Slovenský raj, Piecky: Nádherná túra s najvyšším rebríkom a vodopádmi

Jednou z najobľúbenejších turistických trás naprieč Slovenským rajom je opodstatnene túra vápencovou tiesňavou Piecky. Preteká cez ňu potok Píľanka, ktorý ústi do Veľkej Bielej vody pri osade Píla. Zároveň je najčlenitejšou roklinou Slovenského raja. Trasa je schodná v lete, na jeseň aj na jar, kedy sa vám odvďačí aj úžasnými ľadovými kreáciami. Kvôli zamrznutým rebríkom je však podstatne náročnejšia. Kedy by ste sa do nej mali vypraviť a čo všetko môžete obdivovať?

Vodopády a bohaté lesné porasty

Azda najväčším lákadlom na absolvovanie trasy je Veľký vodopád s výškou približne 13 metrov, o niečo kratší vodopád Kaskády a 8-metrový Terasový vodopád. Celú tiesňavu obrastá bohatá vegetácia – bukové jedliny a viaceré chránené rastliny, ako napríklad žltohlav európsky či poniklec slovenský.

Pohľad na Veľký vodopád (Foto: Július Szabo)

Trasa a náročnosť

Trasa vedie po žltej turistickej značke začínajúcej v osade Píla a končiacej na vrchu Suchá Belá. Pri dobrom počasí vám prechod zaberie od 2 do 2,5 hodín. V horšom počasí a v prípade zamrznutých chodníkov či zvýšenej hladiny vody sa môže predĺžiť aj viac než dvojnásobne.

V letnom období je turistika mierne náročná, no zvládnu ju aj deti. Začína sa príjemnou prechádzkou popri potoku, s prechádzaním z jednej strany na druhú. Určite nepodceňte obuv, ktorá musí byť určená na turistiku, teda pevná a nepremokavá. Môže sa stať, že budete musieť prejsť aj priamo po vode.

TIP: Turistické paličky môžu byť veľkou oporou pri prechádzaní po klzkých kameňoch.

Približne po 30 minútach chôdze sa dostanete k prvému vodopádu – Veľkému, ku ktorému vyleziete po rebríku, najvyššom v celom Slovenskom raji. Pri výstupe po rebríkoch je potrebné dbať na zvýšenú pozornosť a vystupovať pomaly a opatrne. Deti by mali liezť v sprievode dospelého a byť počas výstupu istené.

Po výstupe vás čaká niekoľko (nie strmých) drevených rebríkov, na ktorých sa viete pridŕžať kovových reťazí pripevnených o skaly. Ďalej sa dostanete ku Kaskádovému a Terasovému vodopádu. Bude vás čakať ešte jeden vyšší rebrík, ktorý však pri dodržaní bezpečnostných zásad hravo zvládnete a navyše nie je strmý tak, ako rebrík pri Veľkom vodopáde.

Kaskádový vodopád (Foto: ricardo-mireille.com)

Miernym stúpaním prídete k rázcestiu vrchu Suchá Belá. Výlet si môžete predĺžiť výstupom na tento vrch. Ak však nie je vaším cieľom, pokračujte mierne klesajúcou príjemnou lesnou cestou po červenej značke do Podlesku.

Na jar len pre skúsených

Svoje schopnosti nepodceňujte a na jar sa na túru vydajte len v prípade, že máte dobrú turistickú kondičku a turistickú obuv – ideálne s turistickými „mačkami“ – hrotmi umiestnenými na obuvi, ktoré zabraňujú pošmyknutiu. V zime je pohľad na roklinu a zamrznuté úseky nádherný, ale rebríky sú omnoho šmykľavejšie a stúpačky môžu byť obalené vrstvami ľadu – to znamená, že na vašu nohu v nich zostane už iba maličký priestor. Pokiaľ si netrúfate na mierne horolezecké výkony, jarnú návštevu tejto rokliny si poriadne zvážte. Aby sme vás však neodradili, na vlastnej koži sme tento výstup v apríli zvládli aj my. A náročnejší výkon vôbec neľutujeme 😊

Veľký vodopád na jar

TIP: Pri výstupe po rebríku dodržujte vždy pravidlo troch pevných bodov – majte vždy umiestnené tri končatiny na rebríku a štvrtú posúvajte o priečku vyššie. Rukami držte schodík rebríka dlaňami k sebe – ruku tak fixujete v pevnej pozícii. Po rebríku vystupujte po jednom.

Kaskádový vodopád

Navštívili ste už túto krásnu tiesňavu? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše fotky, napríklad na Facebooku.

 

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Tiesňava Piecky je čarovná aj vďaka trom vodopádom – Veľkému, Kaskádovému a Terasovému.
  • Najideálnejším ročným obdobím na jej návštevu je leto.
  • Schodná je aj na jar, ale odporúča sa skúsenejším turistom s dobrou výbavou.

 

Titulná fotka: slovenskyraj.eu

Sprievodné fotky: Jarka Knapcová

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku