Kde sa v lete okúpať #3: Východné Slovensko

Autor: Redakcia

Tretia a zároveň posledná časť nášho seriálu sa venuje prírodným i umelým kúpaliskám na východnom Slovensku, ktoré Úrad verejného zdravotníctva uznal za vhodné na kúpanie v roku 2019.

Vodná nádrž pod Bukovcom

Pri obci Bukovec a približne 5 km od Košíc je situovaná Vodná nádrž pod Bukovcom. Je súčasťou Slovenského rudohoria Volovských vrchov. Pôvodne bola havarijnou zásobárňou pitnej vody pre U.S. Steel Košice, dnes je rekreačnou oblasťou s veľmi čistou vodou, čo dokazuje aj výskyt rakov. Dno nádrže tvorí bahno a v priemere je hlboká 9 metrov. Neďaleko (pri obci Hýľov) sa nachádza Bukovecká umelá nádrž, ktorá zásobuje pitnou vodou Košice a okolie. Tá je pre verejnosť neprístupná.

Nádrž a jej okolie ponúka množstvo aktivít: kúpanie, plavbu loďkou, opaľovanie (aj nudapláž), windsurfing, golf. V blízkych lesoch je možnosť turistiky a cykloturistiky. Rybári si môžu uloviť kapra, šťuku, pstruha, zubáča či ostrieža.

Ružínska priehrada

Priehrada Ružín na Hornáde pri Margecanoch sa delí na Ružín I.Ružín II. Ružín II. je vyrovnávacou nádržou k Ružínu I., ktorý je prečerpávacou vodnou elektrárňou a zároveň je v ňom povolené kúpanie. Je zdrojom úžitkovej vody pre energetiku a priemysel, chráni pred veľkou vodou a slúži na rekreáciu. Ružínska priehrada je dlhá 11 km a vedie cez ňu Ružínsky železničný viadukt. Kvôli budovaniu priehrady boli okolité obce čiastočne alebo úplne zatopené.

Pojhľad na Ružínsku priehradu (Autor: Norbert Soltés, keturist.sk)

Rekreačné oblasti ponúkajú turistom kúpaliská, športové areály, vodné bicykle či člny. Rybári v Ružíne nájdu plotice, zubáče, ostrieže, pstruhy a sumce. Turisti ocenia výstup na Koňovú, RužínskuDrienkovú skalu, vrch Sivec či Holicu pripomínajúcu klobúk Napoleona Bonaparteho. Romantické duše ocenia plavbu člnom na Ostrov lásky alebo Malý ostrov.

Veľká Domaša

Patrí medzi najteplejšie priehrady a vďaka svojej farbe má prezývku zelená perla východu. Sfarbenia sa však báť nemusíte, voda v nej je čistá a bezpečná na kúpanie. Vodná nádrž Domaša je postavená na rieke Ondava a nachádza sa v okrese Vranov nad Topľou. Je rozsiahla – na jej brehoch sa nachádza päť rekreačných stredísk, ktoré môžete navštíviť: Valkov-Tíšava, DobráPoľanyHolčíkovce Nová Keľča.

Pohľad na Domašu z hora pripomína prímorské letovisko

Veľká Domaša má široké rekreačné využitie – okrem plávania si užijete viaceré vodné športy, plážový volejbal či rybačku. Obľúbená je aj pre nočný život, keďže sa pri nej v letných mesiacoch pravidelne organizujú diskotéky aj iné kultúrne podujatia. Známou akciou je Miss Domaša.

Pri Veľkej Domaši sa oplatí stráviť aspoň predĺžený víkend s rodinou či priateľmi. Ubytovanie je dostupné vo viacerých ubytovacích zariadeniach, chatách, hoteloch či kempoch.

Zemplínska šírava

Vodná nádrž Zemplínska šírava je podľa plochy hladiny najväčšou na Slovensku, podľa objemu vody druhou najväčšou. Má rozlohu 33 km2, maximálnu hĺbku 14,7 m a maximálnu dĺžku 11 km. Nachádza sa pri Michalovciach vo Vihorlatských vrchoch v povodí rieky Bodrog. Zavlažuje Východoslovenskú nížinu, slúži ako zásobáreň vody pre priemysel a ochrana pred povodňami. Zemplínsku šíravu zásobuje vodou Laborec a jeho prítoky. Východná časť nádrže je chránená, a to kvôli vodnému vtáctvu, ktoré skúmajú ornitológovia.

Šírava pôvodne nemala byť rekreačným strediskom – mala iba chrániť pred záplavami a zavlažovať pôdy. Prilákala však toľko rekreantov, že dnes na jej brehoch sídli 7 rekreačných stredísk. Takisto pred jej výstavbou neexistovala na jej mieste žiadna obec. Nemecká firma si tam vytvorila provizórne letisko, ktoré bolo využité počas druhej svetovej vojny pri útoku na Poľsko.

Dnes je vodná nádrž využívaná na vodné športy, vyhliadkové jazdy loďou, plávanie, rybolov a jej okolie na cykloturistiku. Horskú turistiku ponúka Sninský kameň a Vihorlatské vrchy, konkrétne Vihorlat, z ktorého sa Zemplínska šírava ukazuje v celej svojej kráse. Vinianske jazero, hrad, Morské oko a Thermalpark Šírava by taktiež nemali turistom uniknúť.

Prírodné kúpalisko Delňa

Nájdete ho neďaleko Prešova a je viac ako stovrené na letnú rekreáciu. Voda je prečisťovaná, podmienky na kúpanie sú preto viac, než priaznivé. Areál je bohato vybavený, nájdete v ňom stravovacie zariadenia, tobogán, vodné preliezačky a šmykačky, ihriská a veľa iných atrakcií pre všetky vekové kategórie.

[instagram url=“https://www.instagram.com/p/BztXXc9onch/“ hidecaption=“false“ width=“612″]

Kúpanie na Slovensku

Prostredníctvom tohto seriálu sme vám priniesli zopár tipov na kúpanie sa na západnom, strednom i východnom Slovensku. Určite sme nespomenuli všetky slovenské kúpaliská, ale snažili sme sa pre vás zhrnúť tie najlepšie tipy, na ktorých sme sa zhodli v redakcii. Tešiť sa však môžete na pokračovanie seriálu v budúcnosti, kedy sa pozrieme i na ďalšie. Špeciálne na BIO kúpaliská sme sa zamerali v tomto článku. Ktoré konkrétne jazerá, kúpaliská, kúpele či aquaparky by ste odporučili vy? Dajte nám o nich vedieť.

Zdroj informácií: www.keturist.sk

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku

kde-sa-okupat-stredne-slovensko