Prišli k nám zo zahraničia a milujeme ich. Tieto vodné športy musíte vyskúšať.

Môžeme sa tešiť, že Slovensko nám ponúka veľké množstvo riek, jazier, rybníkov či umelých vodných plôch. To nám dáva možnosť byť aktívnymi aj vo vode a tentokrát nehovoríme o plávaní, ale o športoch, ktoré k nám prišli zo zahraničia a tešia sa veľkej popularite. Naše vodné plochy a zariadenia ponúkajú veľa možností vodných športov, pri ktorých zažijete adrenalín, aktívny relax, ale hlavne si z nich odnesiete nezabudnuteľné zážitky.

Stále obľúbenejší paddleboarding

Len tak stáť na vode a užívať si okolie. Viete si predstaviť takýto relax? Paddleboarding, ktorý sme pred pár rokmi ledva poznali, je dnes jednou z najobľúbenejších vodných aktivít. Jeho čaro spočíva v jednoduchosti (aspoň v teoretickej hladine). Stojíte na paddleboarde – nafukovacom alebo pevnom plaváku podobnom surfu – a pohybujete sa po vode pomocou dlhého vesla. Výhodou tohto športu je, že okrem trénovania rovnováhy, ktorú budete potrebovať, zapojíte aj svaly celého tela. Šport nazývaný aj SUP (Stand Up Paddle) pochádza z Havaja. Hitom aj našich vodných plôch bude zrejme ešte veľmi dlho, keďže na paddleboarding nie sú potrebné vlny ani vietor. Stačí voda – a tej predsa máme dosť.

Ak máte vlastný paddleboard, môžete tento šport vykonávať v podstate na každej väčšej vodnej ploche (samozrejme, pokiaľ to nie je zakázané). Využiť môžete vodné nádrže, rieky, tajchy, závisí aj od vašich skúseností a schopností. Pozrite sa napríklad na pádlujúcich na Liptovskej Mare, Čiernej vode, ramenách Dunaja, na Váhu či Hornáde. Možnosti máte habadej na území celého Slovenska. Stačí len nabrať odvahu, rovnováhu a využiť najbližší pekný deň.

 

Surfovanie na Slovensku? Rozhodne áno.

Surf vám akiste predstavovať nemusíme. Údajne pochádza z Polynézie, odkiaľ sa táto vodná adrenalínová zábava postupne rozšírila do sveta.
Možno ste aj vy ako dieťa s obdivom sledovali filmy, kde surferi odvážne pokorili nejednu vlnu. Ak ste si mysleli, že na takýto zážitok musíte cestovať k moru, nuž, nemusíte. Aj na Slovensku máme možnosti, kde sa môžete naučiť surfovať a vychutnať si to napriek tomu, že prirodzené vlny tu nenájdete. Využiť môžete areál Divoká voda alebo surfovacie simulátory, ktoré nájdete napríklad v aquaparku Tatralandia.

Adrenalín aj božský pokoj. Kajakom po slovenských riekach.

Plavili ste sa už niekedy v kajaku? Tento vodný šport si naozaj zamilujete. Kajaky pochádzajú z Aljašky (Eskimáci) a sú často zamieňané s kanoe (Severná Amerika – Indiáni). Rozdiel medzi nimi spoznáte jednoducho: v kajaku sedíte s vystretými nohami a používate obojstranné pádlo. U nás je obľúbený hlavne splav riek. Na Slovensku máme možnosti pre začiatočníkov aj pre náročných kajakárov. Začať môžete napríklad na úseku Nemecká – Šalková na rieke Hron, ktorý patrí medzi menej náročné. Rovnako ako úsek od Parnice do Kraľovian na rieke Orava. Adrenalínových nadšencov, ktorí majú s týmto športom viac skúseností, poteší rieka Belá. Ak ste v tomto vodnom športe našli záľubu, zvážte aj kúpu vlastného kajaku, ktorý na rieky môžete vždy zobrať so sebou.

A nakoniec overená klasika – kam s člnom na vodu?

Či už ste vodák a splavujete rieku, rybár, alebo táborník, plavba na člne je ideálnym spôsobom, ako stráviť voľný čas a zároveň vykonať fyzickú aktivitu. Na takéto vodné aktivity vám úplne stačí nafukovací čln, ktorý je ideálny pre začiatočníkov aj pokročilých, pretože poskytuje vysokú bezpečnosť (je stabilnejší). Ale záleží na vás, aký druh by ste radi vyskúšali. No člnkovanie na vode vás zaručene dostane. Vždy si však vopred overte, či je na mieste, kam sa chystáte, daný typ člna povolený, lebo splavných úsekov, vodáckych kempov a možností, kam môžete s člnom ísť, je u nás doslova neúrekom (na celom území Slovenska)

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

Koľko vody denne vypiť