krásu. Na vlastnej koži zistíte, že keď ich raz navštívite, budete ich chcieť vidieť opäť.

Pár minút a ste tam

Jazierka s romantickým názvom sa nachádzajú v blízkosti hlavného parkoviska pri Štrbskom plese. Dovedie vás k nim krátka lesná cestička, ktorej dĺžka sa dá počítať na minúty. Cestu dopĺňajú informačné tabule, z ktorých lepšie spoznáte históriu tohto miesta. Prostredie pri vodných plochách je upravené, na mieste boli osadené lavičky slúžiace na relax a drevené lávky ponad potôčiky.

TIP: Jazierka sú úzko späté s osobou Jozefa Szentiványiho – zakladateľom osady Štrbské Pleso, ktorý vodné plochy využíval na odchov pstruhov.

Prečo práve láska?

Turisti medzi sebou často vedú polemiky o pomenovaní jazierok – prečo ich názov súvisí práve s láskou. Môžu za to dvojice vychutnávajúce si okamihy ruka v ruke či samotné prostredie dýchajúce pokojom? Ani na toto však nie je jednoznačná odpoveď. Kým jedni tvrdia, že za ich pôvod môžu zamilované páriky, ktoré sa sem v nedávnej minulosti chodili prechádzať z neďalekých kúpeľov, iní sa prikláňajú k verzii, že pomenovanie dostali jazierka podľa svojej polohy – ležia nerozlučne jedno vedľa druhého.

Zaujímavosť: Pôvodný názov jazierok je Štrbské rybníky.

Hladina ukrýva tajomstvo

Pozornému oku neunikne pri návšteve jazierok jedna zaujímavosť. Keď je vodná hladina pokojná, môžete pod ňou uvidieť slovenský dvojkríž s rokom 1940. Podľa pamätnkov bol súčasťou 12 m vysokého kríža na kopci nad Štrbským plesom. Keďže sa v roku 1960 mal kríž stať tŕňom v oku vtedajšieho prezidenta Antonína Novotného, bol odstránený. Symbol dvojkríža napriek tomu ukryli jeho záchrancovia v jazierku, kde ho môžete nájsť do dnešných dní.

TIP: Spomínaný dvojkríž hľadajte vo väčšom z jazierok.

Nielen pre romantické duše

Aj keď názov jazierok spojený s láskou evokuje, že patria zaľúbeným párikom, k pokojnému miestu si radi prídu odpočinúť domáci, rodiny s deťmi a turisti. Jazierka sú ideálnym miestom na oddych a pozorovanie nedoktutej prírody. Ak si chcete ukradnúť chvíľku pre seba, bez toho, aby ste boli rušení, neváhajte a naplánujte si k nim cestu.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Jazierka lásky ležia približne 400 m od Štrbského plesa. Prístup po krátkej lesnej cestičke k nim zvládne snáď naozaj každý.
  • V blízkosti oboch jazierok tečie potok Mlynica.
  • V minulosti jazierka zakladateľ Štrbského plesa Jozef Szentiványi využíval na odchov pstruhov.
  • Na dne väčšieho jazierka je už desiatky rokov ukrytý dvojkríž. Pri pokojnej hladine ho môžete uvidieť.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

mapa-cesta-snp-turisticka-magistrala