Tip na výlet: Vážska cyklomagistrála a vodné bohatstvo v jej okolí

Jar sa blíži, počasie sa vylepšuje a bicykle už netrpezlivo čakajú na svoju chvíľu. Ak ste fanúšikom príjemnej, nenáročnej cyklistiky, určite svoju pozornosť zamerajte na unikátny a ambiciózny projekt – pripravovanú až 100 kilometrov dlhú cyklomagistrálu naprieč celým Trenčianskym krajom.

vazska-cyklomagistrala

Cyklotrasa povedie prevažne popri Váhu od Hornej Stredy do Považskej Bystrice. V súčasnosti je otvorených a prejazdných celkovo 17,5 km z pripravovanej 100 km trasy. Trasa je tvorená zo špeciálneho povrchu, ktorý vytvára vynikajúce podmienky pre cyklistov aj korčuliarov. Ak ste netrpezlivý a nechcete čakať na dokončenie celej dĺžky, už teraz hneď sa môžete vydať na cyklovýlet naprieč prvým úsekom – od Hornej Stredy po Nové Mesto nad Váhom.

vazska-cyklomagistrala

Možnosti trasy

Odporúčame vám výlet začať v Novom Meste nad Váhom. Celková dĺžka trasy vedúcej do dedinky Horná Streda má 13,4 km. Do mesta môžete pricestovať vlakom alebo autom. V prípade príjazdu vlakom pôjde o jednosmernú trasu, keďže v Hornej Strede môžete opäť nastúpiť na vlak a vydať sa domov. Ak pôjdete autom, vrátiť sa budete musieť „po vlastnej stope“. Ak by ste však chceli pokračovať ďalej, môžete ísť až do Piešťan po obyčajnej ceste popri Váhu, keďže v Hornej Strede upravená cyklotrasa končí.

vazska-cyklomagistrala

Most nad riekou Váh (Foto: mtbiker.sk)

Rieka Váh nie je jediný vodný element na obdivovanie

V letnom období môže byť vašou prvou zastávkou vodná nádrž Zelená voda, ktorá sa nachádza za Novým Mestom nad Váhom. Či už sa rozhodnete okúpať, alebo len občerstviť v niektorom z bufetov, je len na vás. V prípade, že sa z cyklovýletu budete vracať opäť do Nového Mesta nad Váhom, Zelená voda môže byť príjemnou poslednou zastávkou, v ktorej sa schladíte po športovom výkone.

zelena-voda-vodna-nadrz

Zelená voda

TIP: Neďaleko Nového Mesta nad Váhom sa nachádza nádherná Haluzická tiesňava pripomínajúca pôvodné biotopy ako v pralese. Navštíviť taktiež môžete Beckovský hrad.
haluzicka-tiesnava-vazska-cyklomagistrala

Haluzická tiesňava

K začiatku trasy vás dovedie turistické značenie – cesta vedie popri Biskupickom kanáli. Celá trasa je nenáročná, bez prevýšenia a stúpania do kopcov, takže na výlet môžete pokojne zobrať aj menšie deti.

vazska-cyklomagistrala

Biskupický kanál (Foto: mtbiker.sk)

TIP: Zaujímavosť: Biskupický kanál je takmer 39 km dlhý derivačný kanál na rieke Váh. Začína v Trenčíne a končí v Piešťanoch. Vybudované sú na ňom 3 vodné elektrárne.
vazska-cyklomagistrala

Odpočívadlo pri cyklotrase (Foto: mtbiker.sk)

V závere trasy, v Hornej Strede, sa takisto nachádza jazero, ktoré je obľúbeným rekreačným miestom obyvateľov dediny i okolia. Podmienky sú vhodné na kúpanie, pri pláži môžete využiť služby bufetov s posedením, ktoré sú otvorené v letných mesiacoch.

jazero-horna-streda

Jazero Horná Streda počas letnej sezóny

Či už sa rozhodnete svoj výlet ukončiť v Novom Meste, alebo v Hornej Strede, všade máte možnosť okúpať sa.

TIP: Pri oboch vodných nádržiach môžete kempovať. Na Zelenej vode sa nachádza oficiálny kemping, v Hornej Strede môžete stanovať voľne pri jazere. Buďte však ohľaduplní k prírode a nikdy po sebe nezanechajte odpad.

Ďalšie úseky cyklotrasy už čoskoro

V súčasnosti je otvorený aj približne 4 km dlhý úsek medzi Púchovom a Nosickou priehradou. V období roka 2019 by mali pribudnúť aj ďalšie – 21 km dlhý úsek medzi Novým Mestom nad Váhom a Trenčínom a 11 km úsek medzi Trenčínom a Nemšovou. Ak vás projekt výstavby zaujíma a chcete mať vždy aktuálne informácie, odporúčame vám sledovať oficiálnu stránku Vážskej cyklotrasy.

vazska-cyklomagistrala

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

jaskyna-dezidera-horvata-tribecpitny-pramen-piestany