Rybolov, oddych či krásny výhľad z hradu Gýmeš – navštívte Jelenec

Užiť si krásne miesta takpovediac bez námahy? Áno, dá sa to. Jednou z takýchto príjemných a nenáročných prechádzok je aj tá z vodnej nádrže Jelenec na hrad Gýmeš. Čaká na vás krásna cesta lesom a očarujúce výhľady.

Vodná nádrž Jelenec

Neveľká vodná plocha sa nachádza medzi Zlatými Moravcami a Nitrou, pod pohorím Tribeč. Dostanete sa k nej pohodlne po ceste autom, asi 2 km z obce Jelenec, smerom k rekreačnému areálu Remitáž (v blízkosti vodnej nádrže vyrástol v rokoch 1967 – 1968). Vodná nádrž je stará už niekoľko storočí, zmienky o nej sa nachádzajú v listine z roku 1730. Vybudovaná bola za čias Forgáčovcov – panovníckeho rodu, ktorý sídlil na hrade Gýmeš.

Vodná nádrž Jelenec neláka len ľudí. V rôznych častiach roka je domovom mnohých druhov obojživelníkov (napríklad ropucha, rosnička zelená alebo skokan zelený), vtáctva (volavka plavá, kormorán veľký, rybárik riečny) aj plazov (užovka fŕkaná) a cicavcov (ondatra pižmová).

vodna-nadrz-jelenec-remtaz-oddychovy-areal-gymes-jazero-nitra

TIP: Oddychový areál Remitáž pri vodnej nádrži Jelenec ponúka autokemping aj možnosť ubytovania v chatovej oblasti. Kúpanie je vzhľadom na kvalitu vody len na vlastné riziko.

Na svoje si prídu aj rybári

Vodná nádrž v obci Jelenec láka najmä rybárov, ktorí tu môžu uloviť šťuku, zubáča, ostrieža, kapra, pleskáča a iné druhy rýb.

TIP: Zaujímavosť: Na Jelenskom potoku sa v minulosti nachádzalo aj tzv. Modré jazero, ktoré je už vyschnuté.

Tribeč ako na dlani – za jednu hodinu

Jedna hodina – asi toľko trvá prechádzka z vodnej nádrže Jelenec na zrúcaninu hradu Gýmeš (v dobrom počasí zrúcaninu vidieť aj z R1). Od vodnej nádrže sa vyberiete po žltej značke po upravenej lesnej cestičke, ktorá sa napája na asfaltovú. Jediné, na čo sa treba pripraviť, je chôdza prakticky stále do kopca, ale odmena stojí za to.

trasa-jelenec-remitaz-gymes

Trasa z Vodnej nádrže Jelenec na hrad Gýmeš. Zdroj: mapy.hiking.sk

TIP: TIP: Na hrad sa dostanete aj z obce Kostoľany pod Tribečom. Táto cesta je časovo o máličko kratšia. 😊

Hrad Gýmeš (podobne ako ďalšie stredoveké hrady euroregiónu – Vyšehrad, Oponice, Hrušov…) bol postavený na strategickom a takmer nedobytnom mieste, z ktorého bolo možné kontrolovať okolie a bezpečnosť obchodných ciest. Dnes už zrúcanina kedysi trojdielneho hradu sa nachádza na skalnatom výbežku pohoria Tribeč. Hrad Gýmeš zohral významnú úlohu nielen pri kontrole starobylej cesty z Nitry do banských miest, ale i neskôr pri budovaní obrany pri tatárskom plienení v 13. storočí a tureckých útokoch (hrad sa stal súčasťou línie protitureckých pevností). Hrad sa neustále rozrastal až do 19. storočia, keď ho zasiahol požiar.

nakres-hradu-gymes

TIP: Zaujímavosť: Pri prestavbe hradu v 18. storočí bol zavedený zvláštny zvyk, ktorý je nazývaný „lopatový tanec“. Pri vstupe cez bránu boli návštevníci poctení úderom lopatou 🙂

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments

Diskusia k článku