Prameň: Krúpova hoľa
Ústie: Váh
Poloha: Nízke Tatry
Dĺžka: 19 km
Aktivity: horská turistika, splavovanie, lyžovanie
Zaujímavé miesta v okolí: Chopok, Jasná, Demänovská dolina, Demänovské jaskyne, Liptovský Mikuláš

Odpočinok
75%
Adrenalín
95%
Prístupnosť
100%

Horská bystrina Demänovka pramení v Nízkych Tatrách na severnom úbočí Ďumbiera (2 043 m.n.m.), pod Krúpovou hoľou (1 921 m.n.m.) v nadmorskej výške približne 1 570 m.n.m. Preteká cez Demänovskú dolinu, v krasovom území Lúčok sa jej časť stráca v ponoroch, kde preteká neznámym územím a objavuje sa v Pustej jaskyni. Práve tieto ponorné vody vytvorili vo vápencových komplexoch krásny jaskynný systém Demänovské jaskyne. Riečka ďalej preteká cez Liptovskú kotlinu, Liptovský Mikuláš a ďalej sa vlieva do Váhu.

Na riečke sa nachádza splavný úsek dlhý 9 km, riečka má veľký spád a nespevnené koryto, no priezračnú vodu. Splav je vhodný aj pre začiatočníkov a či je vhodné podniknúť ho sa dá zistiť na parkovisku pri Demänovskej jaskyne. Spravidla však jedine po jarnom topení snehu alebo výdatnejších dažďoch.

Rieka preteká prekrásnou Demänovskou dolinou, v ktorej sa nachádzajú jedny z najkrajších prístupných jaskýň na Slovensku – Demänovská jaskyňa slobody a unikátna Demänovská ľadová jaskyňa – ideálne miesta na výlet aj pre malé deti. Demänovská dolina môže byť tiež počiatočným bodom pri výstupe na vrch Chopok (2 023,6 m.n.m.) či Ďumbier. Ak sa necítite na turistiku, na Chopok sa môžete vyviesť pohodlne lanovkou a vychutnať si panoramatický výhľad pri káve v reštaurácii. Na Chopku sa tiež nachádza jedno z najznámejších lyžiarskych stredísk – Jasná, ktorá je rajom pre lyžiarov aj snowboardistov.

Diskusia k článku

Podobné lokality