Spravte si výlet Malou Fatrou k Šútovskému vodopádu

Autor: Redakcia

Čaká nás niekoľko posledných letných víkendov, ktoré priam zvádzajú k výletu do prírody. Pre všetkých milovníkov čerstvého vzduchu a krásnych scenérií dnes ponúkame drobný tip na príjemný výlet s rodinou či blízkymi.

Národný park Malá Fatra

Pohľad na čarovnú Malú Fatru v zime (Autor: Matej Ďurnek)

Národný park Malá Fatra patrí k najkrajším na Slovensku. Krivánska časť Malej Fatry bola vyhlásená za chránenú krajinnú oblasť v roku 1967, v roku 1988 ju vyhlásili za Národný park Malá Fatra.

Možnosti turistiky v Malej Fatre

Horné a Dolné diery (Autor: Dominika Danadová)

  • Šútovský vodopád, Horné diery a Dolné diery, Malý Rozsutec, Veľký Rozsutec, Veľký Fatranský Kriváň.
  • Vzácne rastliny, ktoré tu môžete nájsť: horcokvet Clusiov, iskerník alpínsky.
  • Dravé zvery, ktoré tu majú svoj domov: vlk, rys, medveď.
  • Ideálnymi východiskovými bodmi pre vašu turistiku sú: Vrátna, Terchová a Štefanová.

Ako sa dostať k Šútovskému vodopádu

Vyberte sa k Šútovskému vodopádu z obce Kraľovany-Rieka. Táto trasa je veľmi pekná a nenáročná, navyše je vhodná aj v prípade nepriaznivého počasia.

Šútovský vodopád

Autom sa dostanete na Zázrivú-Párnicu-Kraľovany, následne pôjdete doprava na Žilinu a pri vodnej nádrži Krpeľany odbočíte do spomínanej obce Kraľovany-Rieka. Cca po 1 km uvidíte parkovisko, na ktorom môžete odstaviť svoje auto, ďalej už pokračujete lesom po svojich. Cesta k vodopádu trvá približne 1 hodinu a 20 minút.

TIP:  Pre odvážnejších: Oddýchnite si pri vodopáde, pokračujte na Mojžišove pramene a odtiaľ na Chatu pod Chlebom, poprípade až na hlavný hrebeň Malej Fatry.

Aj v zime je naň pôsobivý pohľad (Autor: Miro Jankes)

Šútovský vodopád je najvyšší vodopád v Malej Fatre – má výšku až 38 m. Vodopád vznikol ako dôsledok poklesu Turčianskej doliny a poklesu pohoria. Je napájaný vodami zo Šútovského potoka, ktorý pramení v už spomínaných Mojžišových prameňoch (skalný útvar). Šútovský potok má nad vodopádom šírku až 2,5 metra.

Nenechajte si ujsť Terchovú

Jeden z východiskových bodov je aj obec Terchová. Tá je sama osebe veľmi atraktívnou turistickou lokalitou. Je slávna ako rodná obec Juraja Jánošíka, ktorému je venovaný monumentálny pamätník zhotovený z ušľachtilého oceľového plechu. Týči sa do výšky 7,5 metra. V kostole sv. Cyrila a Metoda nájdete vyrezávaný betlehem. Športových nadšencov určite zaujme lanový park a profi kolobežky.

(Autor: Dominika Danadová)

TIP: Najmä s deťmi vám odporúčame absolvovať náučný chodník a rozhľadňu Terchovské srdce.

Náučným chodníkom zameraným na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra sa dostanete na vrch Oblaz. Na jeho vrchole stojí  30 metrov vysoká rozhľadňa Terchovské srdce z dielne Alojza Muchu, ktorá poskytuje výhľady na celé okolie.

Náš tip: Kúpanie v Šútovskom kameňolome

Spríjemnite si svoj výlet kúpaním sa a opaľovaním na slniečku. Bývalý Šútovský kameňolom sa v lete zmení na krásne prírodné kúpalisko. Nájdete tu bufety, parkovisko, neďaleko sa nachádza aj reštaurácia a, samozrejme, nesmieme zabudnúť na krásny výhľad.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Malé Karpaty patria k najkrajším národným parkom.
  • Urobte si výlet k Šútovskému vodopádu alebo k Mojžišovým prameňom.
  • Navštívte Chatu pod Chlebom. Pre fyzicky zdatnejších sa ponúka hrebeňová túra – Malá Fatra.
  • Navštívte rázovitú obec Terchová.
  • Krásny deň zakončite kúpaním sa v Šútovskom kameňolome.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku