Môžu piť minerálku aj domáci miláčikovia?

Autor: Redakcia

Každý správny majiteľ zvieraťa dbá o jeho zdravie a maximálnu pohodu. „Psičkári“ patria k samostatnej kategórii ľudí – každý z nich by za svojho chlpatého priateľa s vrtiacim chvostom položil život. Dnes sa preto spoločne pozrieme na tému, ktorá trápi majiteľov psíkov, ale často sa o nej nehovorí: Môžu psy piť minerálnu vodu? Je im to na prospech alebo skôr na škodu? Ak áno, v akom množstve? Pohodlne sa usaďte, pozrieme sa tomuto problému na labku. Ehm, na zúbok.

Pitný režim pre psa

Pitný režim nie je pojmom, ktorý by ste mali brať vážne len v súvislosti s vaším vlastným zdravím. Voda je dôležitá pre fungovanie a rast každého živého organizmu, vrátane psíkov. Samozrejme, aj tu sa naskytá otázka, koľko vody je tak akurát. Pitný režim vášho psa závisí od niekoľkých faktorov:

  • množstvo pohybovej aktivity
  • veľkosť a váha psa
  • vek
  • počasie (čím teplejšie počasie, tým väčšie množstvo tekutín – dehydratácia však býva problémom často aj v zime)
  • psy, ktoré sú kŕmené granulami, potrebujú viac tekutín (granuly obsahujú minimum vody, napríklad na rozdiel od vareného mäsa a pod.)

TIP: Každý psík musí pre svoje zdravé fungovanie vypiť od 55 do 100 mililitrov vody na 1 kg váhy za deň.

Ak vodu, tak akú?

Vždy, keď sa psovi rozhodnete naliať do misky túto životodarnú tekutinu, máte niekoľko možností, akú vodu použijete. Vo všeobecnosti hovoríme o vode z kohútika, minerálnej vode z fľaše, prevarenej vode, prípadne o vode z rôznych vodných tokov (v prírode a pod.).

Voda z kohútika

Je v našich domácnostiach akýmsi štandardom. V prípade, ak je označená ako pitná, váš psík by s ňou a jej konzumáciou nemal mať žiaden problém. Z ekonomických dôvodov patrí, pochopiteľne, k najprijateľnejšej možnosti.

PLUSY: cena; riziká sú pri pitnej vode minimálne

MÍNUSY: nemá

Prevarená voda

Je veľmi dobrým riešením v prípade, ak si nie ste istý kvalitou vody na vybranom mieste. Prevarením zbavíte vodu baktérií a mikróbov, ktoré by mohli byť škodlivé.

PLUSY: minimálne riziká

MÍNUSY: náročné na realizáciu, predovšetkým v prírode

Voda z rôznych vodných tokov

Stáva sa štandardom na prechádzkach, túrach či výletoch do prírody. Hlavne v mestách si treba dať pozor na miestne znečistené rieky a jazerá (v mnohých je zákaz kúpania a vodné toky môžu byť kontaminované i vysoko škodlivé). Ak si chcete byť 100 %-ne istý vhodnosťou vody, musíte vedieť, akého je pôvodu.

PLUSY: pobyt v prírode vás neobmedzuje

MÍNUSY: riziká spojené s konzumáciou

Minerálna voda

Mnoho psičkárov dáva svojim miláčikom piť „minerálnu vodu“, ktorá je štandardne a predovšetkým svojím zložením určená výhradne pre ľudí. Napriek tomu, že niektoré lieky v tekutej forme a kvapky pre psov je odporúčané primiešať do minerálnej neperlivej vody, všeobecne sa pitie minerálnej vody u psíkov neodporúča. A ak áno, tak len v malom množstve.

TIP: Napríklad psom, ktoré majú zdravotné problémy so srdcom alebo cukrovku, sa neodporúča voda s vysokým obsahom solí. Veľmi sporný je aj obsah vápnika – veľký pozor si dávajte v prípade, ak váš pes trpí ochorením obličiek – vtedy sa takejto vode musí vyslovene vyhýbať.

Žiaľ, ani pitie minerálnych vôd sa nedá úplne generalizovať – vždy závisí od zloženia vody a látok, ktoré v nej prevažujú. No ak ste v prírode, kde vyviera minerálny prameň a váš pes nemá žiadne zdravotné problémy, môžete mu dovoliť pokojne sa napiť, a to aj pri vode s minerálnym zložením (najväčším rizikom sú už spomínané mláky a jazierka, ktoré môžu byť kontaminované).

Minerálne vody pre psov

Výrobcovia produktov určených pre psov myslia na všetko a inak to nie je ani v tomto prípade. Na internete nájdete množstvo minerálnych vitamínov a doplnkov, ktoré psom dodajú všetky potrebné látky, ako napríklad minerály a soli (avšak v takom množstve a zložení, v akom ich potrebuje).

Ak psíkovi nechcete dávať vitamíny, ale „minerálnu vodu“, súčasný trh ponúka niekoľko riešení v podobe minerálok určených výhradne pre nich. Ponuku minerálok nájdete v e-shopoch alebo v kamenných obchodoch a je pomerne široká. Minerálne vody navrhnuté pre psy by nemali obsahovať chlór, škodlivé ani rôzne karcinogénne chemikálie.

PLUSY: v prípade vody vyrobenej pre psy je plusom obsah zdraviu prospešných látok

MÍNUSY: vo veľkom množstve majú minerálne vody negatívny dopad vtedy, ak ich konzumuje psík so zdravotnými problémami

Minerálne vody pre ostatných domácich miláčikov

Pri ostatných domácich miláčikoch, ako napríklad mačkách a hlodavcoch, je potrebné byť ešte opatrnejší – keďže ich hmotnosť je nižšia, nevhodné zloženie môže mať oveľa negatívnejší vplyv ako na psy. Vo všeobecnosti sa pri nich pitie minerálnej vody neodporúča.

 

Zhrnutie na záver

  • Najlepšia voda pre vášho chlpáča je pitná voda, ktorej zloženie poznáte, prípadne minerálna voda určená špeciálne pre psy.
  • Buďte opatrný v prípade vodných tokov a miest, ak nepoznáte zloženie vody – môže to mať veľmi negatívny dopad na zdravie vášho psa.
  • V prípade zdravotných problémov (obličky, srdce, cukrovka) buďte obzvlášť opatrný a konzultujte ich s veterinárom.
  • V malých množstvách môžu „ľudskú“ vodu konzumovať aj psy.
  • Noste si so sebou malú misku a fľašou s vodou, vyhnete sa mnohým problémom. Na trhu sú dostupné veľmi šikovné riešenia napr. cestovné fľaše.

 

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

 

 

 

 

 

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku