Infografika: Slovenské pramene

Autor: Redakcia

V našom magazíne sme sa v infografikách doteraz venovali najmä povrchovej vode, ktorú môžeme obdivovať pohľadom, zaplávať si v nej či rybárčiť. Mapovali sme najväčšie vodné poklady Slovenska, rekordy našich riek, kúpele a aquaparky. Teraz sa však pozrieme na vodu z hlbín zeme. Tušili ste vôbec, koľko máme prameňov?

Dohromady približne 1620. Žiaľ, nie všetky sú pitné a nie všetky sú mineralizované, čiže neobsahujú zdraviu prospešné minerály a vitamíny. Minerálnych prameňov blahodarne prispievajúcich k zdraviu máme na Slovensku 23. V porovnaní so susedným Českom, náš kúsok zeme bol obdarenejší, keďže českí susedia ich majú len 10. A pritom naša krajina je svojou rozlohou menšia. Porovnávať sa však nemôžeme napríklad s Talianskom, ktorého počet minerálnych prameňov je 332, či s Nemeckom s počtom 883. Zo slovenských 23 prameňov je len niekoľko plnených do fliaš a predávaných na pultoch obchodov. Zaujímavosťou je, že našou najstaršou minerálnou vodou je Baldovská plnená z prameňa v obci Baldovce. Táto obec sa nachádza neďaleko od Spišského hradu.

Dôvodom, prečo nie sú všetky podzemné pramene vyvierajúce na povrch pitné, je najmä znečistenie, a to povrchovými vodami a ľudskou činnosťou. Voda z nich sa však využíva pre iné užitočné činnosti. Napríklad tie termálne, ktorých je spolu 123, využívame na liečebné a relaxačné účely. Kúpeľov poskytujúcich kvalitné služby máme skutočne neúrekom, stačí si len vybrať procedúry od výmyslu sveta, ktoré najlepšie vyhovujú vašim potrebám.

Spracovali sme pre vás infografiku, v ktorej odkryjeme najväčšie zaujímavosti o slovenských prameňoch.

 

V našich lesoch sa nachádza množstvo studničiek, z ktorých sa môžete počas turistiky občerstviť a napiť. Pri mnohých dedinách vyvierajú pramene, z ktorých si miestni obyvatelia s obľubou plnia fľaše a pijú z nich každý deň. Ak budete objavovať Slovensko, určite sa opýtajte miestnych, či sa v meste, obci alebo okolí nachádza nejaký pitný prameň. Pretože objavovať chuť regiónu neznamená len ochutnávať miestne špeciality v reštauráciách, ale aj minerálne pramene z hlbín zeme 😊

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Showing 2 comments
 • Eva
  Odpovedať

  Som spokojna ako nam to predkladate info su na profesionalne urovni

  • Naša Voda
   Odpovedať

   Ďakujeme, Evka, za pochvalu. Motivuje nás to pokračovať v práci na magazíne ďalej a prinášať ďalšie zaujímavosti. S pozdravom Tím Naša voda

Diskusia k článku