Povesti z Torysy: Kde sa dá nájsť zlato a kde na Slovensku nefunguje gravitácia?

Kedz ja na Toryše nožky umyvala. Popod mojo nožki rybka preplivala. Plyvaj, rybko, plyvaj, popod bystrú vodu. Šak ked by ja mohla, plyvala by s tebu.“

Preteká cez Lipany, Sabinov, Veľký Šariš a Prešov. Je samozrejmé, že jej historické pôsobenie bolo významné. Torysa je zaujímavou riekou, ku ktorej sa viaže niekoľko povestí. Poďme sa pozrieť na to, čo rýchlo tečúce vody Torysy tomuto krásnemu kraju priniesli. Prameň Torysy nájdeme v Levočských vrchoch vo výške 1080 m. S dĺžkou 129 km je významným ľavostranným prítokom Hornádu.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BkXXW16nNOi/?tagged=torysa“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Zlato pri Toryse alebo ako rybár Šupina ulovil zlatú rybku

Kdesi pri Toryse sa niekedy dávno stalo, že rybár Šupina nemal veľa šťastia na úlovky a ostatní mu to dali aj patrične pocítiť. V krčme sa mu smiali, ohovárali ho, až kým sa jedného večera nad ním akýsi pustovník zľutoval a porozprával mu príbeh o rybe, akú ešte nevidel. Musí vraj s úderom polnoci nahodiť. A tak aj bolo. Rybár, hoci unavený, splnil do bodky, čo mu bolo poradené. A oplatilo sa. Ulovil krásnu zlatú rybku, ktorá ho prosila o život. On aj privolil, ale nechcel, aby mu rybka unikla, a tak rukami vedľa vyryl dieru do zeme, do ktorej nahnal vodu, a tam rybku uložil, kým si vyberie vedro vody.

Ale pýcha ho zlákala, zastavil sa v krčme, kde sa úlovkom pochválil. Tí, čo sa mu smiali, s ním zašli k rieke, ale vo vode v malej hrádzi už ničoho nebolo. Rybár Šupina sa zahanbený pobral do iného kraja. Hovorí sa, že od tej chvíle ľudia v okolí Torysy nachádzali akési šupinky, ktoré sa podobali na rybacie, ale boli zo zlata. Keď teda budete kráčať popri jej brehoch, skúste zvýšiť pozornosť. Možno sa zdarí a aj vy si kúsok zlata odnesiete.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bnq9ShDAsDg/?tagged=torysa“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Rieka Torysa ukrývala aj iné bohatstvo – ryby. V minulosti bola známa rybolovom, v súčasnosti by ste však už mohli byť na niektorých úsekoch sklamaní.

Ako ľudia osídlili Lačnov, krajinu bez gravitácie

V minulosti bolo pravidlom, že ľudia vyhľadávali také miesta na život, ktoré boli úrodné a mali prístup k vode. Takto sa aj obyvatelia nív Torysy usadili v lone prírody, ktorá bola síce úrodná, ale mala aj svoje neduhy. Premnožili sa tu myši. A tak sa obyvatelia na radu svojho drotára vybrali do zeme Germánov po mačky, ktoré lovia myši. Na statku germánskej gazdinej sa na také mačky pýtali, ale ona im nerozumela. Len miestny farár prekladal. Gazdinej bolo ľúto dobrých ľudí a mačky im podarovala. Mačky, ktoré z ďaleka doniesli, vyriešili problém s myšami. Ale keď ich všetky pochytali, premnožili sa. Šli teda vyslanci z nív Torysy znova do germánskej zeme pýtať sa o radu, ale keď tam prišli a našli doma len gazdinú, ktorá im nerozumela a stále niečo v cudzom jazyku húdla, naľakali sa, ušli a radšej sa z dedinky odsťahovali do hôr – do Lačnova (dlho tu však asi neostali, v roku 2011 malo v obci trvalé bydlisko len 15 obyvateľov).

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BSrQogTDpVk/?tagged=lacnovskykanon“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Kde presne sa tie mačky nachádzajú a či je táto situácia dodnes kritická, nevieme. Čo ale vieme je, že pri obci Lačnov sa nachádza krásny Lačnovský kaňon (Lačnovský kaňon je národná prírodná rezervácia s 5. stupňom ochrany prírody) s Lačnovským potokom (s vodopádom) a studničkou, v ktorej sa môžete osviežiť čerstvou vodou.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/6hl7L3idZm/?tagged=la%C4%8Dnov“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Lačnovská dolina v sebe skrýva oveľa viac. Vedeli ste, že na Slovensku tečie voda hore kopcom? Niečo takéto môžete vidieť neďaleko odbočky do jaskyne Zlá diera. Hovorí sa, že ak na zem položíte fľašu s vodou, rozuteká sa hore kopcom. Prečo je to tak? Hoci sa veľa dumalo o tom, že v tomto mieste je porušená gravitácia, nie je tomu tak. Krajina okolo vytvára očný klam a naoko stúpajúci kopec v skutočnosti klesá.

Odvážna Sabína alebo ako dostal Sabinov svoje meno

O tom, ako vznikol názov mesta Sabinov, existuje viacero príbehov. Jedným z nich je aj ten o odvážnej Sabíne, ktorá z rozbúrených vôd Torysy zachránila kráľa Bela IV. pri jeho snahe dobyť Turka. Údajne ho vytiahla z vody, keď sa cez rozvodnenú Torysu snažili prebrodiť na druhý breh. Kráľ dievčaťu prisľúbil majetok pre rodinu. Svoj sľub dodržal a navyše nechal na tomto mieste postaviť kláštor. Ako každá povesť aj táto zanecháva veľa otázok. Kláštor, ktorý povesť spomína, stojí dodnes. Volá sa Jasovský kláštor, ktorý ustál aj vojny či nájazdy.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BoJGhlIh8b_/?tagged=jasovskyklastor“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Rieka na východe Slovenska toho skrýva oveľa viac. Časť rieky je dokonca splavná. Úsek medzi Prešovom a ústím je splavný celoročne. Torysa vo svojich vodách nesie veľa z histórie, obopína mnohé zaujímavé miesta a ponúka aj možnosť zažiť dobrodružstvo priamo na jej vlnách.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bj2Tw3iAzYM/?tagged=torysa“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/BmYzkSpgwAr/?tagged=torysa“ hidecaption=“false“ width=“612″] [instagram url=“https://www.instagram.com/p/Bj7uIIbghML/?tagged=torysa“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Titulná fotka: Drienican.sk

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

mineralne-jazierko-zla-voda