Infografika: Naj zaujímavosti slovenských riek

Autor: Redakcia

Slovenské rieky sa v porovnaní s inými skutočne nemusia hanbiť. Svojou dĺžkou by obopli celú planétu Zem a ešte by zopár tisíc kilometrov ostalo. Možno nie sú ani najdlhšie, ani najhlbšie na svete, no vzhľadom na veľkosť Slovenska sú zaujímavé číslami, ktoré dosahujú. A najdôležitejšie je, že oplývajú krásou a sú naše.

Cez naše územie preteká viac ako 180 vodných tokov, ktoré sa delia do rádov podľa toho, kam ústia. Rieky I. rádu ústia priamo do mora, II. rádu sa vlievajú do riek I. rádu, III. rádu do riek II. rádu a tak ďalej. Na Slovensku máme len jednu rieku I. rádu – Dunaj. Ten ústi do Čierneho mora. Do Dunaja sa vlieva väčšina našich riek, zvyšné rieky sa stávajú sútokom rieky Visla (nepretekajúcou slovenským územím), ktorá sa nakoniec vlieva do Baltského mora.

Našu najdlhšiu rieku Váh určite poznáte. Vedeli by ste však povedať, ktorá rieka je považovaná za najčistejšiu alebo ktorá tvorí najdlhšiu štátnu hranicu? Zaujímavosti a riečne rekordy sme pre vás spracovali v infografike.

Rieky na Slovensku – zaujímavosti, o ktorých ste možno nevedeli

 

O slovenských riekach by sme určite vedeli nájsť oveľa viac zaujímavostí a rekordov. Poznáte nejaké špeciálne o potokoch či riečkach vo vašom okolí? Neváhajte sa s nami o ne podeliť, aby sme mohli vytvoriť pokračovanie infografiky aj vďaka vašim príspevkom 😊

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska
[mailerlite_form form_id=2]

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku