Láka vás rybačka? Kde si ju vyskúšate bez lístka?

Autor: Redakcia

Ostrieľaní rybári majú isto svoje obľúbené miesta, kam chodia na rybačku, poznajú každé zákutie a vedia, že s prázdnou domov neodídu. Tento článok však venujeme tým, ktorých láka legálne si vyskúšať rybačku aj bez toho, aby si museli zabezpečiť rybársky lístok a zohnať nelacnú rybársku výbavu. Ak k nim patríte aj vy, predstavíme vám niekoľko slovenských rybníkov, v ktorých sa to dá.

Rybolov má svoje pravidlá

Asi všetkým je jasné, že chytať ryby bez povolenia je pytliactvo, za ktoré hrozí nemalá pokuta. Riskovať vám neodporúčame, náhodné kontroly zodpovednými orgánmi sú časté. Na Slovensku máme viacero súkromných rybníkov, kde si môžete oficiálne prenajať rybársku výbavu a za ulovené ryby si zaplatiť podľa stanoveného cenníka, ktorý sa líši od druhu ryby. Cena je väčšinou stanovená za kilogram vyloveného kusu. V niektorých vám dokonca z vami ulovenej rybky pripravia chutný pokrm.

Západné Slovensko

Rybník Rača

(Foto: Športovýrybolov.sk)

Ak ste z okolia Bratislavy a za rybačkou sa vám nechce ďaleko cestovať, rybník Rača je pre vás ideálnou destináciou, keďže sa nachádza v širšom centre mesta. Je v prevádzke v mesiacoch marec až november. Zameriava sa na športový rybolov metódou „chyť a pusť“, takže ulovenú rybu si nemôžete vziať so sebou domov, ale musíte ju vrátiť späť do vody. Najvzácnejším úlovkom, ktorý sa vám môže podariť, je jeseter, ktorého priemerná dĺžka dosahuje až 150 cm. Okrem toho si viete chytiť i kapra, pstruha, šťuku či sumca. V areáli sa nachádza bufet a existuje aj možnosť opekania. Je teda vhodný pre rodinné výlety či akcie s priateľmi.

Rybník Mederčina

(Foto: Rybnikmedercina.sk)

Nachádza sa pri Šuranoch neďaleko Nových Zámkov a poskytuje viaceré aktivity. Rybu, ktorú ulovíte, si môžete odkúpiť a nechať pripraviť v reštaurácii nachádzajúcej sa v areáli. Vyskúšať si viete lov kapra, karasa, zubáča, šťuky, pleskáča i sumca. Areál je vhodný pre rodiny, a to vďaka detskému, volejbalovému i futbalovému ihrisku. Každoročne sú tu tiež organizované rôzne akcie – od rybárskych pretekov po športové a kultúrne podujatia, ako napríklad súťaž vo varení guláša so sprievodným živým hudobným programom.

Stredné Slovensko

Rybníky Brčná

(Foto: Rybnikybrcna.sk)

V lesnom prostredí Malej Fatry neďaleko od Martina sa nachádza pekný areál športového rybolovu. Disponuje dvoma športovými rybníkmi, v ktorých si viete uloviť rôzne druhy pstruhov, sivoňa, kapra, šťuku, hlavátku i zubáča. Ulovenú rybu si môžete odkúpiť a ak si priplatíte, personál vám ju aj vyčistí a vyúdi. V prípade záujmu si prenajmete vybavený altánok a svoj úlovok v ňom ugrilujete a vychutnáte si s rodinou, priateľmi či kolegami na firemnej akcii.

Park pod Borovicou

(Foto: Parkpodborovicou.sk)

V multifunkčnom areáli Park pod Borovicou si v prírode Kremnických vrchov pri Zvolene okrem iných aktivít môžete vyskúšať športový rybolov. Musíte však byť ubytovaným hosťom (ubytovanie je možné v drevených zruboch, chatách či murovaných bungalovoch). V dvoch jazerách sú lovnými druhmi kapre, karasy, šťuky, pstruhy a sivone. Ulovenú rybu si máte možnosť odkúpiť a na mieste aj ugrilovať, či využiť služby pracovníkov areálu. Rybolov je možný počas celého roka, záleží však od počasia. Ak vás omrzí rybačka, môžete si zaplávať v bazéne, zahrať tenis alebo zajazdiť na buginách. Okolie tiež ponúka krásne turistické trasy pre peších i cykloturistov.

Východné Slovensko

Areál Pohody

(Foto: Arealpohody.sk)

Toto príjemné miesto sa nachádza v Brestove pri Humennom. Otvorené je celoročne a okrem rybolovu ponúka aj možnosti ubytovania v penzióne či houseboate. Uloviť môžete kapra, sumca, šťuku, tolstolobika, amura a zubáča. Rybku si viete po ulovení odkúpiť a v prípade záujmu vám ju chutne pripravia v reštaurácii penziónu. Ak zoberiete na výlet rodinu, deti sa zabavia na ihrisku. Turistov poteší prechádzka v okolitej prírode.

Zažite niečo nové

Vo väčšine areálov športových rybníkov vám personál ochotne vysvetlí a pomôže so všetkým, čo budete potrebovať vedieť. Na Slovensku máme, samozrejme, viacero podobných areálov. My sme pre vás vybrali tie, ktoré nás zaujali. Ak máte svoj obľúbený, o ktorého kvalite by mali vedieť všetci, napíšte nám o ňom.

 

Zhrnutie toho najdôležitejšieho

  • Rybolov v súkromných rybníkoch je po zaplatení vstupu povolený aj bez rybárskeho lístka.
  • Nemusíte mať výbavu, vo väčšine takýchto športovísk si ju môžete zapožičať.
  • Na viacerých miestach vám ulovenú rybku za príplatok vyčistia aj pripravia na grile.
  • Rybačka je ideálny spôsob trávenia času s rodinou, priateľmi či kolegami na firemnej akcii. Viaceré areály ponúkajú aj ubytovanie.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku