Pitné pramene: Piešťanský liečivý prameň nie je len na kúpanie

Autor: Redakcia

Piešťany sú kúpeľné mesto európskeho významu, každoročne ho navštevujú ľudia z celého Slovenska aj širokého okolia. Mnohí dokonca kvôli návšteve kúpeľov precestujú stovky kilometrov. V meste vyviera až 10 termálnych prameňov zo vzácneho zdroja z hĺbky 2 000 metrov. Návštevníci kúpeľov sa v horúcej, typicky zapáchajúcej vode liečia najmä na reumu a choroby pohybového ústrojenstva. Táto voda v kombinácii s bahnom, ktoré je súčasťou liečebných procedúr, má protizápalové účinky, redukuje opuchy kĺbov a svalov, znižuje svalové napätie, bolesti a vyživuje kĺbové chrupavky. Typický zápach po vajciach má voda vďaka vyššiemu obsahu síry. Preto ju miestny volajú „vajcovka“ a okrem kúpania sa v nej ju s radosťou pijú.

kupele-piestany

Nebojte sa ju ochutnať

Prameň, z ktorého si môžete načapovať vodu do fľašky a odniesť si ju domov sa nachádza v murovanom altánku v rohovej časti kúpeľnej budovy Napoleon Danubius na kúpeľnom ostrove.

kupele-piestany

TIP: Keď si budete vodu naberať do fľašky či pohára, dávajte pozor – je horúca s teplotou až 60 stupňov. Preto pred jej vypitím počkajte, kým vychladne.

Prameň je klasifikovaný ako prírodná, liečivá, slabo mineralizovaná voda sírnato – hydrogénuhličitanová, vápnikovo – horčíková. Je vhodná na žalúdočné choroby, dyspeptický syndróm, hyperaciditu, cholecystopathiu, postcholecystectomický syndróm, katary horných ciest dýchacích, chronické cystitídy, nephrolithiazu, hyperurikémiu, dnu, anorexiu a diabetes mellitus.

kupele-piestany

Odporúča sa piť ju ráno a večer – 2 decový pohár pred jedlom. Najlepší účinok na zdravie bude mať, ak ju vypijete rovno pri prameni, pokiaľ je ešte teplá (no nie horúca) :).

Krása piešťanského okolia

Piešťany veru majú svojim návštevníkom čo ponúknuť. Obzvlášť centrum mesta je pekne upravené, promenády popri rieke Váh lákajú k prechádzkam, po rieke sa premávajú vyhliadkové lode. Ak sa do tohto mesta vypravíte a rozmýšľate, čo s voľným časom, v okolí môžete absolvovať turistiku na Tematínsky hrad, vydať sa bicyklom po Vážskej cyklomagistrále z Hornej Stredy do Nového Mesta nad Váhom, navštíviť jazero Sĺňava či významné archeologické nálezisko z čias Veľkej Moravy – Kostolec v Ducovom.

piestany-kupele-pitne-pramene

piestany-pitne-pramene

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

vazska-cyklomagistrala-tip-na-vylet