Sútok riek: Biela Orava a Čierna Orava
Ústie: Váh
Poloha: Orava
Dĺžka: 60,3 km
Aktivity: člnkovanie, plávanie, cykloturistika, lyžovanie
Zaujímavé miesta v okolí: Oravská priehrada, Oravský zámok, skanzen Oravskej dediny

Odpočinok
90%
Adrenalín
15%
Prístupnosť
100%

Rieka vzniká sútokom Bielej Oravy (prameniacej v Oravskej Magure) a Čiernej Oravy (pritekajúcej z Poľska). Na ich sútoku je postavená Oravská priehrada. Do Váhu ústi pri obci Kraľovany.

Nakoľko sa v rieke nachádza komplex zachovalých riečnych ekosystémov s mnohými chránenými, vzácnymi a ohrozenými rastlinami aj živočíchmi, celý tok rieky bol v roku 1997 vyhlásený za chránený areál nadregionálneho významu.

Na splavovanie rieky sa môžu pustiť aj začiatočníci vďaka širokému korytu rieky a pomerne stálemu prietoku vody. Bezpečné člnkovanie je možné na Oravskej priehrade, kde si v lete môžete s pokojom zaplávať. Okolo priehrady prechádza Oravská cyklomagistrála s dĺžkou 83 km začínajúca v Demänovej a končiaca v Ružomberku. Po ceste sa môžete zastaviť aj v skanzene Oravskej dediny. Vzhľadom na jej dĺžku sa jedná o stredne náročnú cyklistickú trasu.

Obzvlášť krásny pohľad na rieku je v Oravskom Podzámku, kde rieka obmýva skalu s Oravským zámkom. Ani tento región nezabudol na zimné aktivity. V okolí je viacero lyžiarskych stredísk, pričom medzi najznámejšie patrí Ski park Kubínska Hoľa či Ski Zábava Hruštín.

Diskusia k článku

Podobné lokality