Kam migrujú naše vtáky na jeseň a akú úlohu v tom zohráva voda?

Migrácia vtákov je jedno z najfascinujúcejších prírodných divadiel, ktoré sa deje dvakrát za rok. Jesenná migrácia pre vtákov nie je až taká namáhavá ako tá jarná, pri ktorej ich tlačia prirodzené pudy hniezdenia. Preto môžeme vidieť vtáky migrujúce tisícky kilometrov i niekoľko dní oddychovať pri vodných plochách.

Teraz je obdobie, v ktorom si toto divadlo skutočne vychutnáme najlepšie pri rieke, jazere alebo pri mokradiach. Vtáky migrujú cez deň i v noci, v skupinách alebo osamote. Druhy letiace v noci zbierajú sily počas dňa, a to najmä pri vodných plochách, ktoré sú zdrojom potravy.

Prečo vtáci migrujú?

Hlavným faktorom migrácie je ochladenie v hniezdiskách a chýbajúca potrava pri zamrznutí vodných plôch. Prírodné podmienky a vodné bohatstvo Slovenska dávajú predpoklady na vysokú početnosť vtákov počas jesennej migrácie. Najdôležitejšie migračné trasy vtákov na Slovensku sú vodné miesta, teda rieky, jazerá či vodné nádrže. Tam, kde je voda, je aj život. Najbohatším miestom Slovenska je Podunajská a Východoslovenská nížina s jej centrálnym migračným miestom Senianske rybníky. Je to  „vtáčí raj“. V tejto oblasti môžeme vidieť na jednom mieste počas medzizastávky až 160 druhov.

Beluša malá

Pozorovať sa dajú čoríky bahenné, kalužiaky a rôzne druhy kačíc a husí, ktoré na Slovensku nehniezdia. Vo veľkom počte cez nížinu na Zemplíne migrujú žeriavy popolavé. Stovky vtákov odpočívajú na poliach či pri vodných plochách. Ich hlasité štebotanie značí, že zima prichádza, a to mi vždy spôsobovalo husiu kožu. Tieto vtáky migrujú najmä zo severnej Európy.

Bojovník bahenný

TIP: Miest na pozorovanie migrácie je u nás mnoho. Napríklad Liptovská Mara, Dunajský luh, Váh, Oravská priehrada či Zemplínska šírava, kde sa každoročne uskutočňujú spoločné pozorovania.

Migrácia stojí vtáky veľa fyzických síl. Počas prípravy na cestu často naberú o polovicu viac svojej hmotnosti, a to hlavne tie, ktoré letia dlho nad vodnou plochou. Táto cesta je veľkým rizikom pre operencov narodených tento rok, preto musia častejšie zastavovať a oddychovať. Žiaľ, tisíce kilometrov preletu ich často stoja aj život. Pri lete na nich čakajú rôzne nástrahy v podobe počasia, hladu, vysilenia i dravcov. Nebezpečenstvo predstavujú aj samotní ľudia a s nimi spojené lietadlá, veterné turbíny či poľovanie pre zábavu, najmä na Blízkom východe.

Kam smerujú?

Z nášho územia vedie niekoľko migračných ciest vtákov na juhovýchod cez Balkán, smerom na juh cez Apeninský polostrov a Pyrenejský polostrov. Ich cieľom je južná a severná Afrika, Blízky východ a južná Európa. Prečkajú zimu a naberú zásoby na ďalší ťah, ktorý sa uskutoční na jar.

Močiarnica mäkotavá

Niektoré druhy vtákov dokážu preletieť rekordne dlhé cesty za rekordne krátky čas. Skutočným majstrom je brehár hrdzavý, ktorý vie letieť bez prestávky až niekoľko dní, no aj rybár dlhochvostý, ktorému je prirodzeným hniezdiskom Arktída.

Majster letu brehár hrdzavý

Cieľové destinácie niektorých druhov

Nemigrujú len vtáky

Vtáky nie sú jediným druhom zvierat využívajúcim naše vodné plochy ako zdroj migrácie. Zo slovenských vôd migruje aj úhor európsky. Ten putuje do mora, aby sa mohol rozmnožiť a plávať späť do rieky hore prúdom. Ďalšie ryby sa sťahujú do hlbších vôd, aby prežili zimu a hybernovali.

Úhor európsky

Pozorujme, ale nevyrušujme

Vo vzduchu je už cítiť jeseň. Skúste si pri peknom počasí nájsť čas a zoberte deti, priateľov či len seba k najbližšej vodnej ploche s ďalekohľadom. Budete uchvátený, aké divadelné predstavenia vedia tieto vtáky zahrať. Či už v podobe tancov, farieb alebo zvukov. Ja sa najviac teším na migráciu žeriavov popolavých a divých husí. Ich písmeno „V“ pri lete mi pripomína detstvo a začiatok školy. Stovky ich budú letieť nad vašimi hlavami a hlasné gáganie budete počuť už diaľky.

Žeriav popolavý

Nezabudnite však, že migrujúce vtáky sa zastavia najmä preto, aby si odpočinuli a načerpali sily pred ďalším náročným letom. Nerušte ich a doprajte im oddych, veď si ho zaslúžia.

Na záver

  • Voda hrá v migrácii vtákov mimoriadne dôležitú úlohu – je zdrojom potravy a miestom pre odpočinok.
  • Podunajská a Východoslovenská nížina sú miesta, kde počas migrácie môžete pozorovať veľké množstvo rozmanitých druhov vtákov – niekedy až 160 druhov naraz.
  • Cieľom migrácie vtákov je najmä severná a južná Afrika, Blízky východ a južná Európa.
  • Pozorovať vtáctvo sa skutočne oplatí, pretože je to pekné prírodné divadlo. Nikdy ich však pri odpočinku zbytočne nevyrušujme.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku