Ružbašský Kráter – travertínové jazierko európskeho významu

Autor: Redakcia

Väčšina z vás už určite počula o kúpeľoch vo Vyšných Ružbachoch. Ale počuli ste už o travertínovom jazierku zvanom Ružbašský Kráter? Ide o najväčšie jazero svojho druhu na Slovensku, no niektorí tvrdia, že je najväčším travertínovým jazierkom v strednej Európe. Tak či onak, Kráter je prírodný skvost, o čom svedčí aj jeho zaradenie medzi chránené prírodné útvary Slovenska od roku 1967. Nachádza sa vo Vyšných Ružbachoch – blízko vstupu do areálu kúpeľov. Okolie Krátera je síce oplotené, no je voľne prístupné pre každého návštevníka.

TIP: Pri Kráteri je zabezpečený bufet s občerstvením, toalety a sprchy. V prípade slnečného počasia môžete tiež využiť voľne dostupné slnečníky a relaxovať.

Kde ho hľadať?

Obec sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa, leží pri pohorí Spišská Magura. Čo je zaujímavé, nálezy v travertínových lomoch dokazujú, že oblasť bola obývaná už v paleolite. Môžeme predpokladať, že je to vďaka minerálnym prameňom, ktoré sa tu vyskytujú v hojnom počte. Do samotnej obce vedie najprístupnejšia cesta cez Podolínec a Nižné Ružbachy, prípadne zo Starej Ľubovne.

Cestou sa môžete zastaviť aj v Nižných Ružbachoch, kde vznikol zaujímavý projekt Dom miestnych tradícií, ktorý sa snaží uchovať dedičstvo našich predkov v kultúrnej oblasti a podporiť turizmus prispievajúci k udržiavaniu a zveľaďovaniu kultúrnych aj prírodných pamiatok.

TIP: Ak už sa nachádzate v tejto oblasti, vrelo odporúčame navštíviť neďalekú dedinu Hniezdne, ktorá je rodiskom prvej slovenskej whisky.

Niečo viac o Ružbašskom Kráteri

Vo Vyšných Ružbachoch sa nachádzajú štyri väčšie travertínové jamy a niekoľko menších. Jediný Ružbašský Kráter však obsahuje termálnu vodu. Ostatné sú bez vody, no taktiež stoja za návštevu. V jednom z nich dokonca postavili reštauráciu. Zaujímavý nápad, hlavne keď vám z turistiky alebo prechádzky vyhladne. Voda v Kráteri má okolo 23 °C, čo teoreticky láka na kúpanie. Oficiálne je však vedľa jamy upozornenie, aby sa návštevníci v Kráteri nekúpali. Dôvodom je, že ide o chránenú prírodnú oblasť. Mnoho návštevníkov sa však aj napriek tomu v Kráteri kúpe. Zvážte však, či doň skočíte. Takéto oblasti sú chránené z opodstatneného dôvodu.

TIP: Jedna z travertínových jám dostala meno Jama smrti, a to vďaka oxidu uhličitému, ktorý uniká zo zeme. Odvážili by ste sa k nej priblížiť?

Priemer Ružbašského Krátera je asi 20 metrov a hlboký je cca 3 metre. Podobne ako pri iných minerálnych vodách, aj táto má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Konkrétne voda v Ružbašskom Kráteri obsahuje veľké množstvo vápnika – ten pomáha aj pri vytváraní zaujímavých okrajov samotného travertínového jazierka. Priamo pri vstupe do areálu je verejné parkovisko, no neďaleko sa nachádza aj súkromné. Prístup je teda jednoduchý autom i na bicykli.

(Foto: Planetslovakia.sk)

Okolie Ružbašského Krátera

Návšteva tohto kraja je pestrá vďaka možnostiam, ktoré sa v okolí nachádzajú. V samotných Vyšných Ružbachoch sú kúpele, minerálne termálne kúpalisko, kde sa môžete vo vode máčať legálne a koľko len chcete :). Ďalšia možnosť je navštíviť galériu plastík v prírode – ide o sochy umiestnené v areáli Medzinárodného sochárskeho sympózia, ktorých autormi sú umelci z niekoľkých krajín sveta. Na turistiku je ideálny hrebeň Spišskej Magury, Veterný vrch či Jarabinský prielom.

Ak by ste stále nemali dosť slovenských krás, prejdite sa po Pieninskom národnom parku, prípadne si vybehnite na Ľubovniansky hrad. Ak si správne naplánujete svoj čas, pokojne môžete navštíviť aj Spišský hrad, najväčšie šošovkovité námestie na Slovensku v Spišskej Novej Vsi, ale aj historickú Levoču. Odtiaľ je to len na skok do Baldoviec, kde nájdete ďalší významný minerálny prameň Slovenska. Možností je neúrekom, preto vám prajeme príjemne strávený čas v našej nádhernej slovenskej prírode. Tak hor sa objavovať!

Zapíšte si do cestovateľského denníka

  • Ide o najväčšie travertínové jazierko v strednej Európe.
  • Nálezy v travertínových lomoch dokazujú, že oblasť bola obývaná už v paleolite.
  • Hoci voda v Kráteri má príjemnú teplotu, kúpanie je v jazierku zakázané a vzhľadom na ochranu prírodnej pamiatky je dobré tento fakt rešpektovať.
  • V okolí môžete navštíviť viacero významných historických pamiatok a miest, napríklad Ľubovniansky či Spišský hrad.

 

Titulná fotka: Planetslovakia.sk

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku