Vzácny gejzír Herľany – slovenský unikát

Gejzíry nájdete nielen na Islande, aj keď práve odtiaľ pochádza pomenovanie všetkých gejzírov, a to podľa jedného z nich – Geysir. Jeden sa nachádza aj na Slovensku a jeho návštevou si môžete nielen spríjemniť výlet, ale niečo nové sa o gejzíroch aj dozvedieť.

Medzi najznámejšie gejzíry patria tie, ktoré do výšky chrlia horúcu vodu a paru. Voda je zohrievaná geotermálnou energiou (voda nahromadená pod zemou je ohrievaná vplyvom horúceho zemského jadra). Vznikajúca para vystupuje puklinou nad zemský povrch, postupne pribúda voda, ktorá už vrie, až dochádza k erupcii vody nad zemou. Táto činnosť sa pravidelne opakuje. Pre nás Európanov sú najzaujímavejšie a najznámejšie islandské gejzíry. No najviac sa ich nachádza v Yellowstonskom národnom parku, kde nájdete aj ten najvyšší (90 metrov), ale uvidieť jeho erupciu, to by ste mali veľké šťastie.

Slovenský unikát

Funkčný gejzír môžete naživo sledovať aj na Slovensku. Stačí zájsť na východ, do obce Herľany. Nachádza sa tam studený gejzír, ktorého erupcia nastáva zhruba raz za 34 – 36 hodín. Obec sa stará o to, aby boli návštevníci informovaní, v akom časovom rozpätí sa treba zastaviť, aby vám erupcia neunikla. Vždy je lepšie prísť o niečo skôr a poprechádzať sa v areáli kúpeľného parku, hlavne ak cestujete z diaľky. Erupcia trvá asi 25 minút, očakávajte výšku až 22 metrov. Výdatnosť je priemerne 25 – 30 litrov za sekundu, voda má teplotu 14 až 18 °C.

Okolie gejzíra v zime, v pozadí stará budova kúpeľov

Gejzír sa síce nachádza v pôvodom vulkanických Slanských vrchoch, ale je studený, čo znamená, že nie je poháňaný ohrevom vody, ale vplyvom oxidu uhličitého. Odlišný je aj tým, že vznikol vplyvom ľudskej činnosti, a to v 70. rokoch 19. storočia, keď pre kúpele hľadali dostatok liečivých minerálnych vôd. Vrtom do hĺbky takmer 200 a postupne až mierne nad 400 metrov pod vedením Viliama Zsigmondyho bol tento jediný slovenský gejzír aktivovaný. No jeho ďalšia a opakovaná činnosť je riadená len prírodou, aj keď v roku 2016 bola realizovaná rekonštrukcia, aby gejzír nadobudol kus svojej pôvodnej sily, z ktorej mu postupne ubúdalo. Históriu gejzíru vám odporúčame bližšie preskúmať v Zsigmondyho múzeu vo Vyšehrade v Maďarsku, kde je umiestnený aj model vrtného zariadenia.

Tip na výlet

Ak budete v okolí Herlian viac dní, alebo vám predsa len unikne erupcia a budete čakať na ďalšiu, spríjemnite si deň nenáročnou turistikou na Rankovské skaly. Dvojhodinový výstup z Herlian po zelenej turistickej trase nie je veľmi náročný a konečná vyhliadková skalná plošina ponúka malebné rozhľady. Pri priaznivej viditeľnosti sa pokocháte pohľadom na Vysoké Tatry a možno rozpoznáte aj Kráľovu hoľu. To rozhodne stojí za námahu.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Erupcia Herlianskeho gejzíru je raz za 34 – 36 hodín (najbližší časový interval zistíte na stránke obce).
  • Herliansky gejzír je studený gejzír aktivovaný ľudskou činnosťou, opakovanie erupcie je však riadené prírodou.
  • Históriu gejzíru objasňuje Zsigmondyho múzeum v maďarskom Vyšehrade.
  • Ak máte radi prírodu či vyhliadkové miesta, navštívte Rankovské skaly.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku