Vodné dielo Gabčíkovo nie je len úžitková vodná stavba

Na Slovensku sa môžete cítiť ako pri mori hneď pri niekoľkých vodných dielach. Na juhozápadnom Slovensku môžete na chvíľu zabudnúť, že ste doma. Vodná nádrž Gabčíkovo si získa nie len aktívnych po pohybe a športe túžiacich návštevníkov, ale aj tých, ktorí uprednostňujú pokoj a relax.

Kde bolo tam bolo, existovala jedna dohoda

Vodné dielo vzniklo na základe dohody medzi vtedajším Československom a Maďarskom. Ak ste si však mysleli, že by výstavba prebehla bez problémov, mýlili by ste sa. Tieto dve republiky chceli spoločne vytvoriť vodné dielo, ktoré bude slúžiť hneď na niekoľko účelov. Hlavným bolo zabrániť pravidelným záplavám. Medzinárodná zmluva vznikla v roku 1977, kedy sa začalo budovať pôvodne plánované vodné dielo Gabčíkovo-Nagymaros. V roku 1989 Maďarsko od zmluvy odstúpilo, bez oznámenia ukončilo práce na svojej časti a výstavba pokračovala (v pozmenenej podobe) len pri Bratislave. Do prevádzky bolo (nakoniec naše) vodné dielo Gabčíkovo uvedené v októbri 1992.

vodne-dielo-gabcikovo-historia

Budovanie vodného diela Gabčíkovo (Foto: TASR)

Pozrime sa teda na dôvody, prečo je Gabčíkovo významnou vodnou stavbou.

Jeho účelmi sú:

  • Ochrana pred záplavami
  • produkcia elektriny
  • regulácia výšky hladiny Dunaja
  • stabilizácia toku rieky a vlastností dna a prúdu
  • zvýšenie kvality pitnej vody
  • zastavenie poklesu podzemnej vody
  • Rekreácia
TIP: Jedným z miest, ktoré lákajú turistov je riadiaca veža s vyhliadkovou plošinou (odporúčame ju navštíviť s ďalekohľadom).

Kúpanie

Pri budovaní vodného diela sa samozrejme uvažovalo aj nad jeho rekreačnou funkciou, tú však dodnes plní len čiastočne. Okúpať sa môžete na miestach s vybudovanými plážami ako napríklad v časti Čilistov. Ak si na to netrúfate stále máte možnosť navštíviť niektoré z kúpalísk v okolí ako napríklad termálne kúpalisko Šamorín, kúpalisko v Gabčíkove (lesopark), trochu vzdialený vodný areál vo Veľkom Mederi či Thermalpark v Dunajskej Strede.

Plavby

Ak ste nadšencom plavieb loďou, no výlety do zahraničia momentálne neplánujete, na vode Gabčíkova si prídete na svoje. Čaká na vás hneď niekoľko možností. Medzi najobľúbenejšie patria vyhliadkové plavby loďami, ktoré začínajú na rôznych miestach. Napríklad na lodi Ondava sa môžete odviezť až do Ostrihomu či Budapešti. Lode ponúkajú aj organizovanie osláv, svadieb či banketov.

Divoká voda – vyskúšajte jeden z obľúbených vodných športov

Areál Divoká voda si obľúbite najmä ak máte záľubu vo vodných športoch. Vyskúšať si môžete napríklad rafting, surfing, plavbu kajakom, jazdu na vodnom skútri, vodných lyžiach alebo čoraz obľúbenejší aquaroller (nafukovací valec).

Cyklotrasa

Skutočne krásna je jazda cyklotrasou po hrádzi. Začína aj končí v našom hlavnom meste, vy sami si však môžete zvoliť, aký úsek prejdete. Obzvlášť si užijete časť, ktorá lemuje vodne dielo Gabčíkovo. Pri bicyklovaní si teda môžete užívať pohľad na pokojnú hladinu Gabčíkova a pri troche šťastia aj na labute, ktorých je tu v letných mesiacoch neúrekom. Cestou sa môžete osviežiť v bufetoch, ktoré sa nachádzajú popri cyklotrase (ak budete mať chuť sa občerstviť, hneď odbočte – nečakajte na ďalší, môže byť ďaleko 😊)

Cyklotrasa Šamorín pri vodnej nádrži Gabčíkovo

Danubiana – múzeum, ktoré by ste tu nečakali

Jedno z najzaujímavejších miest na vodnom diele Gabčíkovo je jednoznačne Danubiana. Múzeum moderného umenia, ktoré sa nachádza na polostrove v Čunove. V okolí múzea je sochársky park, ktorý okrem umeleckých výtvorov láka aj krásnymi pohľadmi na okolie, ale aj na flóru a faunu polostrova.

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

kde-sa-okupat-vychodne-slovensko