Zážitkový sprievodca po rieke Hron #1

Dnes sa vyberieme po prúde jednej z našich najznámejších riek. Pod Nízkymi Tatrami sa totiž ukrýva región, ktorý stále nie je plný turistov, pritom má čo ponúknuť naozaj pre každého. Hory, príroda, hlboké lesy, horské potoky, lúky, na ktorých sa stále pasú ovčie stáda, čistý vzduch a zaujímavá história. Poďte so mnou na výlet po rieke Hron. Spoznajte môj rodný kraj – Horehronie.

Prameň Hrona

V takomto krásnom prostredí sa pod strieškou nachádza prameň rieky Hron.

V takomto krásnom prostredí sa pod strieškou nachádza prameň rieky Hron.

Začíname priamo pod majestátnou Kráľovou hoľou. Práve tu totiž vyvierajú až štyri slovenské rieky – Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron. Na južnej strane Kráľovej hole sa uprostred horskej lúky objavuje malý prameň. Je ukrytý pod drevenou strieškou a nebyť informačnej tabule, nikdy by ste nepovedali, že sa z neho stane jedna z najväčších slovenských riek. Samozrejme, v okolí prameňa na vás čaká niekoľko turistických trás. Vyberte sa napríklad na Kráľovu hoľu z obce Telgárt, alebo opačným smerom na východ do malej dedinky Stratená. V Stratenej na vás dokonca čakajú dve krásne tiesňavy.

Kráľova hoľa

Na Kráľovej holi stojí vysielač ...

Na Kráľovej holi stojí vysielač …

Jeden z najznámejších vrcholov Slovenska snáď ani netreba predstavovať. Symbol Horehronia strážiaci prameň Hrona je fantastickým cieľom na turistiku. Dostanete sa sem z južnej aj zo severnej strany a na výber máte hneď niekoľko trás. Keďže ale píšem o Horehroní, ja vám odporúčam trasy z Telgártu a zo Šumiaca. Obe nie sú práve najľahšie, každý vydretý krok vám ale vynahradí fantastický výhľad. Na jednej strane Vysoké Tatry a Liptov, na druhej takmer celé Horehronie a nadmorská výška 1 946 m n. m. Pohľad na nezaplatenie.

Chmarošský viadukt

Horehronie ukrýva aj kus histórie. Takmer legendárnou sa stala železničná trasa Telgárt – Margecany. Horský terén nútil staviteľov prekonávať svoje možnosti a oni sa nedali zahanbiť. A to aj napriek tomu, že išlo len o 30. roky 20. storočia. Vynikajúcim dôkazom je napríklad železničný viadukt za obcou Telgárt. So svojou výškou 18 metrov a dĺžkou takmer 114 metrov na Slovensku nemá obdoby a každoročne sa pri ňom zastavia tisíce cestovateľov. Obdivujú najmä krásnu scenériu viaduktu s ihličnatým lesom a 9 mohutných tehlových oblúkov. Určite sa pri ňom zastavte! Napríklad po ceste k prameňu Hrona.

Múzeum zvoncov v Šumiaci

K Horehroniu a jeho lúkam neodmysliteľne patria ovčie stáda a typický zvuk ovčích zvoncov. Vedia to aj v malebnej obci Šumiac, ktorá ukrýva jedinečné súkromné Múzeum zvoncov. Viac ako 2000 zvoncov na jednom mieste skutočne neuvidíte nikde inde na Slovensku. Spoznáte tu rôzne veľkosti, druhy a tvary zvoncov, pričom každý vydáva svoj typický zvuk. V zbierke sú dokonca aj zvonce a iné ľudové výrobky z Maďarska, Ruska, Španielska, Japonska, Egypta, Kambodže alebo Madeiry. Samozrejme, nesmú chýbať ani typické horehronské kroje.

TIP: Keď počasie nepraje turistike a potulkám prírodou, návšteva unikátneho múzea môže byť skvelou alternatívou využitia voľných víkendových dní s rodinou.

Vodopád pod Orlovou

Vodopád pod Orlovou

(Foto: Hiking.sk)

Tak trochu skrytý, málo známy, no o to zaujímavejší. Taký je Vodopád pod Orlovou pri obci Pohorelá. Sám som o ňom dlhé roky nevedel, no teraz vám turistiku k jednému z mála vodopádov v tejto oblasti vrelo odporúčam! Ide totiž o pomerne nenáročnú trasu s krásnym cieľom. Vodopád sa nachádza v nadmorskej výške 1 165 m n. m., jeho výška dosahuje 5 metrov. Ako každý vodopád, aj tento je najkrajší v čase hojnosti zrážok alebo na jar, keď ho živí topiaci sa horský sneh. Ja vám ale sľubujem, že sa vám bude páčiť kedykoľvek.

Je toho o mnoho viac

Vymenovaním niekoľkých prírodných i historických zaujímavostí popri rieke Hron som ani zďaleka nespomenul všetky. Keďže by sme sa len ťažko zmestili do jedného článku, na budúci týždeň sa môžete tešiť na jeho pokračovanie. Sľubujem, že je na čo :).

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Pod Kráľovou hoľou vyvierajú až štyri slovenské rieky –  Čierny Váh, Hnilec, Hornád a Hron.
  • Chmarošský viadukt je vzácnou historickou pamiatkou, ktorá nemá na Slovensku obdobu.
  • Múzeum zvoncov v Šumiaci je možno raritou, no poteší každého milovníka remeselníckeho umenia a našej histórie.
  • Vodopád pod Orlovou je menej známou vodnou atrakciou, no obdiv si určite svojou krásou zaslúži.

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku