Pramene: Prameň lásky a Prameň zabudnutia
Ústie: Poprad – Dunajec – Baltské more
Poloha: 623 m.n.m. v doline Zálažného potoka
Aktivity: turistika, kúpanie
Zaujímavé miesta v okolí: hrad Ľubovňa, Jarabinský prielom

Relax
100%
Zaujímavosť
90%
Turistika
30%
História
80%

2 z 12 prameňov, ktoré sú súčasťou Cesty minerálnych prameňov sa nachádzajú v kúpeľnej obci Vyšné Ružbachy. Tunajšie kúpele patria medzi najstaršie na Slovensku – prvá písomná zmienka o zázračných účinkoch vody pochádza už zo 16. storočia.

V kúpeľnej obci v krásnych Pieninách nájdu turisti niekoľko väčších i menších travertínových jazierok, minerálnych jazierok a niekoľko prameňov, z ktorých dva, Prameň lásky a Prameň zabudnutia, sú opradené legendami – jedna z nich hovorí, že by sa mal človek najprv napiť z Prameňa zabudnutia, aby zabudol na starú lásku a potom z Prameňa lásky, aby našiel novú. V inej legende sa zas povráva, že by ste so svojou polovičkou mali pramene navštíviť, ochutnať Prameň zabudnutia, aby ste vymazali všetky starosti, problémy, jazvy na duši, potom sa spoločne prejsť k neďalekému Prameňu lásky a ovlažiť si jazyk vodou z prameňa priamo z dlaní svojej lásky.

V obci sa však nachádza i travertínové jazierko Kráter, na Slovensku je jediným svojho druhu, na svete sú už len dve, a to na Novom Zélande a na Islande. Minerálna voda svojim zložením blahodarne pôsobí pri liečbe duševných ochorení, kvôli vysokému obsahu lítia, pomáha však aj pri brušných problémoch, reumatických, pľúcnych i kožných chorobách. Teplota vody je okolo 24°C, no zaujímavosťou je, že ani počas mrazivej zimy nezamŕza.

Vyšné Ružbachy sú skvelým miestom ako v lete, tak i v zime – v teple je skvelou voľbou termálne kúpalisko Izabela, kráter, turistika po okolitej prírody pieninského národného parku a v chladných zimných mesiacoch hor sa na lyže. 

Zdroj foto: visitspis.sk

Diskusia k článku

Podobné lokality