Zažite niečo nové, splav Dunaja je vhodný pre začiatočníkov aj deti

Autor: Redakcia

Ak vás vždy lákalo nasadnúť na čln, kajak či raft a spustiť sa po prúde rieky no doteraz ste to nespravili, je najvyšší čas. Nemusíte byť skúsený vodák, mnohé slovenské rieky sú pokojné a dajú sa splaviť bez problémov. Stačí len správne počasie, dobrá výbava a na zážitkový výlet sa môžete vypraviť so skupinou priateľov či dokonca s menšími deťmi. Jednou z takýchto riek je aj naša najdlhšia rieka Dunaj klasifikovaná ako vhodná pre začiatočníkov. Pri splave Dunaja nielenže uvidíte krásnu prírodu, vodné vtáctvo a historické pamiatky, ale si aj príjemne zašportujete.

Kde začať

Na brehu Dunaja sa na slovenskej strane nachádza viacero miest i obcí. Najlepší prístup je z Bratislavy – Devína, Gabčíkova, Medveďova, Novej Stráže, Komárna, Patiniec a Štúrova. V okolí týchto miest sa nachádzajú autokempingy, v ktorých si môžete urobiť základňu, napríklad v Patinciach, Komárne či Štúrove. Keď začnete splav, myslite však na cestu naspäť. Vyloďte sa pri obci, z ktorej napríklad premáva autobus naspäť na miesto, kde ste so splavom začali, prípadne si môžete zavolať taxi.

TIP: Príjemným približne 2 hodinovým splavom je trasa Štúrovo – Kováčov. Nalodíte sa na brehu pod štúrovským mostom, vylodíte sa na brehu v Kováčove priamo pri zastávke autobusu. Odporúčame prejsť si trasu na mape.

Vybavenie

Ideálnym prostriedkom na splav Dunaja je aj nafukovací čln alebo kajak. Vybavenie si môžete požičať v požičovni vo viacerých lodeniciach, alebo môžete do vlastnej výbavy investovať. V súčasnosti trh ponúka množstvo kvalitných a cenovo dostupných člnov. Nepodceňujte bezpečnosť a určite si zo sebou zoberte aj bezpečnostné plávacie vesty. Prilby na hlavu nie sú potrebné, na Dunaji sa nenachádzajú pereje s rozbúrenou vodou ako na horských riekach.

TIP: Pri kúpe člnu sa vyhnite nekvalitným veslám z ľahkých plastov, ktoré sa môžu jednoducho zlomiť. Hoci je Dunaj väčšinou pokojná rieka, plastový materiál je predsa len menej odolný voči tlaku vody.

Kedy sa vydať na splav

Ideálnym ročným obdobím je, samozrejme, leto. Počas splavu sa môžete okúpať, čo padne pri športovej aktivite, akou veslovanie určite je, vhod. Vyhnite sa splavovaniu po mohutnejších dažďoch, kedy je hladina vody vysoká. Sledujte aktuálne počasie, silnejší vietor sa tiež nepostará o najlepší zážitok, pretože vlny budú väčšie. Počasie nikdy nepodceňujte.

Čo uvidíte po ceste

Jednou z najväčších dominánt splavu rieky tvoriacej slovensko-maďarskú hranicu je bazilika na brehu Ostrihomu oproti Štúrovu. Avšak aj pohľad na obyčajné mestá a dedinky z hladiny rieky je neobyčajný. Pekné skalné útvary môžete pozorovať na Kováčovských kopcoch a kochať sa môžete vodným vtáctvom, ako bocian, beluša či hrdzavka potápavá.

Čomu sa vyhnúť a na čo dať pozor

Hladina vody je niekedy plytká aj vo väčšej vzdialenosti od brehu. Dajte si pozor a veslom kontrolujte, aby ste nenarazili na dno a neprederavili si spodok člna. Tak isto zvýšte opatrnosť, ak prechádzate pod mostami – vždy choďte v priestore čo najbližšie k brehu. V strednej časti pod mostami prechádzajú lode. Posledným odporúčaním je použiť okrem opaľovacieho krému aj repelent – v niektorých ramenách Dunaja sú premnožené komáre.

Špeciálny tip pre dobrodruhov

Splav Dunaja sa stáva čoraz populárnejší a ľudia sa vydávajú na dlhšie cesty – do Dunaja, či dokonca neuveriteľných 1700 kilometrov do Čierneho mora. Takýmito dobrodruhmi sú aj dvaja chalani, ktorí sa na 3 týždňový splav vydali na motorovom člne, bez akýchkoľvek vodáckych skúseností. Zaujíma vás, ako si vodili, a čo videli? Pozrite si (divoké) video 😊

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Na splav Dunaja sa môžete vydať aj bez skúseností, je klasifikovaný ako vhodný pre začiatočníkov.
  • Stačí vám základná výbava – vhodný nafukovací čln v dobrom stave, kvalitné veslá a záchranná vesta.
  • Vyhýbajte sa plytkým vodám, ale popod mostom splavujte vždy čo najbližšie k brehu.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku