Tip na splav: Z potôčika v Slanských vrchoch až do delty Dunaja v Rumunsku

Všetky nápady, myšlienky a bláznovstvá sa najprv rodia niekde v snoch a predstavách. Tie sny pretrvávajú a snívate i počas dňa. Na jeden môj myslím čoraz viac. Určujem si svoje ciele, ktoré sú vždy spojené s vlastnou vôľou vydržať nebyť v komfortnej zóne. Podelím sa s vami o môj plán na neobyčajnú cestu – splaviť Malý potok až do delty Dunaja. A možno na podobný výlet inšpirujem aj vás.

Pohľad na Slanské vrchy

Začiatok cesty: potok Trnávka v Slanských vrchoch

Viem, svet je už dosť preskúmaný. Ale ešte stále existujú tajomné cesty, po ktorých sa môžeme vydať. Mojím domovom je kraj pod Karpatmi. Myšlienka celý ho prebádať sa mi zrodila ako chlapcovi, ktorý hodiny sedel nad starými československými mapami. Prstom som chodil po mape a hľadal, kde rieky vyvierajú a kde ústia. Východoslovenská nížina má hustú riečnu sieť a mnoho jej malých i veľkých riek je splavných na kanoe. Rozhodol som sa, že ich prejdem všetky.

Papraď na potoku Trnávka

Myšlienka začať od Malého potoka v Slanských vrchoch nie je celkom neuskutočniteľná. Samozrejme, potok sa začína malým prúdom, ktorý tečie niekoľko kilometrov z hôr. S nafukovacím kanoe, ktoré sa dá uložiť do prepravného vaku a poniesť na chrbte, nie je problém prejsť niekoľko kilometrov. Potok Trnávka vyviera v Slanských vrchoch pod vrchom Bogota a ďalej pokračuje cez mestečko Sečovce, odkiaľ sa už dá relatívne dobre splavovať. Tiahne sa cez agrárnu krajinu, v minulosti hospodársky využívanú.

Rieka Ondava

Kedysi kľukato meandrovala cez lužné lesy tejto krajiny, ale tak, ako väčšina riek, jej brehy boli upravené a lužné lesy vyrúbané. Fragmentom zostal lesík Bisce pri dedinke Milhostov, ktorý je prírodnou rezerváciou. Splav ďalej pokračuje od Sečoviec niekoľko kilometrov až po obec Hraň – tu sa rieka Trnávka vlieva do Ondavy. Pokračovať je možné po Ondave. Ôsma najdlhšia rieka Slovenska by nás po niekoľkých kilometroch priviedla k sútoku s Latoricou.

Sútok Ondavy s Latoricou

Prekročenie hraníc na najnižšie položenom mieste Slovenska

Pri obci Zemplín tieto dve rieky vytváraju rieku Bodrog. Je to jediná splaviteľná rieka pre väčšie lode na východnom Slovensku. Rieky Východoslovenskej nížiny majú charakter riek dažďového pralesa. Husté lužné lesy tu kedysi tvorili rozsiahle komplexy, ktoré boli ešte donedávna domovom losa mokraďového. Rieky ako Uh, Ondava, Topľa a Latorica sa vlievali do jedného riečneho komplexu a tvorili obrovské mokrade až po Tisu.

Rieka Bodrog

Miesto, v ktorom Bodrog opúšťa slovenské hranice, je najnižšie položeným miestom na Slovensku, má 94,3 m n.m. Po prekročení hraníc bude nasledovať cesta dlhá zhruba 50 km po prúde rieky Bodrog do prekrásneho maďarského mesta Tokaj, centra vinárstva. Na tomto slávnom mieste sa Bodrog vlieva do Tisy. Malé vinohradnícke mesto na mňa urobilo veľký dojem už pred pár rokmi, keď sme sa vydali na bicykloch do maďarského národného parku Hortobágy. V centre sa nachádzajú malé historické meštianske domčeky vdychujúce tomuto malému mestečku na brehu Tisy historický charakter.

Splav naprieč celým Maďarskom až do Rumunska

Rieka Tisa

Teraz sa začína skutočne zaujímavá časť splavu. Tisa tečie cez celé Maďarsko zo severu na juh. Päť kilometrová časť Tisy preteká i pozdĺž hranice medzi Slovenskom a Maďarskom. Je to druhá najvodnatejšia rieka na našom území, široká 110 metrov. Plavba po Tise z Tokaja po Novi Sad v Srbsku je dlhá asi 500 km. Na rieke je vybudovaná obrovská priehrada pri meste Kisköre s názvom Tisa. Je obľúbenou rekreačnou destináciou. Hranice Maďarska Tisa opúšťa za mestom Szeged. Vteká do Srbska, kde sa pri Novom Sade po približne 100 kilometroch vlieva do Dunaja. A tu je náš míľnik.

Dunaj preteká cez Belehrad a ďalej cez prírodné skvosty – katarakty (nízke stupňovité vodopády). Toto považujem za najzaujímavejšiu časť Dunaja – z jednej strany Karpaty, z druhej balkánske hory. Dunaj sa tiahne po hranici s Rumunskom a Bulharskom a malá časť hraničí s Ukrajinou.

Západne za rumunským mestom Tulcea vytvára svoju deltu a vlieva sa do Čierneho mora. Tu by bol cieľ. Delta Dunaja je zložitý vodný ekosystém s rozlohou väčšou ako desatina Slovenska. Žije v nej viac ako 5500 druhov živočíchov a rastlín a 319 druhov vtákov. Jedným z najvzácnejších je pelikán biely, ktorý sa stal symbolom delty. Delta Dunaja je zaradená do Ramsarskej konvencie a zapísaná na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Čo si treba na dobrodružstvo pripraviť?

Cesta k delte Dunaja je určite veľkým dobrodružstvom vyžadujúcim si svoj čas, financie a energiu. S vhodným gumovým kanoe, ktoré sa dá poskladať a nosiť na chrbte, sa výprava určite dá zvládnuť. Cestu nevieme nikdy presne predpovedať a počítať treba so všetkým – nepriateľom je najmä neovplyvniteľné počasie. S dobrou výbavou sa však dá zvládnuť aj najväčšia dažďová prehánka i búrka. Splaviť stovky kilometrov cez niekoľko štátov je skutočne namáhavé a vyžaduje si to podrobné plánovanie a dobrú fyzickú kondíciu.

Každý potok sa niekam vlieva, každá rieka sa vlieva do inej rieky alebo sa končí v mori. Všade sa dá nájsť cesta, ktorá sa niekde končí a neznáme cesty sú plné dobrodružstva. Moja cesta by sa začala v malom slovenskom pohorí Karpát, v Slanských vrchoch, a pri priaznivých podmienkach by ma doviedla k prírodnému zázraku menom delta Dunaja. Je medzi vami dobrodruh, ktorý by sa do toho pustil tiež? 😊

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 8 comments
 • Julo Chudik
  Odpovedať

  Ahoj Lukáš, je tomu skoro dva roky , čo si tento dokument uverejnil.
  podarilo sa niečo zorganizovať?
  Julochudik@gmail.com

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Ahoj Julo, ďakujem za komentár 🙂 Zatiaľ som nepodnikol túto cestu. Ale raz sa na ňu určite vyberiem. Určite o tom potom vznikne článok. Lukáš

 • Tomáš Křenek
  Odpovedať

  Ahoj Luky, práve som dočítal tvoj článok…Tiež mám podobné plány, no nemám na splav s kým vyraziť, všetci najradšej doma na riti sedia, prípadne k moru idú……Ak by si chcel môžeme to dať spolu…Veľmi ma inšpirovali chalani s tohto videa https://www.youtube.com/watch?v=8HRPZIDGboI . No ja by som šiel radšej od sútoku Latorice a Ondavy po celej Tise až po vtok do Dunaja…Ak by bola ešte chuť a sila, tak snáď aj po český Banát ako stojí priehrada Železné vráta…Odtiaľ by nás vyzdvihol kamarát s Košíc na aute domov…Kľudne sa mi ozvi na číslo 0949534177…Som aj na FB pod menom Tomáš Křenek mám na sebe maskáče som odfotený s manželkou…Šťastie praje dobrodruhom…

 • Milan
  Odpovedať

  Malé doplnenie:
  Na Tisze je okrem priehrady Kiskorei aj priehrada Tiszalok (asi 30km za Tokajom) a ďalšia priehrada je v Srbsku. Všetky sú vybavené plavebnými komorami a cez všetky preplavia aj kajak.
  Na rieke Bodrog je zaujímavá možnosť vplávania do starých ramien a cca 20-30km prekonať Bodrog paralelne po týchto ramenách (je to amazonská divočina). Na rieke Tisza je zas jazero Tisza (po maďarsky Tisza-Tó) plné rôznych kanálikov a zákutí, čo je doslovne vodný raj na niekoľko-dňové skúmanie. Severná časť je divočina prístupná len pre kajaky a malé člny.

  Mám splavenú Tiszu takmer od rumunských hraníc cez celé Maďarsko tak na motorovom člne, ako aj na kajaku, podobne ako Bodrog atď., takže mám praktické skúsenosti a rád poradím dobrodruhom v prípade záujmu. Mám o tom dokonca napísané www stránky, blogy o týchto cestách, ale nechcem to tu spamovať niečim, čo by mohlo byť chápané ako reklama.

  V každom prípade je veľmi málo ľudí, ktorí splavili úseky Bodrog, Tisza až do Dunaja, ale je mnoho dobrodruhov, ktorí splavili Dunaj až do mora a existuje mnoho stránok, kde sa o tom dajú nájsť ďalšie informácie v zmysle na čo sa pripraviť – v Dunajskej delte hlavne na mega veľké komáre v extrémnom počte…

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň Milan,

   veľmi pekne ďakujeme za hodnotné doplnenie. Vidno, že máte veľa skúseností a oceňujeme, že ste ochotný poradiť našim čitateľom. Poteší nás, ak sa prostredníctvom našej stránky na Vás nakontaktujú 🙂 S pozdravom Jarmila za tím Naša voda

  • Ondrej
   Odpovedať

   Zdravim
   prosím ta o kontakt na web s informáciami o splave Tisy,s kamosom planujeme tento splav z Čiernej do belehradu a kazda informacia bude dobrá.Jazdime na morských kajakoch.
   Ďakujem s pozdravom Ondrej

 • Valec
  Odpovedať

  Slávka Járová uverejnila dve reportáže zo splavovania Tisy v Maďarsku. Možno pomôžu pri plánovaní:
  https://www.raft.cz/Clanek-Madarska-Tisza.aspx?ID_clanku=1990
  https://www.raft.cz/Clanek-Tisza-od-ukrajinskych-hranic-po-Tokaj.aspx?ID_clanku=2072

  Mne osobne Tisa (aj Bodrog) príde ako veľmi lenivá rieka, na ktorej sa nebude dať upádlovať viac ako 40-50 km denne na morskom kajaku resp. 30-40 km denne na vzducholodi. Aj to asi preháňam, keďže treba počítať s vrtochmi počasia, chorobami, únavou a priehradami.

  Každoročne sa jazdí dunajská regata z Ingolstadtu do delty, trvá to dva a pol mesiaca. Je to skoro 2500 km.

  Ja poškuľujem po splave Laborca, Latorice a Bodrogu. Vidím to tak na 5-7 dní.

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Dobrý deň,

   veľmi pekne ďakujeme za Váš komentár a pripojenie inšpiratívnych zdrojov. Ak by ste sa do spomínaného dobrodružstva pustili budeme radi, ak sa potom o svoje skúsenosti s nami podelíte 🙂 S pozdravom za tím Naša voda, Jarmila.

Diskusia k článku