Tatranské vodné skvosty, o ktorých ste zrejme nepočuli

Vysoké Tatry netvoria len Štrbské, Zelené, Popradské pleso či Studenovodské vodopády. Vodné bohatstvo Tatier je oveľa väčšie, pretože mnohé jeho poklady sú ukryté pred zrakmi zvedavcov. My vám prezradíme, ktoré ďalšie si zasluhujú pozornosť. Vydajte sa s nami po stopách tých, ktoré sú turistom možno menej známe, ale rozhodne nemenej krásne.

Slepé pleso

Jednou z vodných dominánt Tatier je (jednoznačne) Štrbské pleso. Obrovské pleso patrí k najnavštevovanejším, najkrajším a najväčším, ktorými sa môžeme pýšiť. Štrbské pleso je natoľko populárne, že zatieni všetky ostatné vodné plochy nachádzajúce sa v jeho tesnej blízkosti. To je prípad Slepého plesa, ktoré od neho leží asi 100 metrov severozápadne. Žiaľ, zub času mu nedoprial toľko krásy ako jeho väčšiemu susedovi. Jazero zarastá rašelinou a pripomína skôr močiar, preto sa turistom neodporúča ani pohyb v tejto oblasti.

slepe-pleso-vysoke-tatry

Relax Park Jazierko

Neďaleko lanovky na Lomnický štít v Tatranskej Lomnici objavíte príjemné zákutie s jazierkom. Vskutku nádherné miesto je oddychovou zónou a mini športovým areálom zároveň. Ak túžite po chvíľke pokoja, ste tu správne. Na lavičkách pri jazierku môžete stráviť nerušený čas a relaxovať s dobrou knihou v ruke. Naopak, ak ste typ človeka, ktorý dlho neobsedí, vyskúšajte adrenalín na opičej dráhe, minigolf alebo kolobežky. Jazierko je ako stvorené aj pre rodinné výlety. Deti sa tu môžu vyblázniť pri skákaní v nafukovacom hrade alebo na preliezkach, v lete nikto neodolá člnkovaniu, v zime zase korčuľovaniu. Po náročnej aktivite a spontánnom šantení vám potom padne vhod osviežiť sa chutným čajom  a výdatným obedom v blízkej kolibe.

relax-park-jazierko-tatranska-lomnica

Prameň Smokovecká kyselka

Málokto vie, že nad hlavnou cestou v Starom Smokovci vyviera minerálny  prameň  známy ako Smokovecká kyselka. Kto ju chce ochutnať a vyskúšať jej liečivé účinky, musí sa vydať po turistickom chodníku vedúcom k amfiteátru. Iba niekoľko desiatok metrov pod ním stojí upravený altánok, v ktorom tíško tečie zdravie z prírody. Aj keď je kyselka liečivá a kvalita vody sa pravidelne kontroluje, neodporúča sa piť ju dlhodobo.

smokovecka-kyselka

TIP: Vedeli ste, že:  Najstaršia písomná zmienka o prameni pochádza z roku 1764.

Nefcerské vodopády

V pokojnej a prísne chránenej oblasti Nefcerskej doliny vytvára rovnomenný potok tri krásne vodopády: Nižný nefcerský vodopád, známy aj ako Malý vodopád, Prostredný nefcerský alebo Kmeťov vodopád a najvyššie položený Vyšný nefcerský vodopád. Ich krehká krása však nie je sprístupnená turisticky značeným chodníkom. Oko zvedavcov napriek tomu potešia obrázky vodnej nádhery v knihách a fotky tých, ktorí mali šťastie tento prírodný skvost zdokumentovať.

nefcerske-vodopady

Trojrohé pleso

Ako modrý klenot uprostred neporušenej zelene sa vyníma v Belianskych Tatrách Trojrohé pleso. Napriek tomu, že svojou rozlohou patrí skôr k menším, svojou krásou môže konkurovať ktorémukoľvek inému tatranskému plesu. Okolo plesa vedie tatranská magistrála, ho môže vidieť každý, kto si naplánuje túru týmto smerom. Častými východiskovými trasami sú: Starý Smokovec, Tatranská Lomnica a Tatranské Matliare.

TIP: Vedeli ste, že: Aj toto pleso, ako mnohé ďalšie v Tatrách, žiaľ, zarastá rašelinou.

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

sabinov-socha