Prameň: Prameň sv. Jána Krstiteľa
Ústie: potok Veľký Lipník (nazývaný i Litmanovský potok)  rieka Poprad
Poloha: 820 m.n.m., Litmanová, okres Stará Ľubovňa
Aktivity: turistika, lyžovanie
Zaujímavé miesta v okolí: Ľadová jaskyňa, Litmanovské skaly, Jarabinský prielom, Ski Litmanová, hrad Ľubovňa

Relax
70%
Zaujímavosť
60%
Turistika
80%
História
55%

Medzi najnavštevovanejšie pramene, ktoré sú súčasťou Cesty minerálnych prameňov, turisticky značenej trasy dlhej 118 km, ktorá spája 12 prameňov v 11 obciach regiónu Spiša a Pienin, patrí prameň sv. Jána Krstiteľa, ktorý vyviera na hore Zvir v dedinke Litmanová. Ľudia ho vyhľadávajú hneď z niekoľkých dôvodov – všetky však súvisia s uzdravením. Ako tela, tak i duše. Povráva sa, že sa na hore Zvir sa zjavila od roku 1990 do 1995 Panna Mária, ktorá požehnala ako prameň tejto pitnej vody, tak i celú horu.

Pútnický areál a vyvierajúci prameň sv. Jána Krstiteľa nájdete na konci dediny Litmanová za lyžiarsky areálom. Foto: Jerzy Opioła – {Own}, CC BY-SA 4.0,

Pútnický areál a vyvierajúci prameň sv. Jána Krstiteľa nájdete na konci dediny Litmanová za lyžiarsky areálom. Foto: Jerzy Opioła – {Own}, CC BY-SA 4.0,

Z tohto dôvodu sa výver prameňa zmenil rokmi na pútnické miesto, ktoré navštevujú s veľkou obľubou a vierou v zázrak mnohí veriaci. Či patríte medzi tých, ktorí veria alebo ani nie, je pravdou, že nájdete množstvo príbehov ľudí o zázračných uzdraveniach, napríklad o dievčatku, ktorej po pití vodičky za noc zmizla dierka v srdcovej stene a nebola tak nutná jeho operácia. Uzdravuje teda viera alebo zloženie tejto minerálnej vody? Odpoveď necháme na vás. Faktom však je, že sa vo všetkých zmienkach o prameni uvádza, že ide o prameň na očistu duševnej stránky človeka.

Zaujímavé miesta v okolí

V Litmanovej sa okrem prameňov a pútnického miesta tiež nachádza Ľadová jaskyňa dlhá 26,3 m. Výplň jaskyne tvoria prevažne ostrohranné vápencové úlomky. Ľadová výplň má sezónny charakter. Jaskyňa je momentálne nepriechodná, ale zaujímavým môže byť návšteva jeho vstupu, kde sa podľa miestnych drží sneh aj v lete.

Popis: Vstup do jaskyne (Foto: litmanova.sk)

Popis: Vstup do jaskyne (Foto: litmanova.sk)

Zaujímavou turistikou v okolí sú aj Litmanovské skaly, ktorými sú Rozštiepená, Rozvalená, Zajacova, Marcinova a Čubatá skala. 

 

Titulná fotoacik34 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) 

Diskusia k článku

Podobné lokality