Nedajte sa odradiť názvom. Minerálne jazierko na kúpanie Zlá voda nie je ani zďaleka zlé

Autor: Redakcia

To, že liptovská príroda prekypuje krásami, je už dávno dobre známe. Ale je vám známe aj toto skvostné miesto neďaleko Ružomberka?

Čarovné jazierko ukryté pod kopcami Veľkej Fatry

Zlá voda, to je názov prírodného jazierka na okraji Rojkova, miestnej časti obce Stankovany, ktoré najmä v lete láka množstvo ľudí- domácich i tých cezpoľných. Dôvod je prostý – voda v jazierku je poriadne studená a tak v horúcich letných dňoch dokáže človeka kvalitne osviežiť. Poviete si: „Schladiť sa môžem aj na kúpalisku“, to je síce pravda, avšak na kúpalisku rozhodne nezažijete tú atmosféru, ktorou oplýva tento zriedkavý úkaz Matky prírody. Jazierko sa nachádza v asi 10 metrovom kráteri na vrchu Rojkovskej travertínovej kopy v obklopení fatranských zelených kopcov a vyviera doň liečivá mineralizovaná voda, ktorej blahodarné účinky na kožu i kĺby sú nepopierateľné. Jednoducho kombinácia, ktorá uzdraví telo i dušu.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/9iP4Q3PK0K/?tagged=zlavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″]

TIP: Ak si chcete spraviť jednodňové potulky liptovskými vodnými zákutiami, v okolí 25 km od Zlej vody nájdete napríklad dychberúci vodopád v Lúčkach, či hneď v susednej dedine, termálne jazero Kalameny.

Prečo si toto prírodné minerálne jazierko vyslúžilo negatívne sfarbené pomenovanie?

Vysvetlenie nájdeme v poverách, ktoré sa medzi miestnymi tradujú. Z travertínového krátera vyviera mineralizovaná voda, ktorá obsahuje veľké množstvo CO2, ktorého vylučovanie spôsobuje bublanie vody, ale hlavne, tieto bublinky sa ukladajú na pokožke a vyvolávajú jemné štipkanie. Dnes vieme, že je takéto hravé mravenčenie zdraviu prospešné a s radosťou si ho dopriavame, no v minulosti si ľudia tento efekt vyložili presne opačne, mali totiž pocit, že im voda ubližuje, že je pre nich skrátka zlá. A preto ju tak aj pomenovali.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmbWslODXmX/?tagged=zlavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Pre plavcov i rekreantov

Ak sa vyberiete navštíviť práve toto ojedinelé jazierko, aj keď už síce nie je leto, ale veď, ponúka sa nám aj možnosť otužovania, tak okrem krásnej slovenskej prírody a liečivej vody z útrob Zeme, na vás čaká nové drevené obloženie, ktoré len minulý rok vymenili miestni dobrovoľní hasiči, a ktoré ešte podčiarkuje zážitok z tejto lokality pod fatranským vrchom Šíp.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BOmHS9cA5mk/?tagged=zl%C3%A1voda“ hidecaption=“false“ width=“612″]

V jazierku je voda dostatočne hlboká na plávanie a drevené vysunuté mólo a bydielko z masívneho dreva položené skrze kráter sú poruke, ak si chcete len tak oddýchnuť, zastaviť sa a užívať si poctivú bublinkovú terapiu. A ešte k tom všetkému môžete pozorovať aj odtlačky listov pravekých stromov v travertínovej skale, ktorá lemuje jazierko Zlá voda.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bl7gqF7FzWN/?tagged=zlavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″]

TIP: Keď vám vyhladne, kúsok, teda presne 9,7 km, je salaš Krajinka, kde vám pripravia pochúťku z produktov priamo od vlastných ovečiek, môžete si kúpiť čerstvé mlieko, bryndzu, žinčicu alebo voňavý chrumkavý chlebík či sladký medovník priamo v rozprávkovej perníkovej chalúpke. A pozor, striehne tu i ježibaba.

Cestou sem rozhodne nepoblúdite

Hneď na začiatku dediny (ak idete od Ružomberka) môžete zaparkovať, napríklad pri obchodíku s domácimi poctivými korbáčikmi a bryndzou. Odtiaľ prejdete na druhú stranu, hore po relatívne strmom kopci, potom už len kúsok chôdze a po asi 2 minútach bude po vašej pravej ruke cieľ. Kúpanie je zadarmo a jazierko je prístupné celoročne.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BlfX3fAAFE6/?tagged=zlavoda“ hidecaption=“false“ width=“612″]

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Zlá voda sa nachádza na území so štvrtým stupňom ochrany.
  • Rátajte s tým, že spraviť si tu v lete fotku, kde budete len vy, jazierko a vrchy Veľkej Fatry, je nemožné (zn. je tu hlava na hlave).
  • Nechoďte autom až k jazierku – zaťažujete prírodu a miestnym sa nepáči, keď im stoja autá pred domom.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

pramen-lukavica