Liptovská Mara: Okúpte sa na mieste, na ktorom kedysi stáli domy a žili ľudia

Redakcia
Autor: Redakcia

Keď sa zamyslíte, Slovensko má všetko. Majestátne hory, prírodné pramene, kultúrne tradície, nádherné mestá i more. Áno, naozaj. Nepočuli ste predsa o tom, že máme Slovenské more? Alebo konkrétnejšie povedané: Liptovské more? Najväčšiu vodnú nádrž na Slovensku tak nazýva mnoho jej milovníkov.

A že ich nie je málo. Veď Liptovská Mara a jej okolie patria k najkrajším lokalitám v našej krajine. Táto vodná priehrada, ktorá slúži aj ako vodná elektráreň, bola vybudovaná ešte v rokoch 1965 až 1975. Jej rozloha je 22 kilometrov štvorcových a zaujímavosťou je, že sa „rozlieva“ na niekdajšej polohe 13 obcí, ktoré boli zaplavené pri jej výstavbe. Presídlených bolo až 4 tisíc obyvateľov. Dôvodom jej stavby boli časté záplavy. Rieka Váh totiž v minulosti pri väčších zrážkach na tomto mieste ľuďom sťažovala životy. Maximálna hĺbka tejto priehrady je 43 metrov.

Naša najväčšia priehrada dostala meno podľa jednej zo zaniknutých obcí – Liptovská Mara. Z obce sa zachovala iba veža gotického kostola, ktorú nájdete v lokalite Havránok. Zvyšok kostola však zbúrali, no našťastie sme o všetky jeho skvosty neprišli. Najhodnotnejšie výtvarné i architektonické časti z neho sú uchované v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. A keďže je Liptovská Mara naozaj veľká, má aj svoj vlastný polostrov s názvom Ratkovie. Ten je vychytenou dendrologickou a ornitologickou lokalitou. Nájdete tam arborétum s náučným chodníkom. Liptovská Mara sa počas svojej existencie stala lákadlom pre veľké množstvo domácich i zahraničných turistov. A prečo? Dôvodov je hneď niekoľko.

https://www.instagram.com/p/Be5hNKvgoh9/

Zábava

Milovníci adrenalínu a letných športov si na Liptovskej Mare a v jej okolí môžu prísť na svoje. Takže okrem plávania, opaľovania a člnkovania si môžete vyskúšať napríklad aj vodný skúter, lietajúcu raju alebo vyhliadkové lode.

TIP: Neďaleko Liptovskej Mary je kilometrová bobová dráha so 16 zákrutami, na ktorej môžete dosiahnuť rýchlosť až 40 kilometrov za hodinu.

Zalietajte si na Liptove

Ak ste vždy chceli vedieť, aké je to lietať, môžete. Hurricane Factory Tatralandia pre vás pripravil simulátor voľného pádu. Ide o veterný tunel s kruhovou sklenenou komorou. Prúd vzduchu vás v tejto komore vynesie do výšky 17 metrov, a to rýchlosťou až 270 kilometrov za hodinu. Ak máte od päť do sto rokov, neváhajte, vstup máte povolený.

Príroda – čo vidieť v okolí

Nízke Tatry asi nemusíme veľmi predstavovať. Sú nádherné, mohutné a ponúkajú veľké množstvo chodníčkov. Od tých najjednoduchších až po najnáročnejšie. So správnym úsudkom a dobrou výbavou určite zvládnete váš vytýčený cieľ. Nezabudnite mať otvorené oči, aby ste neprepásli tie krásne výhľady, ktoré pre vás Nízke Tatry prichystali. A ak sa chcete doma pochváliť kamarátom, pribaľte si aj fotoaparát. Určite sa budete mať čím pýšiť.

Jaskyne

Fotoaparát si môžete dať do batoha aj keď sa pôjdete pokochať naším prírodným bohatstvom pod úroveň zeme. Avšak, tu to bude za príplatok. Ak sa ale ocitnete v okolí Liptova, určite nevynechajte Demänovskú ľadovú jaskyňu, Demänovskú jaskyňu slobody alebo Važeckú jaskyňu.

Zapíšte si do cestovateľského denníka:

  • Liptovskú Maru mnohí hrdí Slováci nazývajú Slovenské more.
  • S rozlohou 22 kilometrov štvorcových je najväčšou priehradou v našej krajine.
  • Zaplavila územie 13 obcí.
  • Ratkovie je polostrov Liptovskej Mary.
  • V jej okolí sa nachádza množstvo jaskýň a neďaleko sa rozprestierajú Nízke Tatry.

 

Ebook: Vodné bohatstvo Slovenska

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska

Zaujímavosti o vodných krásach Slovenska, tipy na výlety či šikovné rady ohľadom miest na oddych a občerstvenie - to a ešte omnoho viac vám prináša prvý e-book venovaný slovenskej vode, z dielne redakcie portálu Naša voda 🙂
Momentík..

Ďakujeme! E-book sme vám úspešne zaslali na zadanú adresu.

 

E-book: Vodné bohatstvo Slovenska na stiahnutie

Diskusia k článku