Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wh021200/www_root/wp-includes/post-template.php on line 284

Kde sa v lete okúpať #2 – Stredné Slovensko

Autor: Redakcia

Druhé pokračovanie nášho letného seriálu sa pozrie na stred našej krajiny. Aj ten je mimoriadne bohatý na množstvo prírodných jazier a štrkovísk. Veľkým špecifikom, najmä pre Banskobystrický kraj, sú umelo vytvorené vodné nádrže, ktoré sa kedysi využívali na banícku a hutnícku činnosť, takzvané tajchy. Mnohé z nich sú populárne pre svoj rekreačný charakter. Aj tento článok nadväzuje na infografiku o bezpečných prírodných kúpaliskách na Slovensku.

Oplatí sa sledovať aktuálne informácie Úradu verejného zdravotníctva SR

Aj v predchádzajúcom článku o kúpaní na západnom Slovensku sme upozorňovali, že ak sa chystáte kúpať do prírody a patríte medzi osoby náchylnejšie na rôzne ochorenia, najlepšie je sledovať aktuality od Úradu verejného zdravotníctva SR. My vám v článku prinášame výber tých, ktoré s pokojným svedomím môžete toto leto navštíviť.

Priehrady a jazerá

Liptovská Mara

Azda najslávnejšia priehrada na Slovensku. Patrí jej prvenstvo vo veľkosti medzi všetkými slovenskými vodnými nádržami. Pri jej výstavbe bolo zaplavených až 13 obcí, z toho 12 úplne a obyvatelia boli presťahovaní. Priehrada má viacero využití, no slúži najmä ako protipovodňová ochrana, ale aj ako vodná elektráreň – pod priehradou sa nachádzajú 4 turbíny.

Liptovská Mara ponúka široké využitie na letnú rekreáciu – kúpanie na upravených plážach, prenájom vodných skútrov, rybolov. Skutočný zážitok vo vás môže zanechať vyhliadková plavba loďou s pravidelnými jazdami. Pre náročných je v ponuke aj súkromný prenájom loďky, napríklad na narodeninovú oslavu v strede Liptovskej Mary.

Vodná nádrž Nosice

Nachádza sa medzi Považskou Bystricou a Púchovom. Je tiež známa ako Priehrada mládeže. Postavená bola v rokoch 1949 – 1957 na rieke Váh a slúži na vyrovnávanie vody v rieke, výrobu elektrickej energie, protipovodňovú ochranu či na relax a rybárstvo.

Vodná nádrž Nosice je obľúbeným miestom na letnú rekreáciu. Hoci sa tu nenachádza žiadne veľké rekreačné stredisko, využiť môžete upravené pláže s bufetmi s občerstvením, surfovanie a plachtenie. Pre rybárov nádrž ponúka lov kaprov, šťúk, sumcov a iných druhov. V okolí nádrže je viacero turistických chodníkov vhodných na pokochanie sa krásou prírody, a to pešo aj na bicykli.

Oravská priehrada

Ikona Oravy. Miestnymi i turistami je obľúbená v lete aj v zime. V lete sa využívajú viaceré rekreačné oblasti, najmä v južnej a západnej časti priehrady. Je tiež centrom zábavy a relaxu – prenajať si viete vodné bicykle, člny, vyhliadkové plavby a mnohé iné služby.

Zaujímavosťou na priehrade je Slanický ostrov, nazývaný aj Ostrov umenia, ktorý je pozostatkom po zatopenej obci Slanica. Na ostrove sídli rímskokatolícky kostol z 18. storočia a lapidárium.

Počúvadlianske jazero

Hovorí sa mu aj jazero Počúvadlo. Vybudované bolo umelo ako tajchy, aby sa v tejto oblasti mohlo rozvinúť baníctvo a hutníctvo. Je situované pri rovnomennej obci Počúvadlo a je obľúbeným rekreačným strediskom v lete aj v zime. V okolí sa nachádza viacero možností na ubytovanie – chaty, penzióny, detské tábory. Lokalita je ideálna na podnikanie turistických výletov do okolia, napríklad viete vystúpiť na najvyšší vrch Štiavnických vrchov – Sitno.

Vodná nádrž Ružiná

Pri Lučenci sa nachádza priehrada vybudovaná v roku 1973 na Budinskom potoku. Svojou polohou na juhu stredného Slovenska je považovaná za jednu z najteplejších priehrad. Obklopujú ju lesy a dve prírodné rezervácie – Ružinské jelšiny a Príbrežie Ružinej.

Okolie priehrady tvorí viacero ubytovacích komplexov, takže keď vás omrzí kúpanie a turistika, zahrať si môžete napríklad plážový volejbal alebo tenis. Bicykle prevetráte na cestnom okruhu okolo nádrže.

Kúpele a kúpaliská

Kúpele a kúpalisko Dudince

Dudinskú minerálnu vodu domáci Dudinčania nazývajú tak, že vyčaria úsmev na tvári snáď každému – „prdľavka“. Ide však o serióznu vysoko liečivú minerálnu vodu, vďaka ktorej vznikli známe kúpele. Zamerané sú na liečbu ochorení pohybového aparátu, kardiovaskulárnych, neurologických ochorení a ich prevenciu.

Súčasťou kúpeľov je aj wellness, športoviská a kúpalisko s plaveckým bazénom, toboganom, šmýkačkami a inými vodnými atrakciami. Takže, nie je to len miesto pre dôchodcov 😊.

TIP: Súčasťou kúpeľov je moderný kúpeľný Hotel Minerál s výhodnými pobytovými balíčkami. Niektoré liečebné procedúry sú poskytované priamo v hoteli.

Podbanské resort

Ak sa chystáte do Vysokých Tatier v okolí Kriváňa – či už aktívne turistikovať, alebo si len oddýchnuť na čistom tatranskom vzduchu – okúpať sa viete aj v horách. Priamo v horských potokoch to síce neodporúčame, ale čo stojí za návštevu, je rezort Podbanské s viacerými hotelmi a horskými chatami.

Jeden z najkrajších a najznámejších wellness hotelov na Slovensku je Grand Hotel Permon**** a jeho spa a wellness komplex, v ktorom máte počas plávania v bazéne nádherný výhľad na majestátny Kriváň. Hotel síce patrí do vyššej cenovej kategórie, no jeho wellness a bazén môžete využiť aj keď nie ste v hoteli ubytovaní. Komplex poskytuje i iné alternatívy ubytovania, napríklad v Hoteli Pieris***, ktorý je súčasťou Hotela Permon.

Diskusia k článku