Prichádzajú letné akcie, pozor na alkohol a kúpanie

Autor: Redakcia

Leto – čas festivalov, grilovačiek, stanovačiek, voľnej zábavy, opaľovania sa a kúpania. Čas, kedy si túžite oddýchnuť a snažíte sa načerpať silu na najbližší rok dopredu. Každý, kto nepatrí k abstinentom, si spojí leto aj s mnohými alkoholickými nápojmi.

Aperol na pláži, pohár vínka pri západe slnka či párty, na ktorej pijete vodku s džúsom. Alkohol predsa k letu patrí. Samozrejme, aj v tomto prípade platí všeobecne známe: všetko s mierou. Leto je pre mnohých najkrajším obdobím roka a treba urobiť všetko pre to, aby to tak aj zostalo. Užite si príjemné chvíle s ľuďmi, ktorých máte najradšej, ale bezpečne a v pohode. Nepodceňujte staré dobré rady.

1. Na slniečku stačí menej

Slnečné lúče sú niekedy naozaj zradné a nielen vtedy, keď si zabudnete opaľovací krém. Vysoké teploty, minimálny vietor, morský vzduch – to všetko niekedy spôsobí, že sa preceníme. Pohár piva v zime a pohár piva v lete sú dve úplne odlišné veci. V lete platí zásada pitia s mierou, pretože telo v teple reaguje na alkohol úplne inak, ako počas nižších teplôt.

TIP: Počas leta pite len nápoje s nižším percentom alkoholu a rieďte ich. Poďakuje sa vám vaše telo a niekedy aj sviežejšia myseľ 😊

2. Bezpečnosť pri kúpaní je priorita číslo jeden

Každý z nás pozná zásadu, že tesne po jedle nie je vhodné ísť si zaplávať – hovorili nám ju už naši rodičia, kamaráti a mnoho iných. Oveľa menej sa však už hovorí o tom, že ani nadmerné množstvo alkoholu a plávanie nie je úplne najlepšia kombinácia. Telo je vystavené veľkému riziku – vysoké teploty, alkohol a šok zo studenej vody ho nadmerne preťažujú.

Určite poznáte niekoľko nešťastných prípadov, počas ktorých prišiel v lete o život mladý človek, a to kvôli kombinácii alkoholu a kúpania. Veľmi smutným bol rok 2008, pretože v ňom na letných festivaloch došlo až k 4 úmrtiam. Odvtedy počujeme každý rok aspoň o jednom nešťastnom festivalovom prípade. Ak ste niekde na akcii spolu s partiou, dávajte na seba navzájom pozor a spoločensky unavenejšiemu kamarátovi odhodlanému ísť sa schladiť do vody vysvetlite, že to nie je najlepší nápad.

TIP: Udržte si primeraný rozostup medzi plávaním a požívaním alkoholických nápojov. Na festivaloch pite s mierou, na dovolenke si zaplávajte ešte ráno pred raňajkami na prázdnej pláži –je to naozajstný zážitok.

3. Prvá pomoc pri topení

V prípade, že dôjde k nejakej závažnej situácii a váš kamarát sa bude topiť, je vašou povinnosťou pomôcť mu. Samozrejme, aj v tomto prípade sa mu snažte pomôcť len vtedy, ak ste na to spôsobilý – nepožili ste alkoholický nápoj a ste mu schopný pomôcť.

Pre takéto prípady pripomíname zásady prvej pomoci:

  1. Ak topiaci nedýcha, treba čo najskôr začať s umelým dýchaním, a to ešte vo vode;
  2. Topiaceho vyberieme z vody čo najskôr (už počas „ťahania“ z vody ho oživujeme);
  3. Postihnutého položíme na pevný a rovný podklad, zabezpečíme priechodnosť dýchacích ciest a začneme s umelým dýchaním.

Presné zásady prvej pomoci nájdete tu.

Týmito riadkami sme vás nechceli vystrašiť, ani ubrať vám z letnej nálady. Veríme, že prežijete krásne leto plné príjemných chvíľ, zábavy a oddychu a nič z vyššie spomenutých zásad nebudete musieť použiť 🙂

 

Zhrnutie na záver

  • Alkohol v lete pite s mierou, vaše telo to ocení.
  • Pri kúpaní dávajte pozor na seba, na svojich kamarátov či rodinu.
  • Pre každý prípad si zopakujte zásady prvej pomoci.
  • Pite nápoje s nižším množstvom alkoholu – rieďte ich.
  • Bezpečnosť je priorita číslo jeden.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku