Najkrajšie slovenské fontány: veľdiela, ktoré musíte vidieť

Každoročne od jari do neskorej jesene naberú naše mestá druhý dych. Nie sú za tým iba turisti, ktorých v našich mestách pravidelne pribúda. Najväčšiu zásluhu na tom majú fontány, ktoré k mestám neodmysliteľne patria. V sparných letných dňoch nám prinášajú príjemný pocit osvieženia a zároveň spĺňajú estetickú funkciu. Vybrali sme pre vás sedem najkrajších, ktoré stojí za to vidieť. A ktorá je tá naj pre vás?

Spievajúca fontána v Košiciach

Kto navštívil Košice a nevidel spievajúcu fontánu, akoby v metropole východu ani nebol. Fontána, nachádzajúca sa medzi štátnym divadlom a Dómom sv. Alžbety,  je dielo, ktoré musíte vidieť na vlastné oči. A vlastne nielen vidieť, ale aj počuť. Okrem vizuálneho zážitku na vás totiž čaká aj ten akustický, pretože fontána reaguje ako na vlastnú hudbu, tak aj na zvonkohru. Neopakovateľný zážitok navyše dopĺňajú svetelné efekty, ktoré  len podčiarkujú celú atmosféru.

spievajuca-fontana-kosice

TIP: Vedeli ste, že: Fontána v Košiciach je najstaršou spievajúcou fontánou v bývalom Československu.

spievajuca-fontana-kosice

Fontána v parku kaštieľa Betliar

Stačí jedna prechádzka v anglickom parku pri kaštieli Betliar a hneď si toto miesto zamilujete. Osobité čaro parku spočíva v jeho dôslednej úprave, ako aj v jeho historickom význame. Pokojnému prostrediu plnému zelene dominuje zachovaná fontána so sochou Psyché uprostred vodnej plochy, ktorá prináša osvieženie a na tvárach okoloidúcich vykúzli spontánne úsmevy. Udržiavaný park ulahodí oku nejedného návštevníka, aj preto je zapísaný do Zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta.

fontana-kastiel-betliar

TIP: Zapamätajte si: Prírodný park pri kaštieli Betliar vznikol v 18. storočí. Za jeho zakladateľa sa považuje gróf Lopold Andrássy.

fontana-kastiel-betliar

Kráľovská fontána v kráľovskom meste

Mladá fontána je na trnavskom námestí v prevádzke len od roku 2014. Od tohto času púta zraky domácich aj návštevníkov svojím nápaditým dizajnom. Veď uznajte sami, kráľovská koruna vyložená drahokamami je skutočnou ozdobou mesta a hmatateľnou spomienkou na časy, kedy Trnava bola kráľovským mestom. Okrem nej sa Malý Rím pýši ďalšou nedávno vybudovanou fontánou z čierneho kameňa, ktorá bola nainštalovaná v spodnej časti pešej zóny.

kralovska-fontana-trnava

Vychýrené bratislavské fontány

To, že v Bratislave je fontán ako maku, je snáď všetkým jasné. Na každom kroku nájdete osvieženie a historický či moderný skvost, ktorý chytí za srdce. Spomedzi všetkých fontán, ktoré sú v našom hlavnom meste, je však ťažko vybrať tú najkrajšiu, napriek tomu niektoré predsa len zaujmú viac. Obľúbenou medzi domácimi aj turistami je napríklad Ganymedova fontána, stojaca pred budovou Slovenského národného divadla. Mnohí, ktorí okolo nej prechádzajú, ju právom označujú za najkrajšiu v meste.

Ganymedova-fontána-Bratislava

Ganymedova fontána

Nemenej pekná je tiež Fontána svätého Juraja skrášľujúca nádvorie Primaciálneho paláca. Udatný Juraj vo výjave kopijou prebodáva hlavu draka, ktorý podľa legendy ohrozoval obyvateľov Bratislavy. Rovnakú pozornosť si zaslúži tiež Kačacia fontána, Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí, Fontána Zem alebo Fontána Poézia.

fontana-svateho-juraja-bratislava

Fontána sv. Juraja

Kamenná fontána – symbol Banskej Bystrice

Banská Bystrica je mesto s dlhou históriou a neprehliadnuteľnými pamiatkami. Jednou z nich je fontána vynímajúca sa uprostred bystrického námestia. Pri prechádzke pešou zónou si ju jednoducho nemôžete nevšimnúť, práve naopak, možno vás natoľko očarí, že sa pri nej aspoň na krátku chvíľu zastavíte, sadnete si na jej okraj a započúvate sa do zvuku tečúcej vody na pozadí neutíchajúceho ruchu mesta. Banskobystričania sú na symbol mesta roky hrdí. Fontána ako nemý svedok mestských dejín, je totiž obľúbeným objektom fotografov.

kamenna-fontana-banska-bystrica

TIP: Vedeli ste, že: Už v 16. storočí sa na mieste terajšej fontány nachádzalo napájadlo pre zvery a na osvieženie pre ľudí. Neskôr fontána dostala kamennú podobu, ako ju poznáme dnes.

kamenna-fontana-banska-bystrica-voda

Andy Warhol v Medzilaborciach

Mesto Medzilaborce zostane už navždy späté s menom Andyho Warhola. Obyvatelia si uctili tohto svetoznámeho umelca, ktorého korene siahajú na Slovensko, nielen múzeom moderného umenia, ale aj fontánou s jeho sochou. Bronzová plastika zobrazuje umelca v jeho typickej uvoľnenej póze, pričom v ruke drží dáždnik, z ktorého koncov efektne padajú kvapky vody.

fontana-andyho-warhola

Fontána s tromi NAJ

Fontána s bájnym Neptúnom má samé prívlastky NAJ: je to najkrajšia prešovská fontána, zároveň najstaršia v meste a najfotografovanejšia turistami. Keď ju uvidíte na vlastné oči, poviete si – nečudo – jej krása ohuruje obyvateľov už od roku 1826. Fontána dnes stojí na mieste pôvodnej vodnej nádrže, jej stavba je nápadom židovského obchodníka Mareka Holländera.

neptunova-fontana-presov

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Neptúnova fontána v Prešove je najstaršia v meste, najkrajšia a najfotografovanejšia.
  • Fontána pri kaštieli Betliar sa nachádza v parku zapísanom Zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta.
  • Fontána v Košiciach je najstaršou spievajúcou fontánou v bývalom Československu.
  • Trnava bola prvým mestom na našom území, ktorému boli udelené výsady slobodného kráľovského mesta. Tento fakt má pripomínať fontána v tvare kráľovskej koruny vybudovaná  na námestí.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie
Comments
  • Igor
    Odpovedať

    Betliar: Fontana je vo francuzskom parku, anglicky je za zamkom.

Diskusia k článku