Termálny prameň Kalameny – wellness zadarmo

Avatar

Užite si wellness, v ktorom neminiete ani cent. Kúpanie zadarmo a príjemná masáž na vás čaká v lone ružomberskej prírody, v obci Kalameny. Zbaľte si plavky, zoberte svojho partnera či rodinu a doprajte si pobyt v liečivej vode na čerstvom vzduchu.

kalameny-relax-kupanie-v-zime-termalny-pramen

Relax v termálnom prameni Kalameny (Foto: cas.sk)

Spomínate si vôbec na to, kedy ste sa naposledy kúpali pod holým nebom v obklopení lesov? Vymeňte preľudnený akvapark za netradičný zážitok a namierte si to do Kalamenov. Naplánujte si výlet do ružomberskej obce a spoznajte čaro prírodných termálnych kúpeľov, ktoré si nebudete vedieť vynachváliť.

Chvália si ich zahraniční

Prameň Kalameny je jedným z tých mladších na Slovensku. V rámci prieskumu ochranného pásma Lúčky bol navŕtaný len v roku 2000. Odvtedy sa stal miestnou atrakciou. Leňošením v teplej vode radi trávia čas obyvatelia dedinky, ale aj ľudia zo vzdialenejších miest. Za blahodarnými účinkami termálnych prameňov merajú dokonca diaľku turisti z Nemecka, Česka, Poľska a Ukrajiny.

TIP: K prameňu Kalameny sa poľahky dostanete bicyklom, autom aj autobusom z rovnomennej obce.

Wellness bez obmedzení

V jazierku sa môžete kúpať od rána do večera. Bez snahy obyvateľov obce by však kúpanie v ňom nebolo možné. Práve domáci svojpomocne zveľadili okolie termálneho prameňa a vybudovali tu umelé jazierko s rozmermi 20 x 10 metrov. Keďže voda z prameňa pri teplote 33 °C nezamŕza, prevádzka prírodného wellnessu je celoročná – čľapkať sa tu môžete v lete aj v zime. Spestrením vodného zážitku je výver, ku ktorému sa môžete posadiť a dopriať si výdatnú masáž.

TIP: V blízkosti jazierka nájdete ohnisko, pri ktorom si môžete oddýchnuť a naplno si vychutnávať atmosféru dlhých letných večerov.

Jemne do oranžova sfarbená voda je slabo mineralizovaná a obohatená o vápnik, horčík a síru – tá prameňu dodáva charakteristický zápach. Podobné zloženie má aj prameň v susedných Lúčkach. Okrem zvedavcov vyhľadávajú Kalameny aj ľudia s ochoreniami pohybového aparátu a pacientky trpiace ženskými chorobami.

TIP: V rámci potuliek za termálnymi kúpeľmi Kalameny sa zastavte pri vodopáde a v areáli kúpeľov Lúčky.

Vydajte sa do okolia

Okolie obce Kalameny ponúka návštevníkom okrem neďalekých Lúčok nespočetné množstvo tipov na výlety. Ak by ste sa predsa len presýtili oddychom v pramenitej vode, zamierte do Bešeňovej – od Kalamenov je vzdialená približne 5 km. Tu si dosýta užijete tobogany, priestranné bazény a sauny. Zaujímavým miestom v pohorí Chočských vrchov, ktoré môžete navštíviť aj s deťmi, je ruina Liptovského hradu. Pre milovníkov turistiky bude isto zaujímavým aj posledný tip – výstup na Veľký Choč, odkiaľ máte Západné, Nízke a Vysoké Tatry ako na dlani.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

 • Voda v jazierku Kalameny má stálu teplotu 33 °C, preto je vhodná na celoročné kúpanie.
 • Prameň v Kalamenoch je prístupný autobusom i autom.
 • Termálny prameň každoročne fascinuje aj zahraničných turistov – hlavne Nemcov, Čechov, Poliakov a Ukrajincov.
 • Počas teplejších mesiacov môžete načerpať sily pri ohnisku v blízkosti jazierka.
 • Minerálna voda má priaznivé účinky na liečbu ženských ochorení a pomáha pri problémoch s pohybom.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska

Zaujímavosti o vodných krásach Slovenska, tipy na výlety či šikovné rady ohľadom miest na oddych a občerstvenie - to a ešte omnoho viac vám prináša prvý e-book venovaný slovenskej vode, z dielne redakcie portálu Naša voda 🙂
Momentík..

Ďakujeme! E-book sme vám úspešne zaslali na zadanú adresu.

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Comments
 • Avatar
  Vlasta
  Odpovedať

  Škoda,že tam
  nie je aspoň 1prezliekaren a teplejšia voda,nemohla som sa za 3 hod.zohriat.

Diskusia k článku