Medúzy nežijú len v mori. Vedeli ste, že ich máme aj v slovenských vodách?

Autor: Redakcia

Možno len málokto tuší, že aj v slovenských vodách žijú medúzy. Nie také, ako v Čiernom mori Bulharska. Sú miniatúrne, avšak nemenej zaujímavé. Tento druh sa nazýva Medúzka sladkovodná (Craspedacusta sowerbyi). Hoci väčšina medúz žije v slaných vodách, existujú aj druhy ktoré žijú v sladkých vodách. Pôvodne sa vyskytovali v Juhovýchodnej Ázii, odkiaľ sa rozšírili do rôznych oblastí Ameriky, Afriky či Európy. Postupne sa dostali aj na naše územie, kam ich preniesli ľudia, ale aj sťahovavé vtáky, ktoré prenášali na svojich telách nalepené oplodnené vajíčka. Medúzka sladkovodná je zaradená medzi invazívne druhy.

meduza sladkovodna

Zdroj foto: vedanadosah.cvtisr.sk

Keďže obľubuje sladké stojaté vody, bola videná v rôznych vodných nádržiach (Beňov, Nemečky), jazerách (Draždiak, Zlaté piesky, Senecké jazerá, Čuňovo, Evička) ale aj v Národnej prírodnej rezervácii Číčovské mŕtve rameno. Vyskytuje sa hlavne na juhu Slovenska, ale jej výskyt bol zaznamenaný aj na strednom Slovensku.

 

Národná prírodná rezervácia Číčovské mŕtve rameno.

 Zdroj foto: allbikersrally.sk

Medúzka a jej vývinové štádiá

Medúzky sú fascinujúce živočíchy. Patria do kmeňa pŕhlivce a tie majú niekoľko vývinových štádií a až v tom poslednom sa z nich stanú medúzy. Môžu sa rozmnožovať pohlavne aj nepohlavne. Pohlavne sa rozmnožujú len za priaznivých podmienok, čiže len ak sa v okolí nachádzajú samička aj samček. Samček vypustí do vody spermie, ktoré samička vsaje ústnym otvorom. Tak sa vajíčko oplodní. Toto oplodnené vajíčko (planulu) samička vypustí. Vajíčko pláva až kým si nenájde vhodné miesto na prichytenie sa. Asi po týždni sa z prichyteného vajíčka stáva polyp. V tomto vývinovom štádiu sa dokáže rozmnožovať nepohlavne a dokáže v ňom pretrvať aj niekoľko mesiacov, či rokov, kým nebudú priaznivé podmienky pre ďalšie vývinové štádium. Polyp sa za nejaký čas zmení na strobilu, ktorá sa začne deliť na 8 častí (efýry). Z týchto 8 častí za priaznivých podmienok vzniknú medúzy.

Zdroj foto: biologia133.webnode.sk

Medúzky nie sú prispôsobené našim vodám. Dospelé jedince sa z nich vyvinú až keď je teplota vody po dlhší čas vyššia ako 20 °C. Inak buď pretrvávajú v nižších vývinových štádiách, alebo zahynú. Medúzky preferujú najmä stojaté vody. Cez deň sa vznášajú vo vode a v noci zvyknú vyplávať na hladinu. Dĺžku tela majú 3 cm, živia sa zooplanktónom a nie sú pre človeka nebezpečné.

 

Autor článku: Lucia Gemmelová

*Titulná fotografia: lifeinfreshwater.net

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

povest-herliansky-gejzir-herlany